Jak Polacy dbają o stawy? Raport Medme.pl i Cafesenior.pl | Medme.pl

Ból stawów to dokuczliwa dolegliwość, która najczęściej występuje u osób starszych, a także bardzo aktywnych fizycznie. Może być związana z schorzeniami reumatoidalnymi, zwyrodnieniami oraz przeciążeniami. Zapytaliśmy czytelników Medme.pl oraz Cafesenior.pl o to kiedy i po jakie preparaty na stawy sięgają. Odpowiedzi udzieliło prawie 1200 osób.

Spis treści

Dlaczego bolą stawy?

Bóle stawowe mogą występować w każdym wieku i mieć różne przyczyny. Najczęściej jednak są one spowodowane:

 • wieloletnimi mikrourazami, prowadzącymi do zwyrodnień,
 • obciążeniami i nadmiernym forsowaniem,
 • chorobami reumatycznymi,
 • naturalną degradacją chrząstki stawowej,
 • urazami,
 • nieodpowiednią dietą,
 • zbyt niską aktywnością fizyczną,
 • otyłością.

Jak sobie radzić z bólem stawów?

Sposobów na bóle stawowe jest wiele. Warto rozpocząć od zmiany stylu życia. Jeśli dolegliwości związane są z nadmierną aktywnością, należy ją ograniczyć, natomiast gdy jest jej zdecydowanie za mało – wprowadzić chociażby codzienne spacery.

Choroby reumatyczne wymagają odpowiedniego leczenia, wskazanego przez specjalistę. Natomiast należy pamiętać także o codziennej, zbilansowanej diecie.

Na rynku dostępne są także liczne preparaty na stawy, które dzięki odpowiednio dobranym składnikom wspierają odbudowę chrząstki stawowej i przywracają ruchomość stawu.

Kiedy sięgnąć po preparaty na stawy?

W naszej sondzie redakcyjnej przeprowadzonej na portalu Cafesenior.pl zapytaliśmy czytelników kiedy najczęściej sięgają po preparaty na odbudowę chrząstki stawowej.

Zdecydowana większość, bo aż 68 proc. respondentów wskazała, że stosuje je właśnie, gdy wystąpią dolegliwości bólowe. Pokazuje to, że jest to częsty problem występujący w społeczeństwie. Dodatkowo odpowiedź „profilaktycznie” wybrało jedynie 11 proc. badanych. To porównanie pozwala wysnuć wniosek, że Polacy zdecydowanie zbyt mało uwagi poświęcają profilaktyce i codziennemu dbaniu o stawy. Reagują dopiero, gdy pojawia się problem.

Ponadto 14 proc. ankietowanych stosuje tego typu preparaty po urazach, a 7 proc. gdy doskwiera im sztywność stawów.

Jakie preparaty na stawy wybrać? 

Co powinny zawierać środki na stawy? Wartościowymi składnikami są:

 • kolagen,
 • gukozamina,
 • chondroityna,
 • kwas hialuronowy.

Dodatkowo, wspomagająco w składzie mogą znaleźć się witaminy, minerały i wyciągi roślinne.

Drugie pytanie, które zadaliśmy czytelnikom Medme.pl dotyczyło tego, w jakiej formie najczęściej wybierają preparaty na stawy. Połowa badanych (50 proc.) wskazała, że sięga po tabletki lub kapsułki. To najwygodniejsza i najbardziej popularna formuła, gdyż można zawsze po nią sięgnąć. Do zastosowania wystarczy kilka łyków wody do popicia preparatu.

Kolejną odpowiedzią był proszek do rozpuszczania – wskazało go 21 proc. respondentów. To również wygodna forma, szczególnie dla tych, którzy mają problemy z przełykaniem tabletek.

19 proc. ankietowanych wybiera zastrzyki. Cechują się one wysoką skutecznością i dość szybkimi efektami. Natomiast należy pamiętać, że mogą być zastosowane tylko po wskazaniu specjalisty, a sam zastrzyk wykonuje lekarz.

Najmniej popularną formą jest płyn, gdyż wskazało go jedynie 10 proc. badanych. Może być to spowodowane mniejszą dostępnością preparatów w tej formie.

Oceń artykuł

(liczba ocen 1)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij