} ?>

Dla Ciebie, na zdrowie!

Jak rozpoznać pierwsze objawy choroby nowotworowej

"Im wcześniej wykryty nowotwór, tym większe szanse na jego wyleczenie" - to zdanie dziesiątki i setki razy słyszymy z ust lekarzy lub spotykamy w medycznych publikacjach. Mimo że ciągle powtarzane, nic nie traci ze swojej aktualności. Śmiertelność spowodowana nowotworami jest tak wysoka, że nie wolno lekceważyć żadnej niepokojącej zmiany, która pojawia się w naszym organizmie.
Spis treści

Wielu osobom choroba nowotworowa kojarzy się z bólem, z ogromnym cierpieniem. Trzeba jednak pamiętać, że dolegliwości bólowe pojawiają się często dopiero w późnych stopniach jej zaawansowania. Najczęściej wtedy, kiedy mamy do czynienia z chorobą nowotworową przerzutową, czyli nieuleczalną, oraz gdy guz ma już tak duży rozmiar, że wpływa na różne struktury w naszym organizmie dając silne dolegliwości bólowe.

Reklama

Rak piersi

Każda kobieta raz w miesiącu powinna wykonywać samobadanie piersi. Jak zapewnia onkolog Katarzyna Szydłowska ze Szpitala Specjalistycznego w Brzezinach, nie jest to żadna wielka umiejętność. Kobieta wykonuje badanie podnosząc  jedną rękę w górę za głowę, a drugą ręką dotyka powoli całą pierś, również brodawkę. "Zgłaszają się do mnie kobiety, które same sobie pierś badały i same znalazły w niej guzek" - mówi doktor Szydłowska. Kobiety bardzo często przychodzą też na badanie, bo, jak mówią:

"Coś je w piersi zabolało". Lekarz bada wówczas piersi palpacyjnie i, jeśli pierś wygląda prawidłowo, może być to pozytywny sygnał, dlatego że onkologicznie najbardziej niebezpieczne są te zmiany, które właśnie nie dają dolegliwości bólowych. Bardzo często dolegliwości bólowe piersi spowodowane są tzw. gęstą budową piersi, czyli tym, że kobieta ma w gruczole piersiowym dużo tkanki gruczołowej. Wtedy, w zależności od cyklu miesiączkowego, te dolegliwości są albo mniejsze, albo większe, albo wycofują się zupełnie.

Często też pacjentka może mieć w piersi zmiany łagodne, na przykład gruczolak lub włókniak, który również z ucisku może dawać dolegliwości bólowe. To wszystko musi wyjaśnić lekarz kierując chorą na badania obrazowe piersi.

Zobacz wideo: Jakie badania pomogą wykryć raka?

Reklama

Kaszel i plwocina

W przypadku rozwijającego się nowotworu płuca pierwszymi objawami mogą być uporczywy kaszel, duszność i krwioplucie. Jeżeli kaszel pojawi się u osoby, która nigdy go wcześniej nie miała, należy natychmiast udać się do lekarza i rozpocząć badania. Gorzej jest w przypadku palaczy papierosów, którzy często od lat przyzwyczajeni są do kaszlu i traktują go jako normalny objaw. Osoby te powinny bardzo wnikliwie i ostrożnie obserwować swoje dolegliwości, zwłaszcza w trakcie palenia. Jeżeli pojawiły się zmiany w charakterze kaszlu i odkrztuszaniu plwociny, warto zrobić RTG klatki piersiowej i udać się na kontrolę do lekarza.

Reklama

Podstępne jelito grube

Rak jelita grubego bardzo długo może się rozwijać nie dając żadnych objawów bólowych. Bywa tak, że dochodzi do niedrożności i niemożności wypróżnienia, zaczynają się silne bóle brzucha, chory w trybie pilnym trafia na stół operacyjny i dopiero wówczas chirurg znajduje w jelicie grubym guz.

Jeśli zaś chodzi o objawy wcześniejsze, to zawsze trzeba obserwować, czy w kale nie ma domieszki krwi lub śluzu oraz czy nie zmieniła się częstość wypróżnień, bo taka zmiana może być objawem choroby nowotworowej.

Oczywiście biegunka lub zaparcia, albo na przemian zaparcia z biegunką, mogą pojawić się mając konkretną przyczynę, na przykład podczas zmiany diety. Jeśli jednak występują bez żadnych konkretnych powodów, trzeba to potraktować jako bardzo niepokojący sygnał i uważnie obserwować.

Reklama

Trzustka

Rak trzustki, podobnie jak większość nowotworów, w początkowym etapie nie daje żadnych objawów, chociaż z drugiej strony choroba ta bardzo często kojarzy się z silnym bólem. Wszystko zależy od tego, w której części trzustki rozwija się nowotwór.

Trzustka ma bardzo trudną lokalizację i jest narządem, które w badaniu pacjenta przez lekarza niełatwo ocenić. Aby mieć pewność, trzeba zrobić tomografię. Guzy trzustki mogą dawać też inne objawy, jak na przykład zażółcenie powłok. Najczęściej bywa tak wtedy, kiedy guz jest zlokalizowany w tej części trzustki, która ma kontakt z drogami żółciowymi lub gdy mamy do czynienia z rakiem trzustki z przerzutami do wątroby.

Zażółcenie powłok jest obrazem podwyższenia stężenia bilirubiny we krwi, natomiast patrząc na osobę chorą widzimy różnicę koloru skóry - nie jest ona barwy cielistej, tylko zażółcona. Ten żółty kolor jest widoczny szczególnie w obrębie gałki ocznej, w białkówce.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby nowotworowe
Jak wygląda rak płaskonabłonkowy skóry? Leczenie i rokowania
Nowotwór skóry
Chrzęstniakomięsak - objawy, leczenie, rokowania, przerzuty
Choroba kości Chrzęstniakomięsak
Mastektomia - rodzaje zabiegu i zalecenia po. Jak wygląda pierś po mastektomii?
Kobieta wskazuję palcem na różową wstążkę świadomości raka, kobieta będzie miała zabieg masektomii
Podobne artykuły
Choroba nowotworowa jamy ustenej
Rak jamy ustnej - jak się objawia? Rokowania
Model mózgu człowieka
Oponiak mózgu - jak szybko rośnie i czym grozi nieleczony? Objawy i rokowania
Rak szyjki macicy
Rak szyjki macicy - objawy i leczenie. Lista badań
Model mózgu z dłoni
Torbiel szyszynki - objawy, leczenie i zioła. Czy może pęknąć i jak wygląda leczenie?
Kobieta po chemioterapii
Chemioterapia - ile trwa cykl? Rodzaje i skutki uboczne

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!