Dla Ciebie, na zdrowie!

Jak Polacy radzą sobie z oparzeniami i odparzeniami - raport Medme.pl

Postanowiliśmy zapytać naszych Czytelników, jak radzą sobie w trudnych sytuacjach, gdy pojawiają się uciążliwe problemy skórne. Zapytaliśmy szczegółowo o dwie sytuacje: gdy pojawiają się odparzenia oraz po co sięgają w przypadku lekkich oparzeń? Poznajcie niezawodne sposoby, które wskazało blisko 4 tysiące osób.
Wypadek w kuchni oparzenia skóry
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Oparzenia i odparzenia skóry

Oparzenie to uszkodzenie tkanek skóry, powoduje je zwykle zbyt wysoka temperatura, działania energii, prądu lub substancji chemicznych. W zależności od siły poparzenia i nasilenia objawów wyróżniamy cztery stopnie poparzeń. Jednak z poparzeniami pierwszego stopnia i niektórymi rodzajami oparzeń drugiego stopnia, możemy walczyć w domu, bez konsultacji z lekarzem.

Odparzenia natomiast to zmiany zapalne skóry. Przyczyny ich powstawania mogą być bardzo różne. Jednak powstają w momencie, gdy równocześnie działa wysoka temperatura i nadmierna wilgotność. Zwykle pojawiają się np. w miejscach intymnych czy odparzenia na stopach. Najczęściej słyszy się o odparzeniach u niemowlaków, czyli tzw. pieluszkowym zapaleniu skóry.

Jak radzić sobie z tymi dolegliwościami? Po co sięgnąć w pierwszej kolejności, by zniwelować ból i dyskomfort? Właśnie o to zapytaliśmy naszych Czytelników.

Co jest dobre na oparzenia?

Lekkie oparzenia, to te, w których dochodzi tylko do uszkodzenia naskórka, pojawia się bolesny rumień, pieczenie i ewentualnie obrzęk. Nie zajmują więcej niż 1-2% powierzchni ciała. Spowodować je może między innymi nadmierne opalanie lub oblanie się gorącą cieczą.

Zapytaliśmy Czytelników: Jaki jest Twój niezawodny sposób na lekkie oparzenie? Podzielili się z nami swoimi patentami. Aż 45 procent wskazało, jako pierwszą pomoc, chłodną wodę. Słusznie, ponieważ każdy z nas powinien znać zasadę „trzech piętnastek”:

  • przez 15 minut polewamy oparzone miejsce chłodną wodą o temperaturze ok. 15 st. C, z wysokości ok. 15 centymetrów.

To świetnie, że prawie połowa z nas, wie co należy zrobić w pierwszej kolejności. Jednak, gdy już schłodzimy temperaturę wokół oparzenia, warto działać dalej, by jego skutki były, jak najmniejsze. Blisko co czwarta osoba sięga po aloes, 23 procent ankietowanych go poleca, będzie on skuteczny zwłaszcza w przypadku oparzeń słonecznych. Jeśli hodujecie aloes w domu, można wykonać okład z liścia.

Prócz domowych sposobów na oparzenia warto także zawsze mieć w swojej apteczce maść na oparzenia. Nigdy nie wiadomo, kiedy się przyda, bo oparzenie w warunkach domowych nietrudno, zwłaszcza w czasie gotowania. Wie o tym 16 procent respondentów, którzy zawsze stosują farmaceutyki w przypadku lekkiego oparzenia. Maść z alantoiną jest dostępna bez recepty.

Jeśli jednak nie byliśmy przezorni i nie udało nam się wyposażyć odpowiednio wcześniej apteczki, ratunku można poszukać w… kuchni. Macie w lodówce jogurt albo ogórka? To, dzięki nim poczujecie ulgę. Okład z jogurtu wykorzystuje 13 procent Czytelników, po ogórka na ranę sięga znacznie mniej, bo tylko 2,5 procenta ankietowanych. Kolejnym, choć bardzo mało znanym sposobem na oparzenie są napary z ziół, tylko pół procenta korzysta z tego rozwiązania. Leczniczy napar można wykonać między innymi z rumianku lub nagietka.

Reklama

Co na odparzenia?

Odparzenia zwykle przytrafiają się niemowlakom. Obszar pod pieluszką to trudne miejsce do gojenia tego typu problemów skórnych. Rodzice dzieci znają mnóstwo sposobów, jak z nimi walczyć. Jednak w dorosłym życiu też mogą przytrafić się nam odparzenia, zwłaszcza w gorące dni, gdy pod wpływem temperatury znacznie się pocimy. Dlatego postanowiliśmy zapytać naszych Czytelników: Co Twoim zdaniem najlepiej pomaga na odparzenia?

Według 31 procent ankietowany należy przede wszystkim wietrzyć powierzchnie ciała pokryte odparzeniem. To prawda, bo dostęp powietrza do zmienionych chorobowo miejsc, jest niezwykle ważny w procesie gojenia. Warto jednak prócz zapewnienia przepływu powietrza, proces ten wspomóc specjalistycznymi maściami na odparzenia z allantoiną. Wielu młodych rodziców ma swojej podręcznej torbie razem z pieluchami ma taką maść, jak Alantan Plus, by leczyć lub zapobiegać odparzeniom pod pieluszką dziecka. Po takie rozwiązanie sięga co czwarta ankietowana osoba, czyli 25 procent respondentów.

Niewiele mniej, bo 21 procent badanych stawia na domowe sposoby walki z odparzeniami, które zasypują mąką ziemniaczaną lub talkiem. Dodatkowo 13 procent uważa, że najlepiej sprawdza się kąpiel w krochmalu, czyli stary, sprawdzona metoda naszych mam i babć. W przypadku odparzeń na pewno pomoże również częsta zmiana pieluchy w przypadku dziecka i bielizny u dorosłych. Właśnie taką odpowiedź wskazało 10 procent ankietowanych.

Każdy z nas kiedyś się poparzył lub odparzył, i na pewno każdy ma swój sprawdzony sposób na te dolegliwości, wiele z nich można stosować równolegle, by jak najlepiej poradzić sobie z nieprzyjemną zmianą skórną.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Darmowy jadłospis od NFZ. Jak skorzystać z diety DASH?
Produkty spożywcze dla osób z nadciśnieniem
Przeczytaj artykuł
Koronawirus (COVID-19) – przyczyny, objawy i leczenie
Wirusy pod mikroskopem
Przeczytaj artykuł
Koronawirus w Egipcie: zasięg, miasta i statystyki epidemii
Koronawirus
Podobne artykuły
Koronawirus
Test na koronawirusa – jak wygląda, ile trwa i gdzie kupić?
Jak bezpiecznie korzystać ze słońca? GIS edukuje
swędzenie skóry i stany zapalne
Popularny lek na stany zapalne skóry wycofany z obrotu
Dziecko z blizną na czole
Co stosować na blizny u dzieci? Maści i inne preparaty
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie objawy alergii są dla Ciebie najbardziej uciążliwe?