Nowy sklep

już ON-LINE

Jak prawidłowo dbać o zęby

Używanie szczoteczki do zębów to nie wszystko - samo szczotkowanie usuwa tylko ok. 60 procent zanieczyszczeń. Są na szczęście inne sposoby, które zapewnią zdrowy uśmiech.
 

Lekarze zalecają używanie nici dentystycznych i płynów przeciwpróchniczych do codziennego płukania jamy ustnej. Oczywiście nie są one polecane dla małych dzieci, ale dzieci w wieku szkolnym chętnie przyswajają sobie dodatkowe nawyki, jak nitkowanie zębów i ich płukanie. Ważne, żeby rodzice pilnowali regularności tych zabiegów. Pielęgnację zębów, poszerzoną o nitkę i płyn przeciwpróchniczy, warto też polecać dorosłym. Niezależnie do stanu uzębienia, korzyści będą widoczne już po kilku tygodniach.

Zobacz: Domowa higiena jamy ustnej

Nić dentystyczna i wykałaczki

Włosie nawet najlepszej szczoteczki do zębów ma utrudniony dostęp do wąskich przestrzeni międzyzębowych. Zalegające tam resztki pokarmowe rozkładają się, wytwarzając kwasy niszczące powierzchnie zęba oraz substancje powodujące zapalenie dziąseł.

Używanie nici dentystycznych jest wypróbowaną i skuteczną metodą oczyszczania przestrzeni międzyzębowych, którą warto stosować codziennie. Dodatkowo niektórzy producenci dodają do nici dentystycznych fluor, co zwiększa ochronę przed próchnicą.

Nici dentystyczne nawinięte są na szpulkę, która umieszczona jest w pudełeczku. W miejscu wysuwania się nitki znajduje się nożyk, którym odcina się wyciągniętą nić. Zwykle do czyszczenia zębów potrzeba około 40 cm nitki. Odciętą nitkę należy nawinąć na środkowe palce obydwu rak. Używając palców wskazujących i kciuków należy delikatnie wprowadzić nić pomiędzy zęby. Przeciągając w górę i dół po powierzchniach sąsiadujących ze sobą zębów, należy oczyścić całą przestrzeń międzyzębową. Kolejne przestrzenie międzyzębowe czyści się, używając świeżego odcinka nici dentystycznej (dzięki temu, że każdorazowo przewija się nić z jednego palca na drugi). Należy pamiętać, że ważnym kryterium jakości nici do zębów jest ich odporność na strzępienie się. Nici produkowane są w dwóch wersjach: jako cienka nitka lub szeroka i płaska taśma.

Sprawdź: Paradontoza - objawy, przyczyny. Jak leczyć?

Wykałaczki są również przydatne do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Dobra wykałaczka ma trójkątny przekrój umożliwiający jej wsuwanie między zęby. Wykałaczki wykonywane powinny być drewna najwyższej jakości. Przy bardzo ciasno osadzonych zębach, kiedy przestrzenie miedzy nimi są minimalne, manipulacje wykałaczką, która ma dość ostry czubek, mogą spowodować skaleczenie dziąsła i krwawienie. Dlatego osobom z takimi zębami poleca się jednak nici dentystyczne.

Dla osób o dużych przerwach między zębami bardzo przydatne są szczoteczki międzyzębowe, a dla osób noszących aparat ortodontyczny na stałe idealne są szczoteczki do czyszczenia miejsc trudnodostępnych z pojedynczym pęczkiem włókien o kształcie stożkowym.

Od kilku lat sześcio- i siedmiolatki, którym wyrżnęły się już stałe zęby trzonowe poddawane są zabiegowi lakierowania tych zębów. Warunek jest jeden: w ząbkach nie może być żadnych ubytków, nawet już wyleczonych. Po dokładnym osuszeniu powierzchni zęba stomatolog pokrywa go specjalną substancją, która chroni ten ząb przed próchnicą. Z czasem lakier ten może ulec starciu, ale zwykle w okresie wzrostu i dojrzewania dobrze spełnia swoją rolę.

Dzieci w wieku szkolnym poddawane są już od lat regularnej profilaktyce fluorkowej w szkołach. Są to cykliczne przeprowadzane szczotkowania zębów żelem z fluorem. W ciągu roku szkolnego powinno być przeprowadzonych 6 fluoryzacji w odstępach co 6 tygodni. Szkolną fluoryzację nadzoruje pielęgniarka.

Zabiegi fluoryzacji w szkole są dla dzieci bezpłatne, ponieważ finansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia. 

Ze strony rodziców lub opiekunów dzieci konieczna jest zgoda na szkolną profilaktykę fluorkową i przeznaczenie jednej szczoteczki do zębów na ten cel. Warto się na fluoryzację zgodzić i pilnować, żeby dziecko przynosiło w wyznaczonych terminach szczoteczkę do zębów do szkoły, bo w ten sposób dodatkowo dbamy o zęby swoich pociech.

Zobacz: Nieświeży oddech - jak z nim walczyć?

Wada zgryzu

Innym problemem są wady zgryzu. Prawie jedna trzecia dzieci z wadami zgryzu nic o tym nie wie. Tymczasem leczenie jest łatwe i skuteczne. Dzieci dostają aparaty ortodontyczne ruchome, zakładane na noc lub mocowane na stałe do zębów. Ważne jest, żeby nie bagatelizować słów stomatologa, jeśli ten widzi potrzebę leczenia ortodontycznego.

Wdrażając naszym pociechom prawidłowe nawyki higieniczne i lecząc choroby uzębienia, jak najwcześniej gwarantujemy, że w przyszłości ich uśmiech będzie olśniewający.

Zobacz też: Jak dbać o wybielone zęby

Czytaj też: Zęby dziewiątki, czyli nadliczbowy problem

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Czy regularnie chodzisz do stomatologa?

  Chodzę raz na kilka miesięcy

  Chodzę raz w roku

  Chodzę raz na kilka lat

  Nie chodzę w ogóle

  Idę tylko, gdy odczuwam ból