Nowy sklep

już ON-LINE

Jak pomóc dziecku z płaskostopiem?

U małych dzieci płaskostopie jest czymś naturalnym. Jeśli jednak stopy nie uzyskują odpowiedniego kształtu, konieczne jest rozpoczęcie leczenia ortopedycznego. Z płaskostopiem można radzić sobie także samodzielnie.

Spis treści

Nieprawidłowy rozwój stóp

Płaskostopie u dziecka do 4. roku życia jest naturalnym zjawiskiem. Problem pojawia się, jeśli dziecko z niego nie wyrasta. Stopy nie uzyskują odpowiedniego kształtu, czyli nie dochodzi do wytworzenia wgłębienia i ułożenia kości śródstopia w kształtu łuku. Są wówczas zupełnie płaskie, a zatem dotykają podłoża całą powierzchnią. Nieprawidłowy rozwój może doprowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia.

 

Rozwój płaskostopia

Płaskostopie wynika z uszkodzenia mięśni więzadeł, spowodowanego nadmiernym obciążeniem. Do innych przyczyn zalicza się nadwagę, a także noszenie zbyt ciasnego obuwia. Mięśnie ulegają osłabieniu i stają się zwiotczałe, wskutek czego nie są w stanie utrzymać ciała w odpowiedniej pozycji.

Zobacz wideo: Jaki sport wybrać dla dziecka?

Niewyleczony problem płaskostopia może przyczynić się w przyszłości do problemów z poruszaniem się i utrzymaniem prawidłowej postawy ciała. W konsekwencji może dojść do zapalenia torebek oraz więzadeł stawowych, obrzęku oraz bólu podczas poruszania się. Stąd też bardzo ważna jest wczesna diagnoza. Płaskostopie rozpoznaje się u dzieci między 4. a 5. rokiem życia. Jeśli stopy dziecka nie uformowały się prawidłowo, konieczna będzie wizyta u ortopedy.

Poznaj inne: Wady stóp

Reklama

Regularne ćwiczenia dają efekty

W leczeniu płaskostopia bardzo ważne jest przeprowadzanie regularnych ćwiczeń, które umożliwiają prawidłowe formowanie się stóp dziecka. Tylko w trudnych przypadkach konieczne jest leczenie chirurgiczne. Zazwyczaj ortopeda zaleca noszenie specjalnego obuwia korekcyjnego oraz ćwiczenia polegające na gimnastyce stóp. Wiele z nich można przeprowadzić samodzielnie.

Zachęć dziecko do ćwiczeń

Gimnastyka korekcyjna może być przeprowadzana w domu. By uzyskać efekt leczenia, należy ćwiczyć z dzieckiem regularnie i zachęcać je do samodzielnej gimnastyki. W leczeniu płaskostopia najczęściej zaleca się ćwiczenia polegające na chwytaniu palcami stóp wybranych przedmiotów (woreczków z piaskiem lub ryżem, miękkich piłeczek) i przenoszenia ich w inne miejsce. Skuteczne jest także skakanie na palcach lub chodzenie po zewnętrznych krawędziach stóp.

Ćwiczenia muszą być na tyle naturalne i urozmaicone, by dziecko nie zniechęciło się zbyt szybko. Dlatego codziennie warto poświęcić kilkanaście minut na gimnastykę korekcyjną. By zachęcić dziecko do ćwiczeń, powinny przybrać formę zabawy.

Reklama

Ćwiczenia na łonie natury

By wyrobić u dziecka nawyk regularnego ćwiczenia, warto poświęcić trochę czasu na świeżym powietrzu. Chodzenie boso po twardej, nierównej nawierzchni służy stopom, które „uczą się” nowego podłoża i dostosowują do niego. Pretekstem do gimnastyki korekcyjnej może więc być spacer po plaży i podnoszenie muszelek palcami lub bosa przechadzka po trawie i wyrywanie palcami trawy. W ramach ćwiczeń można też pozwolić dziecku na bieganie boso po domu.

Czytaj też: Ból stóp a płaskostopie

Zobacz: Odcisk, modzel, kurzajka... Jaki problem mają twoje stopy?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Jak zamierzasz zabezpieczyć przyszłość swojego przyszłego dziecka?

  Uważam, że jeszcze za wcześnie na takie kroki.

  Gdy tylko się urodzi założę polisę ubezpieczeniową.

  Odkładam pieniądze na osobnym koncie na jego przyszłość.

  Myślę o bankowaniu krwi pępowinowej.