Dla Ciebie, na zdrowie!

Jak pomóc osobie pogrążonej w żałobie?

Śmierć zawsze przychodzi za wcześnie. Trudno pogodzić się z odejściem kogoś, kogo kochamy. Rozstanie jest bolesne i pozostawia pustkę. Jak odnaleźć utracony spokój? Nie dla każdego czas jest najlepszym lekarstwem. Często, aby ponownie móc cieszyć się życiem, niezbędne jest wsparcie specjalisty, który pomoże przejść przez kolejne etapy żałoby.
Kobieta bujająca się samotnie na huśtawce
Źródło: 123RF
Spis treści

Żałoba jest naturalną i normalną reakcją na śmierć bliskiego nam człowieka. Jeśli była to dla nas jedna z najbliższych osób, z którą łączyła nas przyjaźń lub miłość, zabliźnienie się ran może zająć sporo czasu. Odczuwany smutek może się pogłębiać i przybrać postać rozchwiania emocjonalnego, poczucia bezsensu, złości wobec świata. W efekcie może prowadzić do podejmowania destrukcyjnych działań, a nawet depresji.

Reklama

Kolejne etapy żałoby

Każdy w indywidualny sposób reaguje na śmierć bliskiej nam osoby, jednak generalnie można wyodrębnić kilka faz żałoby:
- pierwszy etap to szok i niedowierzanie. Często z tego okresu niewiele się pamięta. Wszystko dzieje się szybko i jakby poza kontrolą. Do załatwienia jest mnóstwo formalności i tak naprawdę działa się automatycznie. Osoba próbuje zaprzeczać lub wypierać informację o śmierci.

- drugi etap jest najtrudniejszy. Dominuje stan tzw. kurczenia się w sobie. Narasta poczucie utraty, gniew i lęk przed przyszłością. Osoba pogrążona w żałobie tęskni za zmarłym, nie potrafi zorganizować się na nowo. Dręczy ją poczucie samotności i bezsens życia. Pojawiają się trudne do zniesienia wyrzuty sumienia.

- trzeci etap to adaptacja. Osoba pogrążona w żałobie powoli odzyskuje równowagę, akceptuje uczucia związane ze stratą, dostosowuje się do sytuacji.

Reklama

Wsparcie bliskich i terapeuty

Niezwykle ważne jest, aby osoba będąca w żałobie została otoczona przez najbliższych opieką i życzliwością. Jednak gdy emocje związane ze śmiercią przybiorą charakter destrukcyjny, warto zwrócić się po pomoc do specjalisty, który pomoże przejść przez ten trudny okres. Rola psychoterapeuty, przychodzącego z pomocą osobie cierpiącej z powodu szoku i bólu po stracie kogoś bliskiego, polega głównie na udzieleniu wsparcia w konstruktywnym przeżyciu wszystkich etapów żałoby. "Aby móc wrócić do równowagi życiowej i na nowo odnaleźć sens w swoim życiu, najpierw trzeba dopuścić do siebie trudne, rozdzierające emocje, takie jak ból, gniew, rozpacz. Terapeuta współtowarzyszy w tym procesie, pomaga zrozumieć i wyrazić te uczucia" – komentuje Justyna Rokicka, certyfikowana psychoterapeutka, współzałożycielka portalu szukamterapeuty.pl, na którym można znaleźć wykwalifikowanych psychoterapeutów z całej Polski.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Psychologia
Przesilenie jesienne - kiedy występuje i ile trwa? Objawy jesiennej chandry
Kobieta leżąca w jesiennych liściach
Stigma wokół psychoterapii: Dlaczego wielu ludzi boi się szukać pomocy?
Stigma wokół psychoterapii
Dzieci indygo - czy Twoje dziecko może być jednym z nich?
Zdenerowana dziewczynka
Podobne artykuły
Melancholia
Melancholik - kto to jest i jakie ma cechy? Wady i zalety tego typu osobowości
Osoba flegmatyczna
Flegmatyk - kto to jest i jakie ma cechy osobowości? Jaki jest w związku, a jaki w pracy?
Dziewczyna ze złowrogim spojrzeniem
Test na psychopatę: profesjonalny. Jak rozpoznać psychopatę?
Obojnactwo
Obojnactwo (hermafrodytyzm) - rzekome i prawdziwe. Co to jest?
Dziecko odrzucone przez rówieśników
Odrzucenie przez rówieśników w szkole - jak pomóc?

Reklama


Czy gluten naprawdę szkodzi? 😯
Poznaj mity!