Jak rozpoznać czy to przeziębienie czy grypa?

Choć wielu z nas wydawać się może, że przeziębienie i grypa to jedna i ta sama choroba, ich objawy wyraźnie się od siebie różnią. Prezentujemy najważniejsze podobieństwa i różnice.

Podobieństwa infekcji

Obie infekcje wywoływane są przez wirusy, ale każda z nich jest wywołana przez inne wirusy. Źródłem przeziębienia może być ponad 200 różnych wirusów – najczęściej są to rinowirusy lub enterowirusy. Grypę zaś wywołują wirusy grypy typu A, B, lub C. 

Zobacz: Jak przetrwać przeziębienie?

Najważniejsze różnice

Różnic między obiema infekcjami jest bardzo wiele. Najważniejsze to takie, że:

  • Grypa">grypa ma o wiele bardziej gwałtowny przebieg niż przeziębienie – zazwyczaj pojawia się nagle i szybko „zwala z nóg”, powodując silne osłabienie,
  • przy grypie o wiele częściej występuje gorączka – często dochodząca nawet do 40 stopni Celsjusza,
  • przy grypie bóle mięśni, kości i stawów pojawiają się niemal zawsze – przy przeziębieniu są rzadsze i zazwyczaj bardzo delikatne,
  • grypa wiąże się zazwyczaj również z bólami głowy,
  • przeziębieniu zawsze towarzyszy kichanie oraz katar – grypa może rozwinąć się z pominięciem infekcji dróg nosowych,
  • przy grypie zazwyczaj pojawia się suchy kaszel, a przy przeziębieniu rzadziej,
  • rekonwalescencja po przeziębieniu trwa zazwyczaj ok. 1 tygodnia, grypę zaś leczymy najczęściej ok. 10–14 dni,
  • niedoleczona grypa może powodować wiele powikłań groźnych dla zdrowia.

Jak widać więc, rozróżnienie obu chorób jest dość łatwe. Wystarczy 1–2 dni obserwacji, by wiedzieć, z czym mamy do czynienia. Zareagować jednak warto już przy pierwszych objawach – podając leki naturalne, które złagodzą przebieg obu chorób. A jeśli, mimo podjętej terapii, stan zdrowia się nie poprawia, warto skonsultować się z lekarzem, by wykluczyć infekcje bakteryjne i inne choroby.

W celu złagodzenie objawów przeziębienia i lub grypy warto zastosować Oscillococcinum. Opinie pacjentów stosujących lek także potwierdzają, że łagodzi symptomy występujących tak przy grypie, jak i przeziębieniu: osłabienia, rozbicia, gorączki, bólów stawowych, kostnych i mięśniowych. Oscillococcinum dla dzieci dawkowane jest podobnie, jak dla dorosłych – jedynie w przypadku najmłodszych maluchów (mających mniej niż 6 lat) należy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia odpowiedniej dawki.

Zobacz: Leki na przeziębienie, które nie działają. Jak wybierać?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA