Jak skutecznie leczyć zespół jelita drażliwego?

Kobieta cierpiąca na zespół jelita drażliwego

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały promocyjne
Artykuł sponsorowany

Autor

Artykuł partnera

Cierpisz na zespół jelita drażliwego? Nie wiesz jak poradzić sobie z tym problemem? Przez nawracające biegunki, zaparcia czy wzdęcia czujesz, że wycofujesz się z życia? Dowiedz się, jak skutecznie leczyć zespół jelit drażliwego!

Czym jest zespół jelita drażliwego?

Zespół jelita drażliwego, inaczej IBS (ang. Irritable Bowel Syndrome) wcześniej nazywany był nerwicą jelit. Jakie są jego objawy? Nawracające bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, zaparcia czy uczucie „przelewania w brzuchu” - są one na tyle niespecyficzne, że lekarz może rozpoznać chorobę jedynie dzięki wykluczeniu innych schorzeń o podobnych objawach, takich jak infekcja jelit, celiakia czy rak jelita grubego. Do tej pory nie poznano dokładnej przyczyny tej dolegliwości, dlatego leczenie jelita drażliwego polega na łagodzeniu objawów. Na szczęście IBS nie jest chorobą zagrażającą życiu, jednak jej objawy mogą być naprawdę dokuczliwe [1, 2]. Dowiedz się, jak możesz sobie pomóc.

Dieta jest najważniejsza!

Czy możesz sam wyleczyć jelito drażliwe? Leczenie to przede wszystkim zbilansowana, bogatoresztkowa, lekka dieta. Zamiast smażonych, tłustych mięs wybierz gotowane lub pieczone w folii bez tłuszczu filety z kurczaka przyprawione ziołami. Unikaj cebuli, czosnku, kapusty czy kukurydzy, które mogą wywołać wzdęcia. Nie wskazane są owoce zawierające sorbitol, takie jak czereśnie, gruszki czy suszone śliwki – mogą one wywoływać procesy fermentacyjne w jelitach.

Podobnie jak produkty laktozowe, dlatego rozsmakuj się w „mlekach” roślinnych takich jak migdałowe, sojowe czy jaglane – są lekkie, odżywcze i nie powodują wzdęć. Jeśli jednak nie potrafisz odmówić napojów mlecznych, wybierz kefir, jogurt czy mleko bez laktozy. Nie odmawiaj sobie za to warzyw korzeniowych (marchewki, buraków), dyni, moreli czy bogatych w błonnik brzoskwiń. Postaraj się wyeliminować ze swojego menu kawę, alkohol i słodzone napoje gazowane, które zaburzają perystaltykę jelit i mogą wywoływać wzdęcia. Zamiast ostrych przypraw doprawiaj dużą ilością ziół. Zadbaj o to żeby przyjmować dziennie 5 posiłków i spożywać je w spokoju. Bierz niewielkie kęsy i dokładnie je przeżuwaj. Dzięki temu nie będziesz czuć się ociężały, bo pokarm szybciej się strawi. Aby błonnik, tak ważny w łagodzeniu objawów IBS, mógł spełnić swoją rolę wymaga wody – dzięki niej pęcznieje, reguluje perystaltykę i zapewnia uczucie sytości na dłużej. Pij 1,5-2 litry wody, delektuj się naparami ziołowymi, rozsmakuj się w herbacie z czerwonokrzewu Roiboos, możesz także uraczyć się filiżanką lekkiego earl grey'a [3, 4, 5].

Leki przeciwbólowe i rozkurczowe

Leczenie zespołu jelita drażliwego, poza odpowiednią dietą, można wesprzeć lekami. Jeśli odczuwasz silne skurczowe bóle brzucha, zażyj leki rozkurczowe, takie jak Buscopan® [8]. Cierpisz z powodu zaparć? Zastosuj lekkie środki przeczyszczające, ale najlepiej skonsultuj się wcześniej z lekarzem. Tak samo jeśli zdecydujesz się sięgnąć po środki przeciwbiegunkowe [7]. Nieodpowiednim dawkowaniem możesz sobie tylko zaszkodzić!

Wsparcie psychologiczne

IBS jest chorobą psychosomatyczną. Co to oznacza? Twoje złe samopoczucie psychiczne odbija się na funkcjonowaniu układu pokarmowego, a szczególnie silnie unerwionych jelit. Dlatego jeśli nie radzisz sobie ze stresem lub cierpisz w powodu poważniejszych dolegliwości psychicznych, skorzystaj z pomocy ekspertów. Udaj się do psychologa, psychoterapeuty czy psychiatry [7]. Na pewno pomogą Ci uporać się z problemem, a w razie potrzeby przepiszą odpowiednie środki. Pamiętaj jednak, żeby nie przyjmować leków psychotropowych bez konsultacji z lekarzem, bo możesz poważnie sobie zaszkodzić! Jeśli uznasz, że potrafisz samodzielnie zmierzyć się z problemem w nerwowych sytuacjach, wspomóż się lekkimi ziołowymi tabletkami uspokajającymi lub filiżanką melisy przed snem.

Aktywność fizyczna

Doskonałym „lekiem” na stres jest aktywność fizyczna. Wybierz dyscyplinę, która sprawi Ci przyjemność. Może to być poranny jogging w parku, zajęcia power jogi czy intensywny trening cardio. Endorfiny wydzielane podczas ćwiczeń na pewno poprawią Ci humor, rozładują skumulowany stres, dadzą motywację do działania, a przy okazji zaangażują do pracy głębokie mięśnie brzucha angażując do pracy jelita [9].

Niestety, zespołu jelita drażliwego nie da się zupełnie wyleczyć, jednak stosując odpowiednią dietę, żyjąc aktywnie, wspierając się lekami, możesz zapomnieć o jego skutkach i cieszyć się życiem!

 

Bibliografia:

  1. Palocha B. Zespół jelita drażliwego (IBS) - nerwica jelit. Objawy i diagnoza zespołu jelita drażliwego. Poradnik zdrowie. http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-pokarmowy/zespol-jelita-drazliwego-ibs-nerwica-jelit-objawy-diagnoza_40159.html
  2. Zespół jelita drażliwego (IBS) - przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie, rokowanie. WP ABC Zdrowie; https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego
  3. Korab T. Dieta w zespole jelita nadwrażliwego (ZJN / IBS). Szpital Miejski Specjalistyczny im. Gabriela Narutowicza. http://www.narutowicz.krakow.pl/uploaded/FSiBundleContentBlockBundleEntityBlockFilesElement/filePath/589/dieta-w-zespole-jelita-nadwrazliwego-ibs-wyd.ii.pdf
  4. Gierada E. Dieta w zespole jelita drażliwego (IBS). Dietetycy.org.pl https://dietetycy.org.pl/dieta-gdy-cierpisz-na-zespol-jelita-drazliwego-ibs/
  5. Wasiluk D. Leczenie dietetyczne pacjentów z zespołem jelita nadwrażliwego. Czytelnia medyczna. Nowa Medycyna 3/2010, s. 89-95 http://www.czytelniamedyczna.pl/3573,leczenie-dietetyczne-pacjentow-z-zespolem-jelita-nadwrazliwego.html
  6. Aspiryna, paracetamol, ibuprofen. Laboratoria.net; http://laboratoria.net/home/16305.html
  7. Mokrowiecka A. Leki stosowane w zespole jelita drażliwego. Medycyna Praktyczna. Gastrologia. https://gastrologia.mp.pl/lista/97856,leki-stosowane-w-zespole-jelita-drazliwego (data wejścia: 04.04.2014)
  8. Buscopan (hioscyna) - tabletki powlekane. MP.PL Baza Leków; https://bazalekow.mp.pl/lek/28559,Buscopan-tabletki-powlekane
  9. Jarosz A. Zespół jelita nadrważliwego - jak zmniejszyć dolegliwości? Poradnik zdrowie; http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-pokarmowy/zespol-jelita-nadwrazliwego-jak-zmniejszyc-dolegliwosci_34091.html

 

NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO: Buscopan, 10 mg, tabletki powlekane SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY: Jedna tabletka powlekana zawiera 10 mg hioscyny butylobromku (Hyoscini butylbromidum) Substancja pomocnicza o znanym działaniu: 1 tabletka powlekana zawiera 41,2 mg sacharozy NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO: Buscopan Forte, 20 mg, tabletki powlekane SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY: Jedna tabletka powlekana zawiera 20 mg hioscyny butylobromku (Hyoscini butylbromidum). Substancja pomocnicza: jedna tabletka powlekana zawiera 138,5 mg laktozy jednowodnej.POSTAĆ FARMACEUTYCZNA: Tabletki powlekane WSKAZANIA DO STOSOWANIA: Stany skurczowe mięśni gładkich przewodu pokarmowego (zaburzenia czynnościowe w obrębie przewodu pokarmowego, bolesne skurcze żołądka, kolka jelitowa, zespół jelita drażliwego), stany skurczowe i dyskinezja dróg żółciowych (zaburzenia czynnościowe w obrębie dróg żółciowych, ostry ból w drogach żółciowych, kolka żółciowa), stany skurczowe w obrębie układu moczowo-płciowego (bolesne miesiączkowanie, kolka nerkowa, stany skurczowe związane z kamicą moczowodową). PRZECIWWSKAZANIA: Nadwrażliwość na hioscyny butylobromek lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, Nużliwość mięśni (myasthenia gravis), Patologiczne poszerzenie jelita grubego (megacolon). Stosowanie produktu jest przeciwwskazane w przypadku rzadkich zaburzeń dziedzicznych, które mogą uniemożliwiać przyjmowanie zawartej w nim substancji pomocniczej  PODMIOT ODPOWIEDZIALNY: Ipsen Pharma, 65 Quai Georges Gorse, 92100 Boulogne-Billancourt, Francja. INFORMACJI O LEKU UDZIELA: Ipsen Poland Sp. z o.o., Al. Jana Pawła II 29, 00-867 Warszawa, tel.: (22) 653 68 00, fax: (22) 653 68 22.

„Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu”.

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA