Jak sztuczna inteligencja może wspierać kobiecą płodność?

Myślisz, że sztuczna inteligencja i płodność to dwie odległe dziedziny, które nie mają ze sobą nic wspólnego? Nic bardziej mylnego! Algorytmy, które wykorzystują sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe z powodzeniem sprawdzają się w monitorowaniu i analizie kobiecej płodności oraz zdrowia hormonalnego. Analizują cykle miesiączkowego pod kątem starań o ciążę, dostarczając wielu fascynujących statystyk i analiz. Kobietom, które nie przygotowują się jeszcze do ciąży, pomagają zadbać o zdrowie intymne, a także mogą pomóc wykryć potencjalne problemy hormonalne na bardzo wczesnym etapie.
OvuFriend

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały partnera

Spis treści

Zdrowie w aplikacji 

Naukowcy prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych rozwiązań oraz aplikacji, które mają nam ułatwiać codzienne życie. A my jako użytkownicy smartphone’ów chętnie z tego korzystamy. Ogromną popularnością cieszą się wszelkie aplikacje fitnessowe, które pozwalają nam monitorować naszą aktywność fizyczną, liczbę kroków, ilość snu, czy liczbę spożywanych kalorii. 

Jesteśmy pokoleniem, które chce mieć kontrolę nad swoim życiem i zdrowiem. Interesujemy się tym, co się z nami dzieje, ciekawią nas raporty i statystyki o nas samych, często również porównujące nas do innych. Czy to źle? Niekoniecznie! Dzięki temu jesteśmy bardziej świadomi. Wcześniej możemy zauważyć i wychwycić, że coś w naszym organizmie nie pracuje do końca tak jak powinno… Przestaliśmy być biernymi odbiorcami. Aktywnie szukamy informacji o naszych dolegliwościach, przypadłościach, sposobów na poprawę zdrowia, kondycji fizycznej i jakości naszego życia. Oczywiście nic nie jest w stanie w dalszym ciągu zastąpić wizyty lekarskiej, jednak wg danych większość pacjentów jeszcze przed wizytą u lekarza sprawdza swoje dolegliwości w internecie. W takich sytuacjach warto, a nawet trzeba szukać sprawdzonych, rzetelnych źródeł i materiałów przygotowanych we współpracy ze specjalistami, bazujących na danych i nauce.

Kobieca płodność w aplikacji 

Monitorowanie płodności, miesiączki, objawów, dolegliwości, czy innych zmian, które mogą być związane z kobiecym cyklem miesiączkowym, jest nie tylko bardzo ciekawe i fascynujące, ale również bardzo ważne w kontekście dbania o zdrowie i jakość życia. Naukowcy od sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego oraz eksperci medyczni przy wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju stworzyli algorytmy, które zostały wdrożone do polskiej aplikacji OvuFriend. Aplikacji, której zadaniem jest, uczyć się i poznawać kobiecą płodność, zwiększać szanse na zajście w ciążę, a także pomóc kobiecie wykryć problemy z płodnością i zdrowiem hormonalnym na bardzo wczesnym etapie.

Reklama

Hormony w akcji

Zacznijmy od hormonów, bo to one mają największe znaczenie dla kobiecej płodności. Na każdym etapie życia układ hormonalny pracuje trochę inaczej, zmieniają się stężenia wydzielanych hormonów w zależności, czy jesteśmy w okresie dojrzewania, staramy się o dziecko, jesteśmy w ciąży, czy przechodzimy menopauzę. 

Hormony mają również wpływ na naszą codzienność, na dobrostan, samopoczucie i nastrój. Jest to związane nie tylko z poszczególnymi etapami życia wymienionymi wyżej, ale przede wszystkim z tym w jakiej fazie cyklu miesiączkowego aktualnie się znajdujemy. Przykładowo przed owulacją mamy zazwyczaj więcej energii, jesteśmy bardziej twórcze i kreatywne. Nasza cera i włosy są często w lepszej kondycji, nabierają blasku, a ochota na seks staje się większa. Wszystko za sprawą estrogenu - kobiecego hormonu, który najwyższe swoje stężenie osiąga w dniach okołoowulacyjnych. Co się dzieje, gdy pojawiają się zaburzenia hormonalne w wydzielaniu estrogenów? Możemy nie mieć ochoty na zbliżenia z partnerem (obniżone libido), mogą pojawiać się zaburzenia miesiączkowania, czy problemy z owulacją, które w efekcie mogą prowadzić do niepłodności.

Innymi przykładami zaburzeń hormonalnych mogą być problemy z cerą i owłosieniem przy podwyższonym stężeniu testosteronu, problemy z wagą przy zaburzeniach związanych z hormonami tarczycy, czy obniżone libido spowodowane nieprawidłowym stężeniem prolaktyny.

Dlatego tak ważne jest, aby zapisywać swoje subiektywne objawy, czy dolegliwości każdego dnia. Często ciężko jest samodzielnie wychwycić subtelne zmiany w nastroju, libido, czy pojawienie się dziwnych, nietypowych dolegliwości. W bardziej rozbudowanych aplikacjach miesiączkowych (takich jak aplikacja OvuFriend) na podstawie wpisanych danych o swoim zdrowiu (np. ból głowy, ból brzucha, czy ból piersi), zażywanych lekach, czy śluzie szyjkowym otrzymasz regularne raporty, statystyki, czy ostrzeżenia o potencjalnych nieprawidłowościach. Aplikacja jest w stanie w bardzo szybkim czasie nauczyć się Twojej płodności i tym samym indywidualnie dostosować się do Ciebie. 

Algorytmy oparte na sztucznej inteligencji są w stanie przetworzyć ogromną liczbę różnorodnych danych oraz zależności pomiędzy Twoimi cyklami a cyklami tysięcy innych kobiet o podobnych charakterystykach do Twoich. Jeśli system wychwyci w Twoim cyklu jakieś potencjalne nieprawidłowości, anomalie, które warto skonsultować z lekarzem, poinformuje Cię o tym. I mowa tu nie tylko o wspomnianych wyżej zaburzeniach hormonalnych. Przykładowo aplikacja OvuFriend analizuje  zaburzenia miesiączkowania (np. brak miesiączki) lub zbyt obfite, bolesne krwawienia, które mogą wskazywać na endometriozę. Zaburzenia jajeczkowania (np. cykle bezowulacyjne), które często są objawem Zespołu Policystycznych Jajników. Co ważne możesz dowiedzieć się o potencjalnych problemach na bardzo wczesnym etapie, dzięki czemu możesz szybciej trafić do lekarza, któremu łatwiej będzie postawić trafną diagnozę. 

Jeśli starasz się o dziecko, dzięki codziennym obserwacjom dowiesz się, kiedy Twoje szanse na zajście w ciążę są największe - poznasz wiarygodny termin dni płodnych i owulacji. System przeanalizuje Twój cykl miesiączkowy oraz współżycie w danym cyklu pod kątem szans na zajście w ciążę, a także objawy odczuwane przez Ciebie po owulacji - dowiesz się, czy mogą one wskazywać na wczesną ciążę.

Aplikacja OvuFriend jest dostępna na wszystkich urządzeniach, możesz ją pobrać z GooglePlay lub z AppStore.

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 6)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!