Jak prawidłowo przechować leki?

O skuteczności leków decyduje przede wszystkim sposób ich przechowywania. Dzięki kilku prostym zasadom można zapobiec przeterminowaniu i uchronić przed ich szkodliwym działaniem ubocznym.

Spis treści

Odpowiednie przechowywanie

Domowe apteczki pełne są leków, które pomagają w walce z codziennymi dolegliwościami. Wewnątrz przechowujemy środki przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe, syropy oraz tabletki na kaszel, środki nasenne lub uspokajające, a także plastry oraz bandaże. O wszystkie z nich należy odpowiednio dbać, by nie zaszkodzić sobie oraz najbliższym.

Oto kilka zasad, jakich trzeba przestrzegać przy przechowywaniu leków w domowej apteczce:

1. Odpowiednio ulokowana apteczka

Miejsce, w którym przechowujemy leki, powinno znajdować się w takim miejscu, do którego każdy z domowników ma dostęp.  Zarazem jednak apteczkę należy umieścić na tyle wysoko, nie zaglądały do niej dzieci.

Dodatkowo należy mieć na uwadze, by apteczka nie przepuszczała wilgoci oraz światła słonecznego. Leki są wrażliwe na działanie tych czynników. Dlatego dobrze, by apteczka była zamykana na klucz, który należy trzymać w jednym, wyznaczonym miejscu. Zarazem jednak leki powinny mieć dostęp do powietrza.

2. Leki trzymaj w opakowaniach

Często popełnianym błędem jest wyjmowanie leków z ich oryginalnych opakowań, by zaoszczędzić miejsce w apteczce. Nie należy tego robić, ponieważ oryginalne opakowanie dodatkowo chroni lek przed działaniem czynników zewnętrznych. Przesypywanie lub przelewanie go do innych opakowań również nie jest wskazane.
Sprawdzaj również, czy lek jest szczelnie zamknięty.

3. Nie wyrzucaj ulotki

Zdarza się, że wraz z opakowaniem wyrzuca się również ulotkę, na której znajdują się ważne informacje dotyczące charakteru leku, jego dawkowania oraz skutków ubocznych. Są one niezwykle ważne, a ich nieznajomość może doprowadzić do niepożądanych dla zdrowia skutków. Dlatego ulotka, wraz z lekiem, powinna znajdować się w oryginalnym opakowaniu.

4. Nie kupuj leków na zapas

Nader często, zwłaszcza w okresie osłabionej odporności, kupujemy leki na zapas. Niestety, w ten sposób możemy dopuścić do ich przeterminowania. Dlatego dostosuj apteczkę do potrzeb rodziny i nie kupuj dużych opakowań, które kuszą dodatkową, zwiększoną porcją leku. W razie potrzeby lepiej udać się do apteki.

5. Zwracaj uwagę na datę ważności

By nie dopuścić do przeterminowania leków, należy co jakiś czas sprawdzać ich datę ważności. Te stare należy wyrzucać. By mieć pewność, do kiedy lek jest użyteczny, nie rozcinaj blistrów oraz nie wyjmuj ich z opakowań.

Nie należy przechowywać w apteczce tych leków, które mają krótki termin ważności, na przykład antybiotyków. Ich zastosowanie powinno być doraźne, dostosowane do konkretnego stanu chorobowego. Trzymanie antybiotyku „na wszelki wypadek” nie jest wskazane.

Sprawdź: Jak bezpiecznie kupować leki przez internet?

6. Leki trzymaj w odpowiedniej temperaturze

Lekarstwa są wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych. Ciepło i wilgoć sprawiają, że zarówno leki, jak i opatrunki, szybciej tracą swe zdrowotne właściwości oraz ulegają zepsuciu. Dlatego apteczki lepiej nie przechowywać w kuchni lub łazience oraz przy takich źródłach ciepła jak piec czy kaloryfer.

Niektóre leki wymagają specjalnych warunków, na przykład niskiej temperatury. Wówczas należy trzymać je w lodówce, na przeznaczonej do tego półce lub przegródce. Nie trzymaj jednak leków z tyłu oraz na dolnych półkach lodówki, ponieważ mogą ulec zamrożeniu.

7. Przeterminowane leki wrzucaj do odpowiednich pojemników

Gdy okaże się, że w apteczce znajdują się przeterminowane leki, nie wyrzucaj ich do kosza. Mogą dostać się w niepowołane ręce i w ten sposób zaszkodzić ludziom lub zwierzętom. Przeterminowane leki należy wyrzucać do odpowiednich pojemników, ulokowanych najczęściej w lub przy aptece.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!