Jak pomóc osobie chorej na łagodną postać Alzheimera?

Osoby cierpiące z powodu choroby Alzheimera codziennie spotykają na swojej drodze nowe wyzwania. Mają problem z przypomnieniem sobie prostych faktów, nauka nowych rzeczy stała się trudna. Ciężej im się skupić, ciężej zapanować na drżącymi rękoma i wykonywać proste precyzyjne czynności. Słowa uciekają z głowy, wyrazy tracą sens.
alzheimer

Artykuł sponsorowany

Źródło: 123RF

Artykuł sponsorowany

Jak możemy pomóc osobie, która zaczyna się gubić w znanym dotąd świecie?

Zacznijmy od domu. Gdy pojawią się problemy z pamięcią, można zastosować różne metody pomocnicze. Postawić miskę w przedpokoju na klucze, kłaść pilot od telewizora zawsze w tym samym miejscu, a tabletki przygotowywać w specjalnych pojemnikach z dawkowaniem np. na cały tydzień. Ćwiczyć stałe, powtarzalne schematy, które pomogą utrwalić informacje.

Apraksja, to problemy z wykonywaniem czynności ruchowych. Obejmują trudności w ubieraniu się, posługiwanie się sztućcami czy pisanie. O ile czynności nie są bardzo utrudnione, warto motywować pacjentów, żeby sami je wykonywali, ewentualnie pod naszym nadzorem. Należy jednak zauważyć moment, gdy czynności te sprawiają zbyt wiele problemów i powodują niepokój chorego. Warto zamienić odzież z guzikami na taką z zamkami błyskawicznymi, buty ze sznurowadłami na rzepy, czy delikatną porcelanową filiżankę na kubek, który nawet przy upadku się nie stłucze.

Problemy z koncentracją mogą doprowadzić też do wielu niebezpiecznych sytuacji. Ważne jest aby zabezpieczyć ostre przedmioty oraz kuchenki, zwłaszcza te gazowe.Przy nasilających się problemach z chodzeniem, warto rozważyć usunięcie dywaników i progów między pokojami. Najwięcej wypadków zdarza się w domu.Gotowanie jest czynnością złożoną i potrzebuje obsługi urządzeń potencjalnie niebezpiecznych, dlatego należy nadzorować osobę chorą, jeśli chce gotować sama. Alzhaimer to choroba, która wymaga dużego poświęcenia ze strony bliskich. W przypadku bardziej zaawansowanych postaci Alzheimera musimy przejąć te obowiązki od chorego. Jeśli rodzina czy opiekunowie nie mają możliwości sami gotować, warto zastanowić się nad usługami cateringowymi. Sam akt jedzenia też może być utrudniony przez problemy z połykaniem, dlatego jedzenie powinno być pokrojone na małe kawałki lub zmiksowane.

Osoby chore na Alzheimera mogą mieć problemy z odnalezieniem się na zewnątrz, zwłaszcza jeśli trafią w nowe miejsce. Ważne, aby zawsze miały przy sobie kartę ze swoimi danymi, telefonem kontaktowym do opiekuna i adresem zamieszkania.

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

16682
Pytanie: Co stosujesz na podrażnienia i otarcia w jamie ustnej?

  Żel stomatologiczny

  Płukanki ziołowe

  Preparaty w sprayu

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Więcej na podobny temat