Jak urządzić mieszkanie chorego na Alzheimera

Starszy mężczyzna siedzący w fotelu i czytający gazetę
Źródło: 123RF
Starszy niż rok
Chorzy na chorobę Alzheimera często do końca życia muszą pozostawać w domu. Potrzebują nie tylko odpowiednio, a więc funkcjonalnie i bezpiecznie urządzonego pokoju lub jego części, ale również wielu udogodnień w całym mieszkaniu/domu, które ułatwią im życie i ustrzegą ich przed nagłymi wypadkami.
 

W mieszkaniu chorego wskazane jest zamontowanie zabezpieczeń przed otwarciem okien i drzwi balkonowych. Zabezpieczenia te powinny być zamontowane poza zasięgiem wzroku i rąk chorego. Drzwi wewnętrzne oraz zewnętrzne nie powinny posiadać żadnych haczyków ani zasuwek, przy pomocy których chory mógłby zamknąć się od wewnątrz. Natomiast na drzwiach wyjściowych dobrze byłoby umocować dodatkowe zamkniecie poza zasięgiem chorego, aby uniemożliwić mu wyjście z domu bez wiedzy opiekuna. Jeśli nie jest to możliwe można przynajmniej zamontować przy drzwiach sygnalizator ruchu (dzwonek, brzęczyk), który zabezpieczy przed niezauważonym wyjściem chorego z domu.

Czytaj także: Jak leczyć alzheimera?

Szyby, lustra, schody, liczniki

Na przeźroczystych szklanych szybach w drzwiach wewnętrznych należy nakleić dobrze widoczne naklejki - chory może nie zauważyć szyby - lub, jeśli to możliwe, wymienić szybę na wypełnienie wykonane ze sklejki lub tworzywa sztucznego. Czasem chorzy boją się swojego odbicia w lustrze. W takiej sytuacji lustro powinno być zasłaniane.
Jeśli w domu znajdują się schody, one również powinny być zabezpieczone bramką lub czymś zastawione, a jeśli chory ma po nich chodzić po obu stronach powinny znajdować się poręcze, a na stopniach powinna być położona mata antypoślizgowa.
Jeśli w domu znajdują się liczniki gazu i prądu, powinny być zabezpieczone przed dostępem chorego. Podobnie, chory nie powinien mieć dostępu do różnych sprzętów i urządzeń, jak np. mikser, lutownica, kosiarka, drabina.

Czytaj też: Myślisz, że masz Alzheimera? Możesz mieć rację

Kuchnia, zlew, sztućce

Podczas gdy chory przebywa bez opieki, w domu powinien być odłączony dopływ gazu do kuchenki - uchroni to przed ulatnianiem się gazu, zatruciem, wybuchem. Podobnie kuchenka elektryczna powinna być zabezpieczona przed włączeniem, aby uniknąć niebezpieczeństwa poparzenia się chorego lub spowodowania przez niego pożaru. Do gotowania wody najlepiej używać czajnika elektrycznego samoczynnie wyłączającego się. Należy też zabezpieczyć przed dostępem chorego korki zamykające odpływ wody z umywalki, zlewozmywaka, wanny - możliwość zalania mieszkania. Szuflady i szafki, w których znajdują się sztućce, ostre narzędzia i naczynia szklane powinny być zamykane tak, aby chory nie mógł ich otworzyć. Należy też sprawdzić termin przydatności do spożycia oraz stan znajdujących się w domu artykułów spożywczych. Wskazane jest używanie przez chorego plastikowych naczyń. W przypadku chorych w bardziej zaawansowanym stadium choroby napoje powinny być podawane w specjalnym kubeczku z lejkiem.

Bezpieczna łazienka

Należy starać się, aby chory jak najdłużej samodzielnie lub przy pomocy opiekuna korzystał z toalety i łazienki. W pomieszczeniach tych można wprowadzić wiele udogodnień, które ułatwią choremu czynności związane z utrzymaniem higieny i które poprawią poziom bezpieczeństwa. Na ścianie, przy której znajduje się wanna należy przymocować uchwyty, natomiast na wannie zamontować specjalne siedzisko, na dno wanny położyć gumową matę antypoślizgową. Także przed wanną powinien znajdować się antypoślizgowy dywanik.
Podobnie jak przy wannie, przy sedesie powinny być zamontowane uchwyty ułatwiające siadanie i wstawanie. Należy zabezpieczyć także uchwyt spłuczki przed urwaniem w przypadku zbyt silnego pociągania. Wszelkie uchwyty i wieszczki w łazience powinny być dobrze przymocowane. Podobnie jak w kuchni, w łazience również nie powinny znajdować się meble i przedmioty szklane, a chemiczne środki czystości i kosmetyki powinny być zabezpieczone przed dostępem chorego. Dopływ prądu do pralki powinien być odcięty. Gniazdka elektryczne powinny być zabezpieczone zatyczkami tak, aby niemożliwe było podłączenie do prądu jakichkolwiek przedmiotów elektrycznych używanych w łazience - suszarka do włosów, lokówka, elektryczna szczoteczka do zębów, maszynka do golenia - ponieważ w przypadku kontaktu z wodą grozi porażeniem prądem.

Materiały prasowe

Czytaj też: Myślisz, że masz Alzheimera? Możesz mieć rację

Zobacz też: Choroba Alzheimera – jakie wykonać badania?

Czytaj: To odkrycie pomoże w walce z Alzheimerem

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA