Jak skutecznie leczyć żylaki?

Okazuje się, że okres jesienno-zimowy sprzyja zabiegom chirurgii naczyniowej, zwłaszcza jeśli problem dotyczy żylaków kończyn dolnych. Z nimi bowiem boryka się w tej chwili już 20% populacji i z roku na rok ten procent wzrasta.

Jesienią, kiedy temperatura zewnętrzna obniża się, zabiegi z zakresu leczenia układu żylnego dają lepszy efekt z uwagi na zmniejszenie przepływu krwi w warstwie skóry i tkanki podskórnej, co ułatwia uzyskanie korzystnego wyniku zabiegów. Znacznie łatwiej jest również zastosować się pacjentom do zalecenia noszenia specjalistycznych wyrobów uciskowych, co jest często nieodłącznym elementem terapii.

Zobacz: Żylaki - najważniejsza profilaktyka

Czym są żylaki?

Żylaki kończyn dolnych to poszerzone, poskręcane i zmienione chorobowo odcinki żył powierzchownych, wyczuwalne i widoczne przez skórę. Są poważnym problemem znacząco pogarszającym komfort życia, a nieleczone zwykle stopniowo powiększają się i mogą prowadzić do rozwoju powikłań, takich jak trwałe obrzęki, zmiany w strukturze skóry i tkanki podskórnej, a nawet niegojące się miesiącami owrzodzenia. Leczeniem przyczynowym żylaków jest leczenie operacyjne. Można to wykonać za pomocą metody klasycznej, tzw. strippingu głównego pnia żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej lub za pomocą metody mniej inwazyjnej – ablacji za pomocą światła laserowego.

Klasyczna metoda operacyjna, choć skuteczna, związana jest z pewnym bólem w pierwszych kilku dobach po operacji, co dość znacznie ogranicza normalną aktywność chorego aż do zagojenia się ran pooperacyjnych. Często po klasycznej operacji tworzą się krwiaki w kanale po usuniętej żyle odpiszczelowej lub odstrzałkowej oraz w miejscach po wyciętych żylakach. Pogarsza to efekt kosmetyczny, jak również jest przyczyną dłużej trwającego bólu. Nie oznacza to, że nie należy stosować tej klasycznej metody - jest ona wartościowym rozwiązaniem, w rękach dobrego chirurga naczyniowego stanowiącym właściwy sposób leczenia, a u niektórych chorych jest najlepszym i jedynym sposobem pozbycia się żylaków.

Zobacz wideo: Metody leczenia żylaków kończyn dolnych

– Wiele można zrobić, aby problem żylaków w ogóle nas nie dotyczył – mówi dr nauk medycznych Adam Zieliński: – Ważna tu jest odpowiednia aktywność ruchowa, mianowicie częste spacery, zmiana pozycji ciała, w szczególności nóg, unikanie sportów siłowych na rzecz pływania bądź jazdy na rowerze. Pozostawanie w bezruchu jest również niekorzystne, tak samo jak nadwaga. Uważać trzeba również na nieodpowiednie obuwie (szpilki), ubiór (obcisłe spodnie, gorsety), nadmierną ilością gorących kąpieli oraz solarium.

Operacja laserowa

Wśród najnowszych metod leczenia żylaków wymienia się operację laserową (EVLT - EndoVenous Laser Treatment) polegającą na zamknięciu światła jednej z głównych żył układu powierzchownego kończyny dolnej za pomocą energii wydzielanej przez światłowód laserowy. Energia ta, głównie w postaci wysokiej temperatury, przekazywana jest do krwi i ściany żyły zmienionej żylakowato, która nie działa prawidłowo. Dzięki oddziaływaniu energii laserowej struktura ściany naczynia ulega takim przemianom, że żyła nieodwracalnie kurczy się, a następnie włóknieje. W wyniku zabiegu zmieniona żylakowato, niesprawnie działająca i szkodliwa dla przepływu krwi żyła zostaje trwale zamknięta. Inne naczynia układu powierzchownego i głębokiego przejmują jej funkcję w całości, a nieprawidłowe warunki transportu krwi zostają zlikwidowane. Stanowi to podstawę do pozbycia się choroby żylakowej.

Czytaj też: Leczenie żylaków, czyli przewlekłej niewydolności żylnej

Zabieg laserowego zamykania żylaków przeprowadzany jest w warunkach sali operacyjnej, procedura nie wymaga jednak długiego pobytu w klinice. Jest on ograniczony do kilku godzin: ok. godziny przed zabiegiem, ok. godziny jego trwania oraz 1-3 godzin potem. W celu bezbolesnego przeprowadzenia zabiegu, podaje się lek przeciwbólowy przed skierowaniem na blok operacyjny. Następnie w sali operacyjnej wykonywane jest znieczulenie miejscowe, które polega na podaniu w kilka miejsc w okolicy zamykanej laserowo żyły płynu znieczulającego i obkurczającego żyłę. Tego samego dnia po operacji chory wychodzi do domu. Następnego dnia wraca do normalnej aktywności życiowej. Przez 2-4 tygodni polecane jest noszenie specjalistycznych pończoch uciskowych.

Szczególną zaletą systemu EVLT jest jego bardzo wysoka skuteczność przy zminimalizowaniu ryzyka powikłań pooperacyjnych w postaci bólu w okolicy zamkniętej żyły, powstania krwiaków oraz oparzeń skóry i tkanki podskórnej. Znacznie zredukowana zostaje też możliwość powstania zaburzeń czucia w okolicy zamkniętej żyły.

Więcej: Żylaki – jak je skutecznie leczyć

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA