Jak samemu zadbać o białe zęby

Starszy niż rok
Na rynku mamy bardzo duży wybór preparatów wybielających zęby, a w internecie nie brakuje porad pod hasłem „sprawdzone domowe sposoby wybielania”. Niektóre preparaty i metody, po konsultacji z lekarzem dentystą, są dopuszczalną formą wybielania, inne stanowczo odradzamy, ponieważ  są niebezpieczne dla zębów.

Pamiętajmy, że właściwości wybielające mają tylko niektóre żele. Pozostałe produkty typu white i wybielanie po prostu mocno czyszczą zęby. "Czasem już samo czyszczenie, samo usunięcie przebarwień wystarczy, aby pacjent osiągnął wymarzony przez siebie efekt. Nie zawsze wybielanie jest potrzebne" - twierdzi stomatolog Aleksandra Brylikowska.

Zobacz też: Domowa higiena jamy ustnej

Pasty wybielające

Produkty te zawierają przede wszystkim substancje ścierne, np. uwodnioną krzemionkę, pył diamentowy, sodę, które mechanicznie usuwają osad. Kupując taką pastę, trzeba zwrócić uwagę na podany na opakowaniu wskaźnik ścieralności – RDA. Nie powinien przekraczać 200, a najlepiej jeżeli współczynnik wynosi poniżej 80, bo można uszkodzić szkliwo. Przy dłuższym używaniu nawet pasty z niższym wskaźnikiem ścieralności mogą powodować uszkodzenie szkliwa, stosujemy je zatem nie dłużej niż dwa miesiące – najlepiej na zmianę ze zwykła pastą.  Ten najprostszy, skuteczny sposób usuwania niewielkich przebarwień da efekt rozjaśnienia o 1–2 tony. Uzupełnieniem past mogą być specjalne szczoteczki i płyny do płukania ust. Koszt: pasta 3–50 zł, szczoteczka 10–25 zł, płyn ok. 10 zł.

Elastyczne paski nasączone wybielającym żelem

Paski takie przykleja się dwa razy dziennie na 20 minut do zębów górnych i dolnych - od czwórek do czwórek. Pamiętajmy, że nie docierają one do przestrzeni między zębami. Mogą one rozjaśnić zęby o 2–4 tony. Efekt uzyskuje się w 2–3 tygodnie.

Lakier, żel, wosk

Preparaty te przeznaczone są do malowania zębów. Używa się do tego załączonego pędzelka. Podobnie jak paski, nie docierają do przestrzeni między zębami. Żel często używany jest w połączeniu z woskiem - ten pierwszy oczyszcza zęby, a drugi wybiela. Kuracje takimi preparatami zwykle trwają od dwóch do trzech tygodni i wtedy też zaczynają być widoczne ich efekty.

Metoda nakładkowa

Plastyczne nakładki należy rozgrzać w gorącej wodzie, następnie zagryźć i dopasować do swoich zębów. Wypełnia się je dwa razy dziennie żelem wybielającym i na pół godziny umieszcza na dolnej i górnej szczęce. Nie zawsze uda się dokładnie dopasować nakładki, czego skutkiem może być nierównomierne rozjaśnienie zębów lub/oraz podrażnienie dziąseł. Koszt: paski ok. 40 zł, żel do malowania ok. 20 zł, żel z nakładkami ok. 50 zł.

Sprawdź: Jak prawidłowo dbać o zęby

Zobacz też: Jak dbać o wybielone zęby

Czytaj też: Zęby mądrości - lepiej usunąć czy leczyć?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA