Jak sól wpływa na złamania

Starszy niż rok
Niski poziom sodu w krwi zwiększa ryzyko złamań u osób starszych oraz liczby zaliczonych upadków.
 

Co z osteoporozą?

„Badania te mogą się przyczynić do opracowania nowej strategii zapobiegania złamaniom” – powiedział doktor Ewolut J. Hoorn z Centrum Medycznego Erazma w Rotterdamie (Holandia).

Pomimo, że badania były sukcesem, wciąż pozostaje niewyjaśniona jedna kwestia: okazało się, że niski poziom sodu we krwi nie prowadzi do osteoporozy. Dlatego pozostaje niejasne, co takiego dzieje się w organizmie człowieka, że dochodzi do większej liczby złamań bez zdiagnozowanej osteoporozy?

Groźne złamanie biodra

Naukowcy, w ciągu 6 lat, przeanalizowali dokumentację medyczną 5200 Holendrów w wieku powyżej 55 lat. 8 proc. uczestników miało niski poziom sodu we krwi (występuje często gdy wątroba zatrzymuje wodę w organizmie) – podaje portal medyczny heath.com.

Około jedna czwarta osób z niskim stężeniem sody we krwi miała na swoim koncie upadki/potknięcia. Kolejne 16 proc. miało o 61 proc. większe ryzyko na wystąpienie złamań -  w tym ryzyko złamania biodra było aż 39 proc. wyższe.

Czytaj też: Sód jest cenniejszy niż złoto

Groźny niedobór sodu

Sód jest jednym z podstawowych jonów w organizmie człowieka. Jest on dostarczany z pożywieniem. 95 proc. sodu wydalają nasze nerki (reszty pozbywamy się z kałem, przez skórę lub z moczem), ale większość z tego zwrotnie wchłaniamy.  

Nadmiar jak i niedobór sodu są groźne dla człowieka. Niedobór sodu to inaczej hiponatremia, której często towarzyszy odwodnienie i ból głowy. Może ona prowadzić do obrzęku mózgu a nawet śpiączki, zatrzymania oddechu i zgonu.

Źródło: Medme.pl

Czytaj też: Dlaczego lepiej jeść mniej soli?

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Pytanie: Gdzie najczęściej kupujesz produkty ekologiczne?

  Na targu

  W Internecie

  W supermarkecie

  W sklepie ze zdrową żywnością

  Od lokalnych dostawców

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA