Przygotowanie do USG jamy brzusznej - jak się dobrze przygotować?

Czy i kiedy należy się specjalnie przygotować do badania USG? Co może mieć wpływ na prawidłowe odczytanie obrazu w ultrasonografii?
Spis treści

Ultrasonografia (USG) to metoda diagnostyki obrazowej, która dzięki wykorzystaniu fal ultradźwiękowych pozwala na obejrzenie przekroju badanego narządu. Badanie USG jest metodą bezbolesną, nieinwazyjną i całkowicie bezpieczną (nawet u kobiet w ciąży).

Można je wielokrotnie powtarzać, bez ryzyka dla pacjenta. Praktycznie nie ma przeciwwskazań do jego wykonania. Warto jednak wiedzieć, jak odpowiednio się przygotować, żeby lekarz mógł poprawnie odczytać wyniki badania USG.

Dobre przygotowanie pacjenta do USG jamy brzusznej ma bardzo duże znaczenie. Pozwala bowiem wykonującemu USG lekarzowi na uzyskanie wyraźniejszych obrazów narządów, a tym samym lepszą ich ocenę.

USG jamu brzusznej - jak się przygotować?

Największą przeszkodę w dokładnym uwidocznieniu narządów jamy brzusznej stanowią gazy i treść pokarmowa zalegające w żołądku i jelitach. Dlatego bardzo ważne jest, by na badanie USG jamy brzusznej zgłosić się na czczo (ostatni posiłek powinno się zjeść nie później niż o 19 dnia poprzedzającego badanie) lub minimalnie 5 godzin po lekkim posiłku (jeżeli USG wykonywane jest popołudniu lub wieczorem).

Poza tym powinno się na 2-3 dni przed badaniem stosować lekkostrawną dietę (z wyłączeniem owoców i ciemnego pieczywa) oraz stosować trzy razy dziennie po dwie kapsułki leku zmniejszającego ilość gazów w jelitach – zalecenia te dotyczą zwłaszcza osób mających skłonność do wzdęć i zaparć.

Czy pić wodę przed usg jamy brzusznej?

Bardzo istotne jest też, by na badanie zgłosić się z pełnym pęcherzem. Pozwala to na dokładne obejrzenie narządów miednicy mniejszej, a więc pęcherza moczowego, prostaty u mężczyzn i narządów rodnych u kobiet. Gdy pęcherz moczowy jest pusty, wyżej wymienione narządy stają się trudne lub zupełnie niemożliwe do oceny.

W celu dobrego wypełnienia pęcherza moczowego należy na 1-2 godziny przed badaniem wypić 1-1,5 l niegazowanej wody mineralnej. Pamiętać trzeba, aby nie pić wody tuż przed wejściem do gabinetu, gdyż znajduje się ona wtedy w żołądku (nie w pęcherzu), co nie tylko nie ułatwia, ale wręcz utrudnia badanie.

W dniu planowanego USG jamy brzusznej należy ponadto unikać:

  • palenia tytoniu,
  • picia kawy,
  • napojów gazowanych.
  • żucia gumy.

USG - potrzebne dokumenty

Jeżeli kiedykolwiek wcześniej mieliśmy wykonywane badanie USG jamy brzusznej, należy mieć przy sobie jego wynik.

Badanie USG tarczycy, piersi czy moszny nie wymaga specjalnego przygotowania. Należy dostarczyć jedynie wyniki poprzednich badań USG lub innych badań danych narządów (np. wyniki poziomu hormonów tarczycy, TSH, scyntygrafia tarczycy, mammografia itd.). 

Czytaj też:

Czytaj również
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Koronarografia serca – na czym polega? Przygotowanie, powikłania
Przeczytaj artykuł
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Koronarografia serca – na czym polega? Przygotowanie, powikłania
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Badanie PSA - jakie są normy? Wynik wolny i całkowity
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
WBC morfologia - norma, wyniki i ich interpretacja

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama