Jak się pozbyć przebarwień skóry

Brązowe plamki i przebarwienia mogą pojawić się na naszej skórze z różnych powodów. Bywają skutkiem nadmiernej ekspozycji czy wrażliwości na słońce, mogą być też efektem reakcji promieni UV ze składnikami kosmetyków zapachowych i roślinnych oraz z niektórymi lekami.

Spis treści

Szczególnie trudne do usunięcia są przebarwienia wywołane przez leki, m.in. antybiotyki, leki moczopędne, tabletki antykoncepcyjne bądź antydepresanty. Niestety, nie przykryje ich idealnie warstwa korektora czy podkładu. Z płytkimi plamkami poradzą sobie preparaty wybielające: kremy, maści, roztwory. Do zlikwidowania reszty potrzeba profesjonalnych zabiegów, które poradzą sobie nie tylko z przebarwieniami posłonecznymi, ale w przypadku kobiet również z powstałymi podczas ciąży. Oto jedne z najbardziej skutecznych.

Zobacz: Zimowa ochrona skóry

Fraxel - laser frakcyjny

Energia emitowanego światła absorbowana jest przez wodę zawartą w skórze właściwej oraz komórkach naskórka. Następuje podgrzanie tkanek prowadzące do powstawania mikroskopijnych uszkodzeń skóry. Strumień impulsów, potocznie mówiąc, "dziurkuje" ją i jednocześnie pobudza do regeneracji, ponieważ w ten sposób stymuluje naturalne procesy naprawcze tkanek. Fraxel wykorzystuje się nie tylko do niwelowania przebarwień, ale również likwidowania blizn, zmian potrądzikowych oraz wygładzania skóry. Zwykle przeprowadza się około 5 zabiegów w dwutygodniowych odstępach. Zabieg nie jest bardzo bolesny, ale jednak dość odczuwalny - niczym oparzenie słoneczne. Potem przez 2-3 dni skóra jest zaczerwieniona i nieco opuchnięta. Może też pojawić się rumień. Przy likwidowaniu przebarwień może wystąpić kilkunastodniowe zabarwienie naskórka. Skóra potrzebuje intensywnego nawilżania i trzeba ją skrupulatnie chronić przed słońcem. Przeciwwskazania to m.in. stany zapalne skóry, ciąża, przyjmowanie leków uwrażliwiających skórę na słońce.

Peeling chemiczny

Sprawdzi się w przypadku przebarwień typu posłonecznego, ale również przy plamach starczych i wątrobowych. Rezultat jest gwarantowany i to nie tylko w rozjaśnianiu skóry, ale także w wygładzaniu zmarszczek, leczeniu trądziku, łojotoku oraz poprawianiu jej ogólnej kondycji. W zależności od problemu, rodzaju skóry oraz efektu, jaki chcemy uzyskać, istnieje możliwość regulacji głębokości peelingu. Do jego wykonania wykorzystywane są stężone kwasy, najczęściej glikolowy. Złuszczanie odbywa się pod wpływem rozluźniania i rozerwania wiązań chemicznych między komórkami warstwy rogowej a cementem międzykomórkowym. Jeżeli stężenie używanego kwasu nie jest bardzo wysokie, podczas zabiegu odczuwa się tylko lekkie pieczenie skóry i występuje zaczerwienienie. Niestety, nie powinno się go wykonywać na skórze zmienionej chorobowo (np. trądzik, stany ropne), przy ranach, otarciach oraz u osób z nerwicą naczyniową.

mikrodermabrazja">

Mikrodermabrazja

To bezinwazyjna metoda złuszczania naskórka - ścierania jego powierzchniowej warstwy rogowej przy pomocy kryształków korundu bądź głowicy diamentowej. W zależności od potrzeby, można również docierać do głębszych warstw skóry. Widoczne, pozytywne skutki zabiegu pojawiają się już po jednym zastosowaniu, ale dla uzyskania pełnego efektu najlepiej powtórzyć go około 5 razy. Warto też połączyć jego działanie np. z fotoodmładzaniem lub peelingiem chemicznym. Mikrodermabrazja jest bezpieczna i można ją wykonywać nawet podczas ciąży, nie wolno jej jednak stosować u osób z nowotworami skóry, brodawkami czy znamionami.

Czytaj też: Słońce i nowotwory skóry. Kiedy jest zagrożenie?

Zobacz też: Pokrzywka idiopatyczna - objawy, leczenie i przyczyny

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!