Jak radzić sobie z katarem u dziecka w wieku przedszkolnym?

Rodzice mający do czynienia z katarem u dziecka często zastanawiają się czy w takiej sytuacji maluch powinien pójść do przedszkola. To jednak nie jedyne pytanie, jakie zadają sobie rodzice zakatarzonego kilkulatka. Podpowiadamy, co robić, gdy wydzielina z nosa jest gęsta, a także co oznacza zielony katar u dziecka.
Jak radzić sobie z katarem u dziecka

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały partnera

Spis treści

Katar u dziecka - rzecz powszechna

Małe dzieci często łapią infekcje górnych dróg oddechowych - wynika to przede wszystkim z tego, że ich układ odpornościowy nie jest jeszcze do końca rozwinięty i nie potrafi poradzić sobie z atakującymi organizm wirusami tak skutecznie, jak u dorosłych[1]. Co więcej, w przedszkolu można bardzo łatwo zarazić się przenoszonymi drogą kropelkową mikrobami. Wystarczy krótka zabawa z przeziębionym rówieśnikiem. Właśnie dlatego katar u dziecka skłania rodziców do zastanowienia czy w takiej sytuacji należy posłać malucha do przedszkola.

Pediatrzy podkreślają, że jeżeli wydzielinie z nosa nie towarzyszą objawy, takie jak gorączka, kaszel czy ból głowy, nie jest to powód do rezygnowania z codziennych zajęć. Katar może być bowiem także objawem alergii.

Co oznacza zielony katar u dziecka?

Wodnisto-śluzowa, przezroczysta wydzielina wydobywająca się z nosa, kaszel, złe samopoczucie, stan podgorączkowy - to pierwsze objawy infekcji wirusowej. Aby odblokować zatkany nosek, warto sięgnąć po spray do nosa na katar dla dzieci. Wybierając odpowiedni preparat, zwróćmy uwagę na sposób jego działania. Szczególnie dobrym rozwiązaniem będzie spray, który nie tylko udrożni drogi nosowe, ale też nawilży i ukoi podrażnioną śluzówkę. W ten sposób zadziała na przykład połączenie ksylometazoliny i pantenolu.

Jeśli będziemy mieć do czynienia z zielonym katarem u dziecka, wówczas może być to oznaka nadkażenia bakteryjnego. W takiej sytuacji należy czym prędzej skonsultować się z pediatrą, ponieważ konieczne może okazać się leczenie antybiotykiem.

Reklama

Przewlekły katar u dziecka

Co zrobić, jeśli nasz maluch niemal nieustannie narzeka na katar? Taka sytuacja powinna nas skłonić do wizyty u laryngologa, ponieważ może być to objaw przewlekłego zapalenia zatok. Przy takim podejrzeniu lekarz z pewnością zaleci wykonanie tomografii komputerowej. Katar pojawiający się wiosną i latem może mieć z kolei podłoże alergiczne. Do objawów alergicznego nieżytu nosa zaliczamy m.in. wodnistą wydzielinę z nosa, kichanie, świąd nosa i spojówek oraz pokasływanie, którego przyczyną jest spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła[2]. Po zaobserwowaniu takich symptomów warto wybrać się do alergologa, który przeprowadzi odpowiednie testy i ustali czy dziecko rzeczywiście jest na coś uczulone.

Bibliografia

  • [1] A.Flores, M.Caserta, Mandell, Douglas, and Bennett's Principles and Practice of Infectious Diseases (Eighth Edition), 2015; https://www.sciencedirect.com/topics/immunology-and-microbiology/pharyngitis
  • [2] Sybilski Adam. J., Choroby alergiczne u dzieci, Warszawa 2018, ISBN: 978-83-65471-31-4

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->