Jak sobie radzić z upałami. 12 wskazówek

Skutki upału mogą nas dopaść zarówno w miejscu, w którym mieszkamy, jak i podczas wakacji nad ciepłym morzem. Upał obciąża organizm, hamuje aktywność, stanowi zagrożenie dla zdrowia.

Dlatego warto pamiętać o ważnych zasadach, których stosowanie pomoże nam przetrwać uciążliwą falę upałów.

1. Jedz tylko dwa razy dziennie -  wcześnie rano i wieczorem, między posiłkami przekąszaj świeże owoce, warzywa oraz jogurty. Zdecydowanie ogranicz tłuszcze, gdyż trawienie ich obciąża organizm, nie spożywaj też dużych ilości białka.

2. Pij więcej niż zwykle. Podczas upału tracisz dużo płynów, ponieważ intensywnie pocisz się. Utrata płynów sprawia, że twój krwiobieg i nerki przestają pracować prawidłowo. Pamiętaj, że mocz musi być jasnożółty. Najwięcej płynów spożywaj rano i wieczorem. W ciągu dnia pij napoje małymi łykami, ale za to bardzo często. Najlepsze napoje na upał to woda mineralna z miętą, chłodna owocowa herbatka, soki owocowe pół na pół z wodą, herbatki ziołowe.

 Zobacz: Jak się opalać, żeby sobie nie zaszkodzić?

3. Unikaj alkoholu, zwłaszcza w ciągu dnia.

4. Dodawaj do posiłków nieco więcej soli niż zwykle - wyrównasz w ten sposób większą jej stratę. Dodaj odrobinę soli himalajskiej różowej do szklanki przegotowanej wody. Do tej mikstury wyciśnij kilka kropel cytryny.

5. Noś przewiewne, lniane ubrania. Unikaj włókien sztucznych oraz ciasnej, przylegającej do ciała odzieży.

6. Zakładaj lekkie i przewiewne obuwie, najlepiej sandały na płaskim obcasie. Buty muszą być luźniejsze, pamiętaj, że podczas upałów stopy mogą spuchnąć.

7. Bezwzględnie noś kapelusz z szerokim rondem lub czapkę z dużym, rzucającym cień na twarz daszkiem.

8. Rano weź letni prysznic, w ciągu dnia przemywaj ramiona i stopy w chłodnej wodzie. Wieczorem wskazany chłodniejszy prysznic.

9. W upalne noce śpij pod poszewką. Kołdry, nawet te lekkie, będą za gorące.

Zobacz: Jak przetrwać upał? Porady z ciepłych krajów

10. Unikaj przebywania na słońcu, zwłaszcza między godzinami 11.00 a 15.00. Spaceruj wieczorem lub rano, siadaj na ławce zawsze w cieniu.

11. W upalne dni warto wprowadzić zwyczaj popołudniowej sjesty, podczas której poleżysz i odpoczniesz.

12. Z klimatyzacji i wentylatora korzystaj rozsądnie, aby się nie przeziębić. Nigdy nie kieruj strumienia chłodnego powietrza bezpośrednio na głowę i uszy.

Zobacz: Kiedy słońce pomaga? Kiedy szkodzi?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!