Jak pozbyć się nieśmiałości?

Jak pozbyć się nieśmiałości? 1
Jak pokonać nieśmiałość i zostać królem wystąpień publicznych? Wiedzę na ten temat możemy znaleźć w książce „Nieśmiałość nie popłaca” Wydawnictwa Burda Książki.

Poradnik autorstwa Judy Apps to zestawienie 25 praktycznych metod, które pomogą w zwalczeniu nieśmiałości i stresu oraz pozwolą podnieść własną samoocenę i zbudować poczucie pewności siebie.

Zobacz: Mądrość przekazana przez starsze pokolenie

Nieśmiałość może stać się poważną przeszkodą w realizacji naszych celów, zarówno prywatnych, jak i zawodowych. Zwłaszcza w pracy, gdzie nasz rozwój, kariera i awans często zależą od tego, jak potrafimy się "sprzedać", nieśmiałość może okazać się bardzo poważnym problemem. Prezentacje, zebrania, rozmowy biznesowe, ale nawet zwykła rozmowa ze zwierzchnikiem to sytuacje, w których nie możemy się pokazać jako niepewna siebie, spocona i bąkająca pod nosem jakieś niezrozumiałe słowa osoba.

Sprawdź: Co jeść, aby poczuć szczęście?

Trzeba się przełamać

Na szczęście nieśmiałość nie jest nieodwracalnym stanem emocjonalnym, z którym nic nie da się zrobić. W swojej książce Judy Apps postanawia pomóc osobom, które nie potrafią pozbyć się tremy podczas kontaktów międzyludzkich czy różnego rodzaju wystąpień publicznych. Na początek autorka analizuje samo zjawisko lęku i przekonuje, że każdy może wygrać z nieśmiałością. Prezentuje osoby znane z mediów, telewizji czy polityki, które również mają problemy z wystąpieniami publicznymi. Należą do nich m.in. John Cleese, Barbra Streisand, Bruce Springsteen czy żyjący w XIX wieku brytyjski premier William Gladstone. Czytelnicy dowiedzą się, jak stworzyć odpowiedni nastrój do wystąpienia i przemawiać, aby wzbudzić zainteresowanie słuchaczy. Autorka uczy, w jaki sposób zmienić lęk w podekscytowanie, wykorzystać odpowiednio wszystkie zmysły, unikać negatywnych myśli, uspokoić się oddechem czy rozładować negatywne emocje za pomocą prostych gestów. Różne techniki poparte są konkretnymi, budzącymi wiarygodność przykładami.

Zobacz: 10 sentencji Dalajlamy, które mogą być życiowym drogowskazem

Ewelina Polna

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA