Jak sobie pomóc, gdy jesteśmy chorzy?

Choroba nie wybiera. Przychodzi nagle, niespodziewanie i całkowicie dezorganizuje nam życie. Proste czynności zamieniają się w górę Syzyfa, a my możemy tylko bezradnie rozkładać ręce. Jak sobie poradzić w momencie, gry brakuje sił na codzienne prace?
Pomoc domowa

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały partnera

Spis treści

Zakupy w chorobie

Złośliwość rzeczy martwych sprawia, że lodówka pustoszeje akurat w tym momencie, w którym nas dopada wysoka gorączka. Problem dotyczy zwłaszcza tych osób, które mieszkają same i nie mogą liczyć na pomoc domowników. Niestety w dzisiejszych czasach coraz trudniej o uczynnych sąsiadów. Z drugiej strony zbijanie gorączki tylko po to, by wyjść na zakupy, też nie jest dobrym rozwiązaniem. Zamiast zdrowieć, narażamy się przez to na powikłania i ryzykujemy wydłużeniem czasu choroby.

Dobrym rozwiązaniem jest zamówienie zakupów spożywczych przez internet. Duże sieci handlowe udostępniają takie możliwości, ponadto istnieją sklepy wyłącznie internetowe. Minusem takiego rozwiązania jest dostępność – jedynie mieszkańcy dużych miast i ich okolic mogą liczyć na taki luksus. Robiąc zakupy przez internet, trzeba liczyć się z kosztami transportu. Na ogół nie są one wysokie, cena porównywalna jest do kwoty, jaką zapłacilibyśmy za taksówkę ze sklepu.

Gotowanie

Choroba chorobą, a jeść trzeba. Jednak prawda jest taka, że osoba chora zwyczajnie nie ma siły na „stanie przy garach”. Na krótką metę rozwiązaniem może być zapas mrożonek i dań gotowych, ale w ten sposób nie da się odżywiać dłużej niż kilka dni. Chory organizm potrzebuje dobrze zbilansowanej diety, w której nie może brakować surówek i owoców. Wyjściem z sytuacji jest catering, o ile w okolicy znajdziemy dobrego dostawcę. Najlepiej, jeśli będzie to bar mleczny serwujący dania zbliżone do domowych. Odżywianie pizzą i „chińszczyzną” raczej nie wchodzi w grę.

Zapobiegliwe panie domu mają w swoich zamrażalnikach nadmiar przygotowanych wcześniej produktów, które trzymają właśnie na takie okazje. Zamrożone zupy, potrawy mączne, a nawet gotowe dania mięsne. Jednak z tymi zapasami jak z zakupami, potrafią skończyć się wtedy, gdy przychodzi choroba.

Reklama

Domowe porządki

To rzecz, którą najłatwiej sobie odpuścić w chorobie. Rzeczywiście, jeśli przez kilka dni nie wytrzemy kurzy i nie posprzątamy, nic złego się nie stanie. Lepiej odpocząć niż przekonywać siebie, że da się sprzątać na raty. Nie da się. Jeśli nie wysprzątamy całego mieszkania, nigdy nie będziemy widzieć końca prac. Niestety kurz ma to do siebie, że szybko zbiera się na nowo.

Długotrwała choroba zmusza nas do szukania innych rozwiązań. I znowu – najtrudniej jest osobom samotnym (niekoniecznie starszym), które nie mogą liczyć na żadną pomoc rodziny, znajomych czy sąsiadów.

Pomoc z zewnątrz

Czas popatrzeć prawdzie w oczy. Jeśli nie dajemy sobie rady z zakupami, gotowaniem i sprzątaniem, trzeba znaleźć kogoś, kto zrobi to za nas. W skrajnych sytuacjach, gdy nie mamy nikogo, kogo można poprosić o taką przysługę, trzeba po prostu znaleźć osobę, która zrobi to za pieniądze. Wynajmowanie pomocy domowej na stałe lub doraźnie jest coraz powszechniejszym rozwiązaniem. Przemawiają za tym nie tylko życiowe konieczności, ale względy czysto praktyczne. Profesjonalista na co dzień zajmujący się prowadzeniem domu, w krótkim czasie poradzi sobie z posprzątaniem, ugotowaniem, zrobieniem zakupów, a wszystko to bez zakłócania spokoju osoby chorej.

Jak znaleźć osobę do pomocy bez wychodzenia z domu? Najwygodniej będzie skorzystać z dobrodziejstw internetu. Na stronie www.pomocedomowe.pl znajdziemy oferty osób z całej Polski. Intuicyjna wyszukiwarka i wygodne filtry ułatwią znalezienie oferty z najbliższej okolicy. Przy okazji możemy sprawdzić referencje osoby, którą chcemy zatrudnić.

Oceń artykuł

(liczba ocen 12)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->