Jak się przygotować do zawodów triathlonowych?

Zawody triathlonowe to wspaniała atmosfera, zdrowa rywalizacja, próba sił, ale też trochę zasad, które warto poznać przed startem. Na co debiutant powinien zwrócić uwagę przed udziałem w takiej imprezie?

Spis treści

Przygotowanie mentalne

Zawody to świetna okazja, żeby sprawdzić efektywność dotychczasowego treningu. Jeżeli startujesz pierwszy raz- wybierz krótki dystans i małą imprezę (na Mistrzostwach Polski mógłbyś się poczuć trochę zagubiony).

Jako amator chcesz ukończyć zawody, ewentualnie poprawić swój wynik. Nie walczysz o zwycięstwo, ścigasz się sam ze sobą. Warto pamiętać o tym podczas zawodów, żeby nie dać się porwać emocjom i nikogo nie gonić. Temu, kto zbyt duży wysiłek włoży w pływanie lub jazdę rowerem może zabraknąć energii w biegu.

Zobacz: Triathlon - sport dla każdego

Reklama

Przygotowania organizacyjne

  • Zaświadczenie lekarskie o braku przeciwskazań do startu w zawodach. W ubiegłym sezonie i poprzednich latach honorowane były zaświadczenia od lekarzy rodzinnych. Ustawy się zmieniają- być może od nadchodzącego sezonu takie orzeczenia będzie wystawiał tylko specjalista medycyny sportowej.
  • Licencja triathlonowa - większość zawodów honorowana jest przez PZTri i dlatego niezbędnym warunkiem udziału w zawodach jest wykupienie licencji triathlonowej (niezależnie od tego czy jesteś zawodowcem czy amatorem) - jednorazowej bądź na cały sezon startowy.
  • Zgłoszenie i wpisowe - chcąc wystartować w większej imprezie trzeba pamiętać, że liczba miejsc może być ograniczona. Niektórzy organizatorzy zamykają listy startowe nawet na dwa tygodnie przed zawodami. Inną dość istotną kwestią jest wysokość wpisowego - im wcześniej wpłacisz pieniądze, tym mniejsza będzie kwota.

Dzień przed

Biuro zawodów to miejsce gdzie w dniu zawodów lub dzień wcześniej odbierasz pakiet startowy. W pakiecie znajdują się między innymi numery startowe (na rower, na bieg, naklejki na kask), chip, czepek pływacki, okolicznościowa koszulka.

Odprawa techniczna - warto jej nie przegapić. Dowiesz się jak dokładnie wygląda trasa poszczególnych konkurencji, jak będą one przeprowadzane. Jak wygląda start do pływania, jaka jest temperatura wody, a w związku z tym - czy będzie dopuszczone pływanie w piankach? Czy startować będziesz z brzegu, z wody, czy może z pomostu? W których miejscach trasy rowerowej zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo? Gdzie usytuowane są strefy zmian? Gdzie będą punkty odżywcze?

W dniu startu

Podczas konferencji technicznej zostaniesz poinformowany, kiedy powinno się wprowadzić rower do boksu (czasem nawet kilka godzin przed startem). Rower jest zazwyczaj sprawdzany przez sędziów pod względem technicznym (sprawność hamulców; w przypadku imprez z draftingiem - czy dostawka do kierownicy nie sięga poza linię dźwigni hamulcowych), oceniany jest także kask rowerowy (czy po zapięciu trzyma się prawidłowo na głowie). Zawodnik zostaje oznaczony numerami startowymi (numer jest napisany markerem na ramionach i udach lub łydkach zawodnika).W boksie poza rowerem, kaskiem i butami kolarskimi, zostawiasz także buty biegowe, numer startowy przeznaczony na bieg.

Tuż przed startem, wszystko sprawdź jeszcze raz, ukłóż dokładnie wszystkie rzeczy, tak aby przebieranie po pływaniu i po rowerze zabrało Ci jak najmniej czasu.

Włóż strój do pływania, czepek i okulary i ruszaj NA START!

fot. R.Meszka/Sport Evolution

km, az

Czytaj też: Triathlon – sport dla zwykłych ludzi

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!