Jak przygotować się do zajścia w ciążę? Zwiększamy szanse

Lek. Ewelina Kowalska doradza, jak zwiększyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Co jeszcze możemy zrobić?

Chodzimy na badania, wprowadzamy suplementację, szczepimy się, zmieniamy dietę, dopasowujemy pozycje seksualne a tu... nadal nic. O czym bezwzględnie należy pamiętać podczas starań o dziecko i co jeszcze możemy zrobić, by zwiększyć szanse na zdrową ciążę?

Czytaj też: 7 znaków ostrzegawczych w ciąży

Jak zajść w ciążę?

Najważniejszym warunkiem, jaki należy spełnić, by zajść w ciążę, jest podjęcie współżycia w czasie dni płodnych. Komórka jajowa żyje ok. 24 godzin i tyle czasu na poczęcie ma kobieta w ciągu każdego miesiąca. Na szczęście plemniki w narządach rodnych kobiety mogą żyć nawet kilka dni. Szacuje się więc, że kobieta może zajść w ciążę przez około dziewięć do sześciu dni w miesiącu – trzy do siedmiu dni przed owulacją (w zależności od żywotności plemników partnera) oraz w dniu owulacji i dzień po owulacji. Ważne jest więc, by wiedzieć, kiedy wypadają te najbardziej płodne dni. W tym celu można prowadzić ‘kalendarzyk owulacyjny’. Wymaga to jednak codziennych pomiarów temperatury ciała po przebudzeniu, przed wstaniem z łóżka i mniej więcej o tej samej porze każdego dnia oraz nauki interpretacji tych wyników. Poza tym dostępne są na rynku testy owulacyjne z moczu lub ze śliny, które pomagają kobiecie w ustaleniu dni płodnych, a tym samym określeniu najlepszego czasu na podjęcie owocnego współżycia.

Zobacz wideo: Ciąża - objawy i badania

Internetowa Szkoła Rodzenia MedMe.pl

Zobacz: Ciąża i poród – NFZ czy prywatnie?

Oczywiście, że tak. Mówi się, że aby począć zdrowe dziecko, potrzebna jest para zdrowych ludzi. Panowie starający się o potomka powinni więc, podobnie jak partnerki, zadbać o swoje zdrowie. Zaleca się rezygnację z niezdrowego jedzenia na rzecz prawidłowo zbilansowanej diety, rzucenie palenia, zmniejszenie spożycia alkoholu i zwiększenie aktywności fizycznej. Przyszli tatusiowie mogą też zwiększyć spożycie produktów bogatych w witaminę C, która wzmaga ruchliwość plemników. Szukać jej należy głównie w owocach i warzywach.

Tryb życia w ciąży

Kobieta starająca się o dziecko powinna prowadzić zdrowy tryb życia. Niezwykle ważne jest, by całkowicie zrezygnowała z używek, zwłaszcza papierosów i alkoholu. Jak wiadomo, mają one bardzo niekorzystny wpływ na rozwijający się płód, a czasem upływa kilka tygodni, zanim kobieta zorientuje się, że jest w ciąży. Dlatego warto odstawić wszelkie używki wcześniej, by nie okazało się, że jest za późno. Warto zwiększyć też aktywność fizyczną, gdyż normalizuje ona poziom hormonów i sprzyja staraniom o malucha. 

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Czy według Ciebie bankowanie krwi pępowinowej to dobra inwestycja?

  Tak. Jej późniejsze wykorzystanie może uratować życie.

  Nie sądzę, ale na wszelki wypadek warto się zabezpieczyć.

  Nie. Uważam, że nie zostanie wykorzystana.

Patronem sondy jest Polski Bank Komórek Macierzystych

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA