Nowy sklep

już ON-LINE

Jak opiekować się osobą starszą?

Do opieki nad starszą osobą w domu warto się odpowiednio przygotować: wygospodarować dla niej przestrzeń, przystosować łazienkę i kuchnię, zamontować przedmioty ułatwiające codzienne funkcjonowanie. Ale potrzebna jest też wiedza na temat diety seniora, sposobów leczenia, profilaktyki i zapobiegania rozwojowi chorób, w tym także depresji.

Spis treści

Życie z osobą starszą oznacza przeorganizowanie dotychczasowego życia wszystkich domowników. W trosce o zdrowie seniora, warto już na początku przemyśleć, jakie działania ułatwią codzienne czynności starszej osobie i jakie mogą na nią czyhać zagrożenia. Do tych drugich zalicza się przede wszystkim: upadki, niesprawność fizyczną, choroby czy depresję.

Wypadki osób starszych

Osoby w podeszłym wieku są bardziej narażone na upadki, co ma związek z zaburzeniami równowagi i ograniczeniem sprawności. Przyczynami upadków mogą być także: zaburzenia widzenia i słuchu, złe oświetlenie, pomieszczenia nieprzystosowane dla seniorów, źle wyposażone łazienki, śliska nawierzchnia (np. zimą). To poważny problem, także ze względu na późniejsze konsekwencje i komplikacje zdrowotne. I nie chodzi tu tylko o zwichnięcia i złamania, wymagające długotrwałego leczenia i rehabilitacji, ale także o skutki psychiczne. U osób starszych pojawia się bowiem lęk przed wychodzeniem z domu i przed kolejnym upadkiem, co oznacza izolację, zamknięcie się w sobie, ograniczenie kontaktów z otoczeniem, a w konsekwencji – narażenie na wysokie ryzyko rozwoju wielu chorób, w tym depresji.

Zobacz też: Jak uzyskać opiekę nad osobą starszą?

W zapobieganiu upadkom pomoże rozwaga i ostrożność starszej osoby oraz wsparcie opiekuna. Dostosuj łazienkę i inne pomieszczenia tak, aby pomóc seniorowi w codziennych czynnościach – zainstaluj specjalne uchwyty, rozłóż antypoślizgowe maty, jeśli to możliwe – zainstaluj kabinę prysznicową zamiast wanny, jeśli nie – zamontuj dodatkowe podpórki i schodki ułatwiające wchodzenie i wychodzenie z wanny. Dbaj, aby starsza osoba nie musiała pokonywać zbyt dużej liczby schodów – jej pokój powinien być na parterze. Jeśli senior ma trudności ze wstawaniem, warto zamienić jego łóżko na takie z regulowaną wysokością i opuszczanym leżem.

 

Reklama

Uwaga na pogodę

Starsze osoby powinny pamiętać, aby ograniczyć wychodzenie z domu, jeśli warunki atmosferyczne nie są sprzyjające (jest ślisko lub panują za wysokie lub za niskie temperatury), zakładać dobre antypoślizgowe obuwie (szczególnie panie powinny unikać butów na wysokim obcasie), nie podejmować czynności, które mogą sprzyjać upadkom, jak np. wchodzenie na drabinę.

Zobacz: Uzależnienia osób starszych

Warto jak najwięcej wiedzieć o chorobie podopiecznego, w tym przede wszystkim co mu grozi, jakie są objawy pogorszenia się stanu zdrowia, jakie czynności są wskazane (np. konkretny rodzaj aktywności fizycznej), a jakich powinno się unikać. Kluczowa jest wiedza, co robić i jak pomóc choremu, jeśli dojdzie do nagłego pogorszenia się choroby. Istotna jest także ogólna wiedza na temat chorób wieku podeszłego, takich jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, demencja, depresja, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, zaburzenia wzroku (zaćma, jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej) i słuchu, choroby układu pokarmowego, nowotwory, osteoporoza, choroby zwyrodnieniowe stawów itd.

Czytaj też: Ruch w leczeniu osób starszych

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)