Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗
Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗
Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗

Jak pokonać tremę przed wystąpieniem publicznym?

Trzęsące się kolana, mokre ręce i pustka w głowie - za chwilę przed tobą publiczne wystąpienie… znacie to uczucie? Jak poradzić sobie z paraliżującym stresem? Czy można przemienić go w ujmującą charyzmę i pewność siebie? Jeśli zastosujesz nasze rady, jest na to duża szansa.
Wystąpienie publiczne
Źródło: 123RF
Spis treści

Wystąpienie przed publicznością wiąże się zazwyczaj z dużym stresem, który wynika z prawdziwych lub urojonych słabości jakie przypisujemy swojej osobie. Trema. Jak się jej pozbyć? Użyć wyobraźni do poprawy wewnętrznego kontaktu z własnymi mocnymi stronami, które w trudnej sytuacji dodadzą nam pewności siebie. Oto kilka trików, jak to zrobić.

Wiara we własne możliwości

Przed wystąpieniem znajdź ustronne miejsce, najlepiej z lustrem, przed którym można stanąć i, patrząc sobie głęboko w oczy, przekonać samego siebie, że:

  • jesteś najlepiej poinformowaną osobą w temacie, który za chwilę będziesz prezentować;
  • poświęciłeś dużo czasu na przygotowanie tego wystąpienia;
  • to nie jest najgorsza sytuacja z jaką dotychczas sobie poradziłaś;
  • znalazłaś się tu i teraz, ponieważ jesteś osobą inteligentną, potrafiącą podołać każdemu wyzwaniu.

Reklama

Jak się pozbyć tremy? Ćwiczenia, które pomogą

Czekając na swoją kolej, warto wykonać kilka prostych ćwiczeń relaksacyjnych, które dotlenią organizm i uspokoją oddech:

  • Siedząc na krześle, postaw wygodnie nogi jedna obok drugiej, dociskając stopy do podłogi wyprostuj kręgosłup, poluzuj kratkę piersiową i weź kilka głębokich oddechów, wdychając powietrze nosem i wydychając ustami.

Zaczynając wystąpienie nawiąż kontakt wzrokowy ze słuchaczami, delikatnie się uśmiechnij i weź głęboki oddech. Jeśli czujesz, że zbliża się paraliżująca trema, powiedz o niej głośno – oswoisz w ten sposób demona i zyskasz przychylność publiczności.

Jeśli zgubisz wątek, nie staraj się na siłę tego ukryć, zrób małą przerwę i w żartobliwy sposób powiedz o tym głośno. Efekt będzie pozytywny i spokojnie będziesz można wrócić do prezentowanego tematu.

Reklama

Kontakt z niełatwymi odbiorcami - rodzaje słuchaczy

Wśród każdej publiczności znajdą się osoby, które czekają tylko na twoje potknięcia, będą otwarcie krytykować lub co gorsza ignorować, prowadząc rozmowy z najbliżej siedzącymi. Można wyodrębnić kilka typów „przeszkadzaczy” ale z każdym z nich z powodzeniem dasz sobie radę.

 

  • agresor – zadaje agresywne pytania lub głośno krytykuje twoje tezy – poproś o wyjaśnienie powodów dla których w tak bezpośredni sposób wyraża krytyczne opinie – jeśli jego argumenty będą merytoryczne, przyznaj rację i podejmij spokojną dyskusję, powstrzymaj się przed kontratakiem – to rozładuje napięcie „agresora” i przyniesie przychylność pozostałych słuchaczy;
     
  • ignorant – jawnie prowadzi rozmowy z sąsiadami, demonstruje, że cię nie słucha – przerwij wykład, chwila ciszy spowoduje, że wszyscy, włącznie z ignorantem skupią na tobie wzrok. Wtedy powiedz, że wszelkimi uwagami i komentarzami jakie nasuwają się słuchającym w trakcie wykładu mogą się głośno dzielić z resztą sali, wzbogaci to treść twojej prezentacji i na bieżąco wyjaśni wątpliwości, które od razu postarasz się rozwiać. Jeśli kwestia będzie wymagała dłuższego wyjaśnienia, chętnie wrócisz do niej po wykładzie;
     
  • negator – w każdej sytuacji prezentuje negatywne stanowisko, komentując, że twoje propozycje nie mają sensu i nie będą możliwe do realizacji – zaangażuj do dyskusji osoby na sali, które wydają się być przekonane do twoich pomysłów i stań się moderatorem krótkiej dyskusji między negatorem a osobami przekonanymi do twoich pomysłów;
     
  • klown - komentuje twoje pomysły w sposób prześmiewczy – potraktuj go w sposób „śmiertelnie poważny”, zignoruj żart i poproś o opinię na temat zagadnienia, które prezentujesz;
     
  • prymus – głośno demonstruje poparcie twoich tez, w długim wywodzie argumentuje twoje słowa, „kradnąc ci tym samym show” – bądź wyrozumiały i pozwól mu wypowiedzieć swoją opinię, ale nie dopuść aby zdominował dyskusję, angażuj innych uczestników do wypowiedzenia swojego zdania i łagodnie przechodź do głosu, kontynuując swój wykład.

Reklama

Szklanka wody a wystąpienie publiczne - dlaczego warto?

Na pewno nie raz zauważyłeś przed osobą prowadzącą wykład szklankę z wodą. Ma ona podwójne znaczenie podczas wystąpienia.

Po pierwsze  pozwala nawilżyć wyschnięte usta i gardło, ale po drugie - co ważniejsze – jeśli znajdziesz się w kłopotliwej sytuacji, sięgnięcie po wodę da ci kilkanaście sekund na zebranie myśli, ochłonięcie i znalezienie najlepszej reakcji aby wrócić do równowagi.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Nastrój i emocje
Chorobliwa zazdrość - u mężczyzn, w związku. Jak sobie z nią radzić?
Mężczyzna odczuwa chorobliwą zazdrość
Szantaż emocjonalny: co to i jak sobie radzić? Definicja
Mama i córka obrażone na siebie siedzą na kanapie
Empatia - co to jest i dlaczego jest taka ważna?
Mężczyzna trzyma kobietę za rękę
Podobne artykuły
Para zakochanych
Zakochanie - objawy. Czy to już jest miłość?
Kobieta ma kaca moralnego
Kac moralny - co to jest, ile trwa i jak się go pozbyć? Definicja
Jak opanować złość? Psycholog podpowiada sprawdzone sposoby
Sztuka wyrażająca emocje
Emocje - rodzaje. Czym są, jak sobie z nimi radzić i jak nad nimi panować?
Smutny chłopiec siedzący w oknie
Przemoc werbalna - co to jest? Jak wygląda w związku i rodzinie?

Reklama


Czy w Twojej diecie brakuje błonnika? 🌾
Dowiedź się!