Jak pomóc dziecku z płaskostopiem?

Starszy niż rok
U małych dzieci płaskostopie jest czymś naturalnym. Jeśli jednak stopy nie uzyskują odpowiedniego kształtu, konieczne jest rozpoczęcie leczenia ortopedycznego. Z płaskostopiem można radzić sobie także samodzielnie.

Nieprawidłowy rozwój stóp

Płaskostopie u dziecka do 4. roku życia jest naturalnym zjawiskiem. Problem pojawia się, jeśli dziecko z niego nie wyrasta. Stopy nie uzyskują odpowiedniego kształtu, czyli nie dochodzi do wytworzenia wgłębienia i ułożenia kości śródstopia w kształtu łuku. Są wówczas zupełnie płaskie, a zatem dotykają podłoża całą powierzchnią. Nieprawidłowy rozwój może doprowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia.

Rozwój płaskostopia

Płaskostopie wynika z uszkodzenia mięśni więzadeł, spowodowanego nadmiernym obciążeniem. Do innych przyczyn zalicza się nadwagę, a także noszenie zbyt ciasnego obuwia. Mięśnie ulegają osłabieniu i stają się zwiotczałe, wskutek czego nie są w stanie utrzymać ciała w odpowiedniej pozycji.

Zobacz wideo: Jaki sport wybrać dla dziecka?

Niewyleczony problem płaskostopia może przyczynić się w przyszłości do problemów z poruszaniem się i utrzymaniem prawidłowej postawy ciała. W konsekwencji może dojść do zapalenia torebek oraz więzadeł stawowych, obrzęku oraz bólu podczas poruszania się. Stąd też bardzo ważna jest wczesna diagnoza. Płaskostopie rozpoznaje się u dzieci między 4. a 5. rokiem życia. Jeśli stopy dziecka nie uformowały się prawidłowo, konieczna będzie wizyta u ortopedy.

Poznaj inne: Wady stóp

Regularne ćwiczenia dają efekty

W leczeniu płaskostopia bardzo ważne jest przeprowadzanie regularnych ćwiczeń, które umożliwiają prawidłowe formowanie się stóp dziecka. Tylko w trudnych przypadkach konieczne jest leczenie chirurgiczne. Zazwyczaj ortopeda zaleca noszenie specjalnego obuwia korekcyjnego oraz ćwiczenia polegające na gimnastyce stóp. Wiele z nich można przeprowadzić samodzielnie.

Zachęć dziecko do ćwiczeń

Gimnastyka korekcyjna może być przeprowadzana w domu. By uzyskać efekt leczenia, należy ćwiczyć z dzieckiem regularnie i zachęcać je do samodzielnej gimnastyki. W leczeniu płaskostopia najczęściej zaleca się ćwiczenia polegające na chwytaniu palcami stóp wybranych przedmiotów (woreczków z piaskiem lub ryżem, miękkich piłeczek) i przenoszenia ich w inne miejsce. Skuteczne jest także skakanie na palcach lub chodzenie po zewnętrznych krawędziach stóp.

Ćwiczenia muszą być na tyle naturalne i urozmaicone, by dziecko nie zniechęciło się zbyt szybko. Dlatego codziennie warto poświęcić kilkanaście minut na gimnastykę korekcyjną. By zachęcić dziecko do ćwiczeń, powinny przybrać formę zabawy.

Ćwiczenia na łonie natury

By wyrobić u dziecka nawyk regularnego ćwiczenia, warto poświęcić trochę czasu na świeżym powietrzu. Chodzenie boso po twardej, nierównej nawierzchni służy stopom, które „uczą się” nowego podłoża i dostosowują do niego. Pretekstem do gimnastyki korekcyjnej może więc być spacer po plaży i podnoszenie muszelek palcami lub bosa przechadzka po trawie i wyrywanie palcami trawy. W ramach ćwiczeń można też pozwolić dziecku na bieganie boso po domu.

Czytaj też: Ból stóp a płaskostopie

Zobacz: Odcisk, modzel, kurzajka... Jaki problem mają twoje stopy?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA