Jak przyspieszyć leczenie krwiaków i stłuczeń?

Stłuczenia na nogach czy rękach, których wynikiem są nieestetyczne podskórne krwiaki, zdarzają się każdemu. Powstają w wyniku niegroźnych urazów spowodowanych nieuważnym wchodzeniem po schodach, zbyt gwałtownym wstawaniem od stołu czy upadkiem z roweru. Zmiana koloru skóry w miejscu stłuczenia spowodowana jest uszkodzeniem drobnych naczyń krwionośnych – dochodzi do miejscowego podskórnego wylewu krwi. Wraz z upływem czasu i kolejnymi etapami gojenia się urazu kolor skóry ulega zmianie. To jak długo widoczne jest zasinienie zależy nie tylko od rozmiaru uszkodzeń, ale również od naszego postępowania tuż po urazie i w trakcie kolejnych etapów gojenia.
krwiaki i stłuczeń

Spis treści

Zimno, ucisk, ograniczenie aktywność – to na początek

Po stłuczeniu jak najszybciej powinniśmy schłodzić miejsce urazu. Sięgamy więc po zimne okłady (okłady żelowe czy zwykłe mrożonki) przykładając je w miejscu powstającego krwiaka. Niska temperatura zwęzi drobne naczynia krwionośne i zmniejszy ilość wynaczynionej krwi. Sposobem na ograniczenie rozmiarów zaczerwienienia, a później zasinienia, jest również założenie opaski elastycznej. Ucisk, podobnie jak zimno, ograniczy przepływ krwi i zmniejszy powstający obrzęk. Powinniśmy również zaprzestać aktywności fizycznej na około dobę – ruch podnosi ciśnienie krwi i może zwiększyć podskórne krwawienie.

Zimne okłady i terapię uciskową stosujemy przez pierwsze 24-48 godzin. Po upływie tego czasu zmieniamy taktykę – zamiast spowalniać krążenie w miejscu urazu pobudzamy je, by przyspieszyć leczenie.

Ciepłe okłady i żel z heparyną

Po pierwszych dwóch dobach od stłuczenia, aby przyspieszyć leczenie, zimne okłady powinniśmy zamienić na okłady ciepłe. Do ogrzania miejsca urazu idealnie nadaje się termofor, plastry rozgrzewające dostępne w aptekach czy żelowe kompresy. Przykładane w miejscu urazu przyspieszą krążenie krwi w drobnych naczyniach krwionośnych, a tym samym usprawnią usuwanie uszkodzeń spowodowanych stłuczeniem. Leczenie możemy usprawnić sięgając po preparaty apteczne z wysoką zawartością heparyny (np. żel Lioton 1000). Heparyna jest związkiem o działaniu przeciwzakrzepowym i przeciwzapalnym, a jej regularna aplikacja (1 do 3 razy na dobę) poprawia mikrokrążenie i przyspiesza wchłanianie krwiaka.

Reklama

Unikaj leków przeciwbólowych wpływających na procesy krzepnięcia krwi

Stłuczenie i powstający krwiak wiążą się często z silnym bólem. Niewiele myśląc sięgamy więc po dostępne bez recepty środki przeciwbólowe. Tymczasem popularne leki jak ibuprofen czy diklofenak mogą niekiedy tylko pogorszyć sprawę. Oprócz właściwości przeciwbólowych i przeciwzapalnych wpływają one na procesy krzepnięcia krwi wydłużając je. Dlatego przyjmowanie tych leków krótko po urazie może wydłużyć czas podskórnego krwawienia i zwiększyć rozmiar uszkodzeń.

Jeżeli chcesz szybko rozjaśnić zasinienie sięgnij do swojej apteczki

Gdy stłuczenie jest już w fazie gojenia, aby zmniejszyć widoczność siniaka, można skorzystać z 3% nadtlenku wodoru, szerzej znanego jako woda utleniona. Oprócz działania antyseptycznego związek ten znany jest ze swoich właściwości hemolitycznych (powoduje rozpad komórek krwi). Dzięki miejscowej aplikacji 3% nadtlenku wodoru wynaczynione komórki krwi rozpadają się, a uwolnione przez nie pigmenty są utleniane - dzięki temu zasinienia ulegają rozjaśnieniu.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->