Jak radzić sobie z suchym kaszlem u dzieci?

Kaszel jest jedną z najczęściej pojawiających się dolegliwości zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Sporadyczne pokasływanie towarzyszy nam niemal cały rok i może być spowodowane wieloma czynnikami. Warto pamiętać, że choć kaszel jest powszechną dolegliwością, nie należy go lekceważyć, ponieważ może być objawem wielu poważnych chorób. Dotyczy to przede wszystkim najmłodszych, których układ odpornościowy dopiero się kształtuje, a wówczas nietrudno o infekcję. Warto też wiedzieć, że kaszel kaszlowi nierówny i aby skutecznie z nim walczyć, trzeba poznać go od podszewki.
dziecko

Artykuł sponsorowany

Spis treści

Artykuł partnera

Jak rozpoznać rodzaj kaszlu?

Gdy dziecko pokasłuje, najważniejsze jest prawidłowe rozpoznanie rodzaju kaszlu. Tylko wówczas możliwe będzie zastosowanie właściwych środków, które pomogą w walce z dolegliwością. Trzeba więc wiedzieć, że lekarze wyróżniają dwa typy kaszlu: suchy i mokry. Pierwszy z nich jest rodzajem kaszlu krtaniowego i w niektórych przypadkach może przypominać szczekanie psa. W przeciwieństwie do kaszlu mokrego nie towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny. Kaszel suchy podrażnia błony śluzowe układu oddechowego, przez co bywa przyczyną dodatkowych infekcji i dolegliwości, dlatego tak ważne jest jego prawidłowe rozpoznanie i leczenie.

Przyczyny suchego kaszlu u dzieci

Suchy kaszel może być wywołany przez wiele czynników. Zdecydowanie najczęściej jest pierwszym sygnałem infekcji, dlatego też ma podłoże bakteryjne lub wirusowe. W takiej sytuacji suchy kaszel utrzymuje się zazwyczaj około trzech dni i jest niezwykle uciążliwy dla dziecka. Po upływie kilku dni przechodzi w kaszel mokry. Częstą przyczyną pokasływania u najmłodszych są także różnego rodzaju alergie. Warto wiedzieć, że kaszel, w tym także ten suchy, jest formą naturalnego oczyszczania dróg oddechowych, dlatego pojawia się, gdy dziecko jest na coś uczulone. Kaszel suchy może być również spowodowany przebywaniem w pomieszczeniach klimatyzowanych, w których powietrze jest wyjątkowo suche. Również szkodliwy dla zdrowia dym papierosowy jest częstą przyczyną kaszlu suchego, dlatego pod żadnym pozorem nie wolno palić w obecności najmłodszych. Warto dodać, że jednym z czynników powodujących duszące pokasływanie suchy u dzieci jest także refluks żołądkowo-przełykowy. Jeśli maluch cierpi na tę chorobę, kaszel suchy będzie pojawiał się najczęściej w nocy.

Co na suchy kaszel? – syropy i tabletki przeciwkaszlowe

Suchy kaszel wywołuje podrażnienia błony śluzowej wyściełającej gardło oraz krtań, dlatego podczas jego trwania konieczne jest podawanie dziecku leków hamujących odruch kaszlu oraz zmniejszających jego natężenie. Suchy kaszel może być z powodzeniem leczony syropem przeciwkaszlowym oraz tabletkami, które również skutecznie zwalczają dolegliwości. Warto pamiętać, że preparaty powinny być podawane przede wszystkim przed snem, by dać organizmowi szansę na właściwą regenerację. Warto wiedzieć, że wiele preparatów na suchy kaszel kupimy w aptece bez recepty, jednak rozsądnie będzie skonsultować swój wybór z lekarzem lub farmaceutą.

Nawilżanie powietrza – sposób na suchy kaszel

Zastanawiając się, co na suchy kaszel dla dzieci będzie najlepsze, trzeba też pamiętać, że odpowiedni poziom nawilżenia powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa kaszlący maluch, odkrywa ogromną rolę w procesie leczenia. Jeśli dziecko często choruje, warto zainwestować w nawilżać powietrza, który zapewni odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu. Jeśli natomiast infekcje zdarzają się sporadycznie, wystarczy zmoczony ręcznik położony na kaloryferze oraz inhalacje z wody solą fizjologiczną. W tym celu można posłużyć się inhalatorem, ale jeśli nie mamy profesjonalnego sprzętu, również wystarczą domowe metody. Aby przygotować parówkę, należy nalać gorącej wody z dodatkiem soli do miski. Dziecko powinno usiąść w pobliżu i intensywnie oddychać parą wodną. Warto wiedzieć, że świetnym domowym sposobem na kaszel suchy jest również miód gryczany, który można podawać maluchowi łyżeczką lub jako dodać do napoju z letniej wody i cytryny.

Suchy kaszel u dzieci jest wyjątkowo uciążliwą dolegliwością, dlatego trzeba zadbać o to, by ulżyć maluchowi w chorobie i ułatwić mu spokojne przesypianie całej nocy. W tym celu warto podawać dziecku leki przeciwkaszlowe dostępne w aptece bez recepty oraz zadbać o to, by w pomieszczeniu, w którym pociecha spędza najwięcej czasu, panowała odpowiednia wilgotność powietrza. To ułatwi nawilżenie dróg oddechowych dziecka i pozwoli pozbyć się suchego kaszlu.

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij