Jak poradzić sobie z niestrawnością?

Jeśli od dłuższego czasu odczuwasz pełność w żołądku i ból w okolicy mostka, a do tego zgaga nie daje ani chwili wytchnienia, możesz mieć do czynienia z niestrawnością. Jak poradzić sobie z tą nieprzyjemną dolegliwością żołądkową?

Spis treści

Czym jest niestrawność?

Niestrawnością nazywamy wszelkie niedogodności związane z uciskiem oraz bólem brzucha, wywołanym przez wiele zależnych od siebie czynników, takich jak jedzenie tłustych potraw, łykanie powietrza w trakcie jedzenia, przejadanie się, spożywanie nieświeżych produktów, a nawet stresujący tryb życia.

Często do niestrawności doprowadza także zjedzenie słodyczy, ostro przyprawionych potraw, picie mocnej kawy lub alkoholu. Uczucie pieczenia w żołądku oraz przełyku wywołuje również dym tytoniowy. Z problemami żołądkowymi tego typu zmaga się nawet 30% społeczeństwa.

Do objawów niestrawności zalicza się głównie:

 • ostry i powracający ból żołądka;
 • ciągłe uczucie sytości;
 • wzdęcia;
 • nudności oraz wymioty;
 • zgagę, czyli cofanie się kwasów żołądkowych do przełyku.

Nie wszystkie z wymienionych objawów muszą zaistnieć jednocześnie, by mówić o wystąpieniu niestrawności. Ma się z nią do czynienia, gdy większość objawów utrzymuje się dłużej niż cztery tygodnie. Należy wówczas rozpocząć leczenie bądź zapobiec dolegliwościom poprzez przyjmowanie odpowiednich środków łagodzących.

Niestrawność objawem choroby

Problemy żołądkowe mogą być wynikiem choroby. Nierzadko niestrawność jest objawem schorzeń związanych z żołądkiem oraz jelitami. Do chorób, które objawiają się poprzez niestrawność zalicza się między innymi: chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, raka żołądka lub przełyku oraz refluks. Niektóre objawy wymienionych schorzeń są bardzo podobne lub niemal identyczne z symptomami niestrawności.

Gastroskopia

Jedyną metodą na potwierdzenie podejrzeń o występowanie niestrawności jest wykonanie gastroskopii, czyli badania górnego odcinka przewodu pokarmowego, w celu zaobserwowania zmian w obrębie przełyku oraz żołądka. Najczęściej jednak przeprowadza się leczenie bez wcześniejszej diagnostyki – jeśli nie widać poprawy, podejmuje się kolejne kroki.

Jak sobie pomóc?

W aptece można zakupić środki na niestrawność dostępne bez recepty. Najczęściej niwelują wydzielanie żółci, pomagając zarazem w trawieniu. Istnieją również leki przeznaczone głównie do radzenia sobie ze zgagą, najczęściej na bazie ziół.

Istnieją również domowe sposoby na radzenie sobie z niestrawnością. Jedną ze skuteczniejszych metod jest wypicie naparu z ziół, na przykład mięty pieprzowej, nagietka czy dziurawca. Herbatę warto uzupełnić o imbir, który ułatwia trawienie. Zioła mają natomiast działanie rozkurczowe. Napoje należy popijać małymi łykami, 3-4 razy dziennie.

Z problemami żołądkowymi poradzi sobie również soda oczyszczona, która działa rozkurczowo, eliminując zarazem nadmiar soków żołądkowych w organizmie. Sodę należy pić z dodatkiem soku z cytryny, by nie wzmocnić występujących objawów.

Jak nie doprowadzić do niestrawności?

Leki dostępne bez recepty lub domowe sposoby działają jednak doraźnie, nie przynosząc długotrwałych efektów. W przypadku niestrawności najważniejsza jest profilaktyka. By nie doprowadzić do bólu w okolicy nadbrzusza oraz zgagi, należy przestrzegać kilku zasad:

 • pij dużo wody, ale małymi łykami;
 • dbaj o lekkostrawną dietę – zrezygnuj z tłustych, smażonych potraw;
 • jedz nie 3, ale 5 posiłków dziennie, nieco mniejsze porcje nie spowodują uczucia przejedzenia;
 • staraj się nie łykać powietrza podczas jedzenia;
 • jadaj powoli i dokładnie przeżuwaj każdy kęs;
 • ostatni posiłek zjedz co najmniej 3 godziny przed snem;
 • ogranicz palenie, picie alkoholu oraz kawy.

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

17905
Pytanie: Kiedy najczęściej sięgasz po suplementy wzmacniające organizm?

  W okresie wzmożonych zachorowań

  Po chorobie

  Suplementuję profilaktycznie cały rok

  Nie stosuję suplementów

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij