Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty?

Jak wiadomo, wizyta u dentysty powoduje uczucie lęku u niejednego dorosłego. W obliczu konieczności zabrania do gabinetu stomatologicznego swojej Pociechy, sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej. Czy można w jakiś sposób przygotować dziecko do wizyty u dentysty?
dentysta dla dzieci

Artykuł sponsorowany

Spis treści

Zastrzyk, wizyta u pediatry, pierwsze kroki w przedszkolu… wszystkie te sytuacje są dla dziecka tak samo stresujące. Za każdym razem jednak próbujemy pocieszyć Malucha i wytłumaczyć, że nic mu nie grozi. Tak samo jest z wizytą u dentysty. Pomimo własnego lęku przed leczeniem, staramy się załagodzić stres dziecka i sprawić, aby wizyta przebiegła bez jakiejkolwiek traumy.

Grunt to zabawa

Przed wizytą u stomatologa, wytłumacz dziecku, po co to wszystko. Postaraj się opowiedzieć w prosty sposób, dlaczego leczenie ząbków jest tak ważne i czym grozi jego zaniedbanie. Tym rozmowom koniecznie niech towarzyszy dobra zabawa. Może okaże się, że koniecznie trzeba będzie wyleczyć ząbki wszystkim lalkom i misiom?

Uważaj na słowa

Jak dobrze wiesz, dzieci mają doskonałą pamięć - zwłaszcza do rzeczy, na które nie chcesz zwracać ich uwagi. Pamiętaj zatem o tym, aby każda wzmianka przy dziecku na temat leczenia zębów, była pozytywna. Narzekając na ból i głośno komunikując domownikom, że bardzo boisz się iść do dentysty, z pewnością nie pomoże Ci w przyszłości w przekonaniu Pociechy do wizyty u stomatologa.

Reklama

Nie czekaj!

Im wcześniej odwiedzisz gabinet stomatologiczny, tym lepiej. Warto udać się na kontrolę zaraz po wyrznięciu się pierwszych mleczaków. Zanim pojawią się pierwsze problemy z zębami, pozwól Dziecku odwiedzić gabinet jeszcze bez konieczności leczenia. Pierwsza wizyta, która od razu będzie związana z borowaniem i podawaniem znieczulenia, nie nastawi Małego Pacjenta pozytywnie do kolejne odwiedziny. Dzięki pierwszym, bezstresowym wizytom, Dziecko nabierze zaufania i dużo łatwiej będzie przekonać je do poddania się leczeniu w przyszłości.

Wybierz dobrze

Zanim udacie się na pierwszą wizytę, warto zwrócić uwagę na to, które gabinety oferują usługę wizyty adaptacyjnej. Udając się do takiego miejsca masz pewność, że Twoja Pociecha będzie w dobrych rękach. Specjalnie wykwalifikowani, przyjaźnie nastawieni do Dzieci lekarze, zapoznają Dziecko ze specyfiką miejsca, sprzętem i opowiedzą w przyjazny sposób, że leczenie ząbków to nic strasznego. Do takich miejsc należy, na przykład, Centrum Stomatologii Dziecięcej i Ortodoncji „Dentolandia” w Katowicach.

Koniecznie zwróć uwagę także na wystrój kliniki. Przyjazne otoczenie, zabawki i możliwość oglądania ulubionych bajek u dentysty niejednokrotnie sprawia, że Dziecko ma ochotę zostać tam nawet na dłużej.

Przygotowanie dziecka na wizytę u stomatologa to długotrwały proces, na który składa się kilka etapów. Im wcześniej zaczniesz o nich myśleć i wdrażać je w życie, tym lepiej. Na szczęście wszystko można wypracować. Sprawdzone sposoby i przyjazne dla Dzieci miejsca, zdecydowanie ułatwiają przyszykowanie Malucha na leczenie zębów.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!