Jak uchronić dziecko przed słońcem?

Upały tego roku dają nam się wyraźnie we znaki. Latem uważajmy przede wszystkim na dzieci – wysokie temperatury są dla nich szczególnie niebezpieczne. Sprawdź, jak skutecznie uchronić dziecko przez słońcem.

Krem z filtrem nie tylko na plaży

Skórę dziecka należy wysmarować dokładnie specjalnym kremem z wysokim filtrem UV, przeznaczonym dla skóry wrażliwej. Jednak dotyczy to nie tylko wyjścia na plażę czy inne odsłonięte miejsce. Trzeba o tym pamiętać za każdym razem, gdy chcemy wyjść z dzieckiem na zewnątrz.

Aplikację kremu należy powtarzać co 2 godziny, jeśli planujemy spędzić na słońcu więcej czasu. Szczególną uwagę poświęcamy twarzy oraz rękom maluszka, ponieważ skóra w tych miejscach jest cieńsza i bardziej podatna na oparzenia.

Skóra pamięta o poparzeniach

Dziecko bardzo szybko ulega poparzeniom słonecznym. Nawet kilkunastominutowe przebywanie na słońcu może skończyć się zaczerwienieniem skóry, ponieważ młody organizm nie jest jeszcze w stanie samodzielnie ochłodzić ciała i zmagać się z wysoką temperaturą. A poważne poparzenia z dzieciństwa mogą w przyszłości skutkować problemami ze skórą.

Woda, woda i jeszcze raz woda

Dziecko bardzo szybko może ulec odwodnieniu, dlatego należy pamiętać także o tym, by mieć ze sobą coś do picia. Najlepsza w czasie upałów jest woda – niegazowana i tylko lekko schłodzona. Dostępne są specjalne wody dla dzieci, które zawierają w sobie mniej minerałów.

Wodę należy podawać maluszkowi dość często, nawet wówczas, gdy nie odczuwa pragnienia. Do picia odpowiednie są także herbatki i soki owocowe. Nie podawajmy ich jednak dziecku zbyt często, ponieważ zawierają w sobie sporo cukru. Najlepsza w takim przypadku będzie herbatka miętowa.

Chwila dla ochłody

Pomocne okażą się nawilżane chusteczki lub woda termalna w sprayu, by dać dziecku nieco ochłody i nawilżyć ciało. Nie zabraniajmy też zabawy w wodzie. Miejmy jednak na uwadze to, by dziecko nie wchodziło do wody rozgrzane.

Odpowiednie ubranko

Zarówno niemowlęta, jak i nieco starsze dzieci dobrze jest ubrać w jasne, przewiewne ubranka. Niemowlę wystarczy przykryć kocykiem, pozostawić w samym body lub pieluszce. Jak najczęściej powinno jednak znajdować się w cieniu.

Pamiętajmy o osłonięciu głowy dziecka. Nawet najcieńsza czapeczka zda w takim przypadku egzamin. Dobrze, jeśli wykonana jest z jasnego, naturalnego materiału i posiada daszek, który ochroni także oczy. Warto też zainwestować w okulary przeciwsłoneczne dla malucha.

Odrobina cienia

Zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniu warto zadbać o odpowiednie miejsce do przebywania dla dziecka. Starajmy się, by jak najwięcej czasu spędzało w cieniu. Czas na spacer lepiej znaleźć późnym popołudniem, gdy słońce znajdzie się nieco niżej.

W domu natomiast postarajmy się o to, by do środka wpadało jak najmniej słońca. Okna zasłońmy, by wnętrze pomieszczenia pozostało przyjemnie chłodne, ale pamiętajmy zarazem o odpowiednim przewietrzeniu. Pozwólmy też dziecku na to, by w czasie upałów pochodziło nieco boso po domu. Na drzemkę zaś dobrze jest wybrać takie miejsce, które jest najchłodniejsze.

Zobacz: Opalanie natryskowe - bezpieczna i natychmiastowa opalenizna

Czytaj też: Jak się opalać, żeby sobie nie zaszkodzić?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA