Jak ułatwić sobie życie z alergią?

Starszy niż rok
Większość z nas ochoczo korzysta ze słonecznych dni wiosny, z chęcią przebywając na świeżym powietrzu. Jednak dla niektórych hasło „wiosna” nie brzmi optymistycznie. Ta pora roku daje w kość zwłaszcza alergikom uczulonym na pyłki. Na szczęście są sposoby na oswojenie problemu!

Alergia to nie wyrok! Nawet jeśli nie da się z nią zaprzyjaźnić, to z pewnością można ją oswoić. Wystarczy tylko wiedzieć jak.

  • W okresie pylenia wychodź na spacery po południu i wieczorem – wtedy w powietrzu unosi się mniej pyłków. Sprzymierzeńcem alergików jest też deszcz – bardzo skutecznie czyści powietrze z alergenów. Sucha i wietrzna pogoda sprzyjają natomiast ich rozsiewaniu. Wyposaż się w maseczkę i duże okulary, utrudnią one pyłkom przedostanie się do ust, nosa i oczu. Kiedy spacerujesz w chłodne dni osłaniaj usta i nos szalikiem, pozwoli to ogrzać wdychane powietrze. Mroźna zimowa aura podrażnia oskrzela i może powodować napady duszącego kaszlu.
  • Po powrocie ze spaceru, szczególnie w okresie intensywnego pylenia, weź prysznic – spłukasz w ten sposób alergeny. Dodatkowo możesz też przemyć oczy i przepłukać nos solą fizjologiczną. Po kąpieli załóż świeże ubrania, a te w których spacerowałeś wrzuć do pralki. Dobra rada: ubrania pierz jak najczęściej! Pozbędziesz się w ten sposób przyniesionych z zewnątrz alergenów i, co ważniejsze, nie będziesz ich gromadzić w domu.
  • Wybierając miejsce na spacer kieruj się złotą zasadą: im dalej od centrum miasta tym lepiej! Zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu w centrach dużych miast z pewnością nie pomogą Ci zapanować nad objawami alergii, a mogą je dodatkowo nasilić. O ile to możliwe, tą zasadą kieruj się też wybierając miejsce zamieszkania.
  • Pamiętaj, że unikanie zanieczyszczeń to nie tylko omijanie szerokim łukiem centrum miasta. Dym papierosowy jest równie szkodliwy – palenie, a nawet przebywanie w otoczeniu osób palących i w zadymionych pomieszczeniach, mogą wyzwalać objawy alergii.
  • W czasie największego pylenia zamykaj drzwi i okna w mieszkaniu i samochodzie. Korzystaj wtedy z klimatyzacji. Pamiętaj jednak, żeby regularnie dokonywać jej przeglądu – czyszczenie i wymiana filtrów przynajmniej raz w roku to absolutna konieczność
  • Sterylna klimatyzacja to jednak nie wszystko. Podobnie powinno być też w Twoim domu. Przecieraniu kurzu suchą szmatką i zmiataniu mówimy nie. W grę wchodzi tylko sprzątanie na mokro. 
  • Poza domowymi sposobami, z pomocą w ujarzmianiu alergii przyjdzie nam też farmakologia. Przed rozpoczęciem sezonu pylenia wybierz się więc do lekarza w celu wybrania odpowiedniego leku antyalergicznego. Na rynku obecna jest teraz szeroka gama preparatów łagodzących objawy alergii, także tych nowej generacji pozbawionych objawów ubocznych, takich jak: senność, spowolnienie czy zaburzenia koordynacji. 

lek. Ewa Witkowska-Patena

Czy wiesz, że: Alergia jest piętnem cywilizacji

Zobacz: Alergia pokarmowa a zapalenie ucha u dzieci

Sprawdź: Czy można zostać alergikiem w dorosłym wieku?

 

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA