Jak rozpoznać gorączkę reumatyczną?

Starszy niż rok
Na wystąpienie gorączki reumatycznej narażone są dzieci, u których doszło do powikłań po przebytej anginie. Nieleczona może doprowadzić do poważnych zmian, przede wszystkim wad serca. Jak rozpoznać gorączkę reumatyczną?

Nieleczona angina

Do gorączki reumatycznej dochodzi w wyniku nieprawidłowego leczenia ostrego zapalenia gardła oraz migdałków. Wywołana zostaje przez paciorkowce, które początkowo atakują tkanki łączne, by następnie przejść do mięśnia sercowego. Dochodzi wówczas do nieodpowiedniej reakcji układu immunologicznego na rozwijające się w organizmie bakterie. Gorączka reumatyczna jest jedną z głównych przyczyn rozwoju nabytych wad serca u dzieci.

Niebezpieczne paciorkowce

Najbardziej narażone na wystąpienie gorączki reumatycznej są dzieci między 10. a 12. rokiem życia, u których wystąpiła angina paciorkowcowa lub płonica (szkarlatyna), a choroba nie była leczona z wykorzystaniem antybiotyków. Paciorkowce przemieszczają się do kolejnych stawów, by w końcu dotrzeć również do serca. Stąd też pod żadnym pozorem nie należy rezygnować z leczenia antybiotykami stanów zapalnych gardła wywołanych przez paciorkowce.

W wyniku nieprawidłowej odpowiedzi immunologicznej na działanie bakterii dochodzi do zmian zapalnych tkanki łącznej mięśnia sercowego oraz nacieków komórkowych, zwanych guzkami Aschoffa, które wywołują ognisko zapalne, obumierają i bliznowacieją.

Objawy gorączki reumatycznej

Objawy pojawiają się po trzech tygodniach od przebytej anginy. Początkowo pojawiają się bóle stawów, które „wędrują” z jednego stawu do drugiego. Do pozostałych objawów zalicza się gorączkę, bóle gardła oraz głowy, obrzęk i zaczerwienienie w okolicy stawów, bóle w klatce piersiowej. Trwają one najczęściej przez kilka tygodni, choć mogą również pozostać w postaci utajonej przez kilka lat.

Zobacz: Jak rozpoznać gorączkę reumatyczną?

Do poważniejszych objawów należy zapalenie serca w postaci zapalenia wsierdzia, osierdzia lub mięśnia sercowego, któremu może towarzyszyć pląsawica (mimowolne ruchy mięśni kończyn oraz twarzy). Możliwe jest pojawienie się rumienia, czyli czerwonej wysypki na skórze dziecka oraz guzków podskórnych.

Rozpoznanie choroby

By potwierdzić, że powyższe objawy dotyczą gorączki reumatycznej, zleca się morfologię krwi, badania rentgenowskie klatki piersiowej oraz EKG serca. U chorych na gorączkę reumatyczną zauważa się zwiększony poziom leukocytów.

Leczenie gorączki reumatycznej

W leczeniu bardzo ważną rolę odgrywa penicylina, którą podaje się pacjentom w pierwszym etapie choroby, oddziałując w głównej mierze na paciorkowce. W leczeniu przeciwzapalnym sięga się natomiast po kwas acetylosalicylowy.

Dziecko z gorączką reumatyczną powinno przebywać w łóżku, by ograniczyć pracę stawów i zmniejszyć ból. Najczęściej okres leczenia trwa od dwóch do pięciu tygodni, choć w poważniejszych przypadkach czas ten ulega wydłużeniu. Dziecko powinno ograniczyć aktywność i przebywać w łóżku aż do ustąpienia choroby.

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA