Jak rozpoznać atak serca?

Starszy niż rok
Interweniować trzeba szybko, bo dla życia ważna jest każda minuta. Ale jak odróżnić atak serca od innych dolegliwości?

Najbardziej charakterystyczną cechą ataku serca jest silny ból w klatce piersiowej. Gdy nie przemija po 30 minutach, powinno się niezwłocznie zgłosić po pomoc lekarza. Nie można dopuścić ani chwili zwłoki, gdy ból rozlewa się na inne części ciała - ręce, żuchwę czy brzuch. Temu uczuciu towarzyszą ponadto zwykle duszności, nudności i intensywne pocenie.

Sprawdź: Profilaktyka chorób serca

Ból przy zawale serca

Ból przy zawale nie zawsze jednak jest od razu w pełni wyczuwalny, np. w przypadku osób starszych lub chorych na cukrzycę. Stan ten może się objawiać samym poczuciem ciężaru w klatce piersiowej. Pojawia się przy tym poczucie niepokoju, zdenerwowanie.

Zobacz wideo: Choroby serca - niepokojące objawy

Samodzielnie osobie, u której podejrzewamy zawał, w oczekiwaniu na pogotowie możemy podać 300 mg aspiryny rozgniecionej w wodzie. Chorego najlepiej położyć w wygodnej pozycji, ale nie powinien mieć on uniesionych nóg.

Jeśli dojdzie do zatrzymania akcji serca, należy podjąć niezwłocznie reanimację.

Czytaj też: Nocne zawały są najcięższe

Przeciwdziałaj zawałowi serca

Statystyki wskazują, że niestety aż 30% osób z zawałem serca nie da się uratować i kończy się on śmiercią. Dlatego powinno się zadbać o profilaktykę i unikać czynników ryzyka, wśród których są: nadciśnienie, palenie tytoniu, cukrzyca, cholesterol, otyłość czy brak aktywności fizycznej. One to przyczyniają się do niedokrwienia komórek mięśni serca, powstawania zatorów w naczyniach krwionośnych, które już bezpośrednio skutkują zawałem.

Dlatego warto przemyśleć swoje nawyki, zadbać o odpowiednią dietę, nie unikać wysiłku fizycznego. W ten sposób można sobie uratować życie zawczasu.

Czytaj też: 10 przykazań w profilaktyce chorób serca

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA