Jak sobie radzić ze zgagą?

Nic tak nie psuje wrażeń po wyśmienitej kolacji czy pysznym deserze jak zgaga. Jej pojawienie się sprawia, że w niepamięć odchodzą cudowne wrażenia smakowe jeszcze sprzed chwili. Powstaje ona w wyniku cofnięcia się kwaśnych treści pokarmowych z żołądka do przełyku. Warto wiedzieć, co ją powoduje i jak jej można przeciwdziałać.
Spis treści

Na te pokarmy lepiej uważać

Przyczyn zgagi może być wiele. Wśród nich warto wspomnieć o ciąży, nadmiernym wydzielaniu kwasu żołądkowego, stosowaniu niektórych leków, a także nieprawidłowej diecie. To ta ostatnia ma największy wpływ na jej występowanie u zdrowych ludzi. Trzeba bowiem być świadomym, że żywność bezpośrednio wpływa zarówno na receptory nerwów czuciowych, jak i na napięcie zwieraczy przełyku. Szczególnie trzeba uważać na:

  • potrawy kwaśne, które charakteryzują się silnym ładunkiem osmotycznym i działaniem ściągającym, gdyż stymulują zmienioną zapalnie błonę śluzową, co w efekcie daje uczucie bólu i pieczenia;
  • wyroby czekoladowe i produkty o dużej zawartości tłuszczu, które uaktywniają odruchy nerwowe i wydzielanie hormonów żołądkowo-jelitowych, przez co zmniejszają napięcie dolnego zwieracza przełyku;
  • kawę, która pobudza wydzielanie kwasu żołądkowego, co przy zmniejszeniu napięcia dolnego zwieracza przełyku, sprawia, że jest on zwrotnie zarzucany do przełyku.

Dieta lekkostrawna

W dietoterapii zalecana jest dieta lekkostrawna z ograniczeniem tłuszczów i produktów pobudzających wydzielanie soku żołądkowego. Szczególną uwagę należy zwrócić na odpowiednie rozłożenie dziennej racji pokarmowej na 5-6 małych porcji, co zapobiegnie nadmiernemu obciążeniu żołądka. Ostatni posiłek natomiast należy spożyć na kilka godzin przed snem, aby żołądek zdążył się przynajmniej częściowo się opróżnić.

W razie wystąpienia pierwszych objawów zgagi ratunku należy szukać w mechanicznym oczyszczeniu przełyku. Można w tym celu wypić szklankę wody albo mleka. Mleko ma tę przewagę nad wodą, że ze względu na swoje działanie zasadotwórcze neutralizuje kwas żołądkowy.

Osoby, które cierpią na zgagę, powinny z większą uwagą przyglądać się temu, co jedzą, by wiedzieć, jakie pokarmy nasilają u nich nieprzyjemne dolegliwości. Z diety powinny wykluczyć wspomniane już wcześniej: tłuszcze (tłuste wędliny, mięsa, sery), kawę i czekoladę, a także soki pomarańczowy i pomidorowy, które stymulują receptory przełykowe, miętę pieprzową obniżającą ciśnienie dolnego zwieracza przełyku oraz alkohol, którego działanie łączy w sobie zarówno stymulację receptorów przełyku, jak i obniżenie ciśnienia dolnego zwieracza przełyku oraz upośledzenie motoryki żołądka. Ponadto przeciwwskazane są świeże pieczywo oraz warzywa kapustne, cebula, czosnek, por i papryka.

Bez obaw natomiast można spożywać jasny czerstwy chleb, ziemniaki, marchew, buraki, kalafior, szpinak, owoce bez skórki i pestek, mleko, jogurty, kefiry, chude mięsa, niegazowaną wodę mineralną i herbaty ziołowe (ale nie miętowe!). Polecaną metodą obróbki jest gotowanie, ewentualnie pieczenie w folii, i doprawianie łagodnymi przyprawami.

A jeśli to coś poważniejszego…

Nie można zapominać o tym, że zgaga jest czasem objawem większych problemów zdrowotnych. Jeśli mimo stosowania się do zaleceń dietetycznych, jej objawy nie ustępują, należy zwrócić się o pomoc do lekarza. Jej występowanie może sugerować przepuklinę rozworu przełykowego, zaburzenia metaboliczne czy różnorakie zwężenia w pasażu treści pokarmowej (odźwiernika, dwunastnicy itp.). Warto mieć ją na uwadze!

Czytaj również
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Burczenie w brzuchu - przyczyny i leki. Jak powstrzymać?
Przeczytaj artykuł
Biegunka przed i podczas okresu – przyczyny
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Pytanie: W jakim wieku dostrzegłaś objawy zaburzeń hormonalnych?

  >15

  15-20

  20-30

  30<

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Burczenie w brzuchu - przyczyny i leki. Jak powstrzymać?
Biegunka przed i podczas okresu – przyczyny
Bóle brzucha w ciąży. Co mogą oznaczać?
Ból w lewym boku - co oznacza ból w lewym boku?
Ból w prawym boku - co oznacza? Objawy
Dolegliwości żołądkowe. Co stosować na ból brzucha?

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama