Jak pozbyć się defektów stóp

Starszy niż rok
Nasze stopy powinny nęcić ładnym kształtem oraz gładką i miękką skórą. Musimy więc na bieżąco usuwać ewentualne defekty - głównie zgrubiały naskórek - których przysparza nam lato.

Latem często chodzimy boso albo w butach na bardzo cienkiej podeszwie. Częściej też spędzamy długie godziny w butach sportowych, nie zawsze zapewniających dobrą cyrkulację powietrza. To wszystko sprawia, że skóra stóp broni się przed ciepłem i urazami zgrubieniem naskórka. Po pewnym czasie zaczyna on pękać, co niejednokrotnie przynosi ból, a także grozi infekcjami. Dlatego w tym okresie, a również po sezonie letnim powinnyśmy zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację stóp.

Czy wiesz, że: Stopy to wskaźniki Twego stanu zdrowia

Płukanka z krochmalu

Zacznijmy od płukania nóg co wieczór w ciepłej wodzie z dodatkiem krochmalu. Ten prosty środek znany jest od lat i służy zmiękczaniu i wygładzaniu skóry. Czasem bywa nawet stosowany do kąpieli niemowląt, mających skłonności do alergii i podrażnień skóry. Sposób przygotowania jest niezwykle prosty - wystarczy jedną łyżeczkę mąki ziemniaczanej zalać połową szklanki zimnej wody i dokładnie rozmieszać. Następnie zagotować szklankę wody i wlać uprzednio przygotowany roztwór, pogotować chwilę, stale mieszając. Potem napełnić miskę wodą, dodać krochmal i moczyć w nim stopy przez około 10 minut. Można też do takiej kąpieli dodać nieco roztworu siemienia lnianego czy olejku kamforowego. Po takim zabiegu możemy zastosować peeling złuszczający, najlepiej specjalny, przeznaczony do stóp. Powinien on być bowiem gruboziarnisty, na przykład z pestek brzoskwiń. Konieczne jest również przetarcie pięt pumeksem lub metalową tarką. Jeśli zauważymy że pięty są bardzo spękane, co może być wynikiem przesuszenia lub też niedoboru witamin A, E, C, koniecznie usuńmy ostrożnie zgrubiały naskórek obok pęknięć i zdezynfekujmy jodyną. Czynimy to również po uprzednim dokładnym zmiękczeniu naskórka w kąpieli wodnej.

Vaya

Wielkie kremowanie

Po zakończeniu tych zabiegów wmasujmy w stopy zmiękczający i wygładzający krem. Powinien on zawierać kamforę, miętę, rumianek i dodatkowo witaminy A oraz E. Wszystkie te dodatki spowodują, że skóra stóp po krótkim czasie nabierze znów elastyczności. Pamiętajmy tylko, że wszystkie te zabiegi trzeba wykonywać w idealnej czystości, aby nie zakazić ewentualnych ran. Jeśli nie czujemy się na siłach, aby wykonać je w domu, to lepiej udajmy się do zakładu kosmetycznego, gdzie wykona go nam wykwalifikowany personel.

Pocenie się stóp

Odrębnym problemem jest nadmierne pocenie się stóp. Może ono prowadzić do bardzo groźnego schorzenia jakim jest grzybica. Oprócz więc odpowiedniego doboru obuwia i skarpet, pochłaniających pot, należy profilaktycznie, co najmniej raz w tygodniu, płukać stopy w naparze z ziół. Mieszankę taką przygotowujemy z szałwii, rumianku i pokrzywy. Możemy także przez trzy tygodnie pić napar z tych ziół. Porcję około 10 gram zalewamy szklanką wrzątku i pijemy rano i wieczorem.

Zobacz: Odcisk, modzel, kurzajka... Jaki problem mają twoje stopy?

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA