string(8) "szukanie" Jak przygotować się do wizyty u endokrynologa?

Jak przygotować się do wizyty u endokrynologa?

Jeśli zbyt często czujemy się wyczerpani, przytyliśmy albo wręcz odwrotnie - właśnie gwałtownie schudliśmy, rosną nam włosy tam, gdzie nie powinny czy też bolą nas mięśnie i stawy, koniecznie powinniśmy udać się do endokrynologa. O przygotowaniach do wizyty u specjalisty opowiada Medme.pl lek. Krystian Truszkiewicz.

Spis treści

- W większości przypadków rozpoczyna się od wizyty u lekarza rodzinnego. Duża ilość pacjentów, gdy tylko zauważy jakieś niepokojące objawy, od razu zgłasza się do swojego lekarza, który wdraża odpowiednie postępowanie diagnostyczno-terapeutyczne. Najczęściej to właśnie lekarz rodzinny ocenia stan pacjenta i kieruje do specjalisty.

- Ależ oczywiście, że jest taka możliwość. Często chorzy są konsultowani endokrynologicznie np. podczas pobytu w szpitalu z całkiem innego powodu. Tak samo często zdarzają się konsultacje na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Funkcjonują też oczywiście gabinety prywatne.

Niezbędne badania

- Lekarz najczęściej rozpocznie badanie od zebrania dokładnego wywiadu dotyczącego objawów oraz historii leczenia. Następnie przystąpi do badania fizykalnego, w którym subiektywnie oceni ewentualne zgłaszane dysfunkcje poszczególnych gruczołów wydzielania wewnętrznego.

Kolejnym krokiem jest najczęściej wykonanie różnego rodzaju badań, w zależności od podejrzewanej przyczyny dolegliwości. Lekarz może więc kierować na badania laboratoryjne, specjalistyczne testy czy badania obrazowe. Jeżeli chodzi o samą wizytę, to najczęściej nie wymaga ona specjalnych przygotowań.

Przygotowań najczęściej jednak wymagają procedury diagnostyczne, czyli badania laboratoryjne, obrazowe. Bywają one różne w zależności od typu badania, dlatego zawsze proszę zapytać specjalistę, w jaki sposób należy się do nich przygotować.

- Tutaj trudno o jednoznaczną odpowiedź. Bywa różnie, czasem konieczne są wizyty kontrolne co jakiś – określony przez lekarza – czas. Niejednokrotnie jednak udaje się wyleczyć chorobę endokrynologiczną i wtedy najczęściej lekarz rodzinny jest właśnie osobą, która czuwa nad pacjentem i powinna wyłapywać ewentualne objawy nawrotu lub ponownego wystąpienia choroby. Bardzo ważna jest dobra współpraca pomiędzy specjalistą a lekarzem rodzinnym.

Zobacz też: Jod - pierwiastek ważny dla zdrowia

Oceń artykuł

(liczba ocen 18)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij