Jak ograniczyć wizyty u dentysty?

wizyta u dentysty
Starszy niż rok
Chyba nikt nie zaliczy wizyt u dentysty jako przyjemnych. Niestety kojarzy nam się zwykle z czymś bolesnym, nieprzyjemnym i na pewno nie idziemy tam z radością. A gdyby tak ograniczyć je do niezbędnego minimum? Co zrobić?

Prawidłowa higiena jamy ustnej pozwala skutecznie zapobiegać rozwojowi próchnicy naszych zębów. Jeśli higiena jest połączona z dobrze skomponowanym jadłospisem dostarczającym naszemu organizmowi wszystkich potrzebnych witamin, składników mineralnych i innych substancji odżywczych, to mamy jeszcze większe szanse na to, aby nasze zęby cieszyły się dobrym zdrowiem. Skupmy się jednak na higienie jamy ustnej. Co zrobić, by mieć zdrowe zęby? - Radzą eksperci Spadental.pl

Po pierwsze szczotkowanie. Powinniśmy szczotkować zęby dwa razy dziennie poświęcając każdorazowo około dwóch minut. Bardzo ważna jest prawidłowa technika szczotkowania - warto poprosić naszego dentystę, by nam pokazał jak najlepiej szczotkować zęby. Równie istotna jest szczoteczka do zębów. Najlepiej by miała miękkie i gęste włosie. Powinniśmy unikać szczoteczek mających twarde włosie, a także tych z dodatkowymi plastikowymi wstawkami czy wypustkami. Miękka szczoteczka czyści równie dobrze jak ta z twardym włosiem, a jest zdecydowanie mniej inwazyjna dla dziąseł. Może warto zastanowić się także nad szczoteczka elektryczną czy soniczną. Sa bardziej skuteczne niż klasyczne szczoteczki i ich ceny zaczynają się już od 50 zł. Równie ważna jest pasta do zębów. Jeśli stosujemy pastę wybielającą, sprawdźmy uprzednio jej stopień ścieralności, czyli siłę, z jaką będzie ścierać nasze szkliwo. Wybierajmy takie pasty, których współczynnik ścieralności jest jak najniższy. Jesli na opakowaniu nie ma go podanego, unikajmy takich past, zwykle oznacza to, że RDA jest bardzo wysokie.Ta informacja pozwoli nam zapobiec uszkodzeniom szkliwa, które mogą stać się zaczątkiem próchnicy.

O mleczaki też trzeba dbać. Sprawdź jak pielegnować mleczne zęby?

Po drugie: czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Jeśli niezbyt dobrze radzimy sobie z długim odcinkiem nitki i tym całym nawijaniem na palce, możemy skorzystać z wygodnych nitkowykałaczek, które są przygotowane tak, aby było nam jak najwygodniej czyścić przestrzenie międzyzębowe. Nitkowanie powinno trwać od 3 do 6 minut, jednak już minuta poświęcona na tą czynność oddala nas od próchnicy rozwijającej się w przestrzeniach międzyzębowych. Dobrym rozwiązaniem są także szczoteczki międzyzębowe czy irygatory do zębów.

Próchnica bruzd. Sprawdź co to takiego?

Po trzecie: płukanki do jamy ustnej. Nie powinniśmy o nich zapominać. Bieganie po płukankę co godzinę nie jest wskazane, ale użycie płynu do płukania jamy ustnej po porannym i wieczornym szczotkowaniu zębów pozwoli nam skuteczniej chronić je przed próchnicą. Istnieją różne rodzaje płukanek, w zależności od potrzeb zębów. W tej kwestii najlepiej poprosić o pomoc dentystę, który pomoże nam dopasować płukankę do naszych wymagań. Dobrze jest, aby płyn nie zawierał alkoholu i nie wysuszał śluzówki jamy ustnej.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA