Jak utrzymać porządek w pokoju malucha? Sprawdź praktyczne porady!

Nie sposób uniknąć bałaganu w pokoju dziecka. Czasem nie upłynie godzina a maluch znajduje nowe miejsce dla dopiero co skrzętnie poukładanych zabawek. W ferworze psot i harców rola niektórych rzeczy może ulec diametralnej zmianie, a wtedy sprzątanie już nie ograniczy się tylko do wrzucania klocków do pudła. Dobrze więc, by każda rzecz w pokoju dziecięcym miała swoje miejsce, zadaniem rodzica jest więc zorganizować nawet niewielką przestrzeń w taki sposób, aby je dla niej znaleźć. Złotym środkiem jest wykorzystanie takich systemów organizacji, które będą wygodne dla dziecka i praktyczne dla rodzica.
porządek w pokoju malucha

Artykuł sponsorowany

Spis treści

Pokój dziecka to pomieszczenie, od którego wiele się oczekuje. Dzieci w mgnieniu oka dorastają, zmieniają zainteresowania i upodobania. Gry i zabawki idą w odstawkę, pojawia się chęć gry na instrumencie, uprawiania ulubionego sportu czy realizacji innej pasji. Dla przybywających rzeczy trzeba znaleźć miejsce, a przecież pomieszczenie nie jest z gumy. Dlatego system przechowywania powinien być elastyczny, tak aby umożliwiał szybkie wprowadzenie zmian i dostosowanie go do aktualnych potrzeb dziecka. W dalszej części artykułu znajdziesz rady i wskazówki, dzięki którym urządzisz funkcjonalny pokój dla  małego dziecka lub nastolatka.

Odpowiednia strefa przechowywania

Nie ma uniwersalnego projektu pokoju dziecięcego, który sprawdzałby się zawsze, bez względu na właściciela. Każdy mały człowiek ma indywidualną osobowość. System przechowywania w pokoju malucha trzeba zorganizować w taki sposób, aby pasował on do jego potrzeb i oczekiwań. Na szczęście obecnie mamy dostęp do takich rozwiązań, które pozwalają zaaranżować dostępną przestrzeń dokładnie tak, jak tego chcemy. Oczywiście systemy przechowywania nie są alternatywą dla mebli, lecz ich doskonałym uzupełnieniem. Sami wybieramy rozmiar półek, wielkość koszy i ilość haczyków, jakie umożliwią dziecku przechowywanie przyborów szkolnych, zabawek i innych drobiazgów. Taką strefę bez trudu podzielić można na sekcje, zyskując tym samym strefę do nauki i zabawy.

Samodzielnie wybierając systemy do przechowywania zyskujemy pewność, że każda rzecz zyska swoje miejsce, dzięki czemu w pokoju już zawsze panował będzie porządek. Funkcjonalność systemów do przechowywania składających się z półek i koszy pozwala dostosowywać ich wysokość do aktualnego wzrostu dziecka, dzięki czemu maluch na każdym etapie życia będzie mógł swobodnie sięgnąć do kosza po zabawkę, a potem bez trudu odłożyć ją na miejsce.

Zorganizuj dziecięce skarby

Pokój dziecięcy powinien być przestronny i wygodny w użytkowaniu. Nawet niewielką przestrzeń trzeba zagospodarować tak, aby znalazł się w niej kącik do spania, do nauki i  do zabawy. Jeśli miejsca rzeczywiście jest mało, trzeba uciec się do sprytnych rozwiązań, które pozwolą wykorzystać dostępną przestrzeń najlepiej jak to możliwe. Świetnym pomysłem będzie np. umieszczenie systemu do przechowywania na drzwiach. Tym sposobem nie zajmiemy powierzchni ściany, na której może stanąć mebel, a i tak zyskamy całkiem pojemny organizer na różne drobiazgi.

Reklama

Stwórz miejsce do nauki i zabawy

Aby granice między nauką a zabawą się nie zatarły, warto wydzielić w pokoju dziecka przestrzeń na jedno i drugie. Powinno w nim stanąć wygodne biurko, którego wysokość dostosowana będzie do wzrostu dziecka. Dedykowane mu krzesełko również nie powinno stać się przyczyną powstania wad postawy. Modele, które rosną wraz z dzieckiem ma w swojej ofercie MrHousey – firma produkująca meble i akcesoria do pokoju dziecięcego, które od lat cieszą się uznaniem rodziców i ich pociech. Wraz z upływem czasu, kiedy wymagania dziecka względem miejsca do nauki będą się zmieniać, można uzupełniać je o potrzebne na danym etapie rozwoju elementy.

Czy miejsce do nauki może służyć też do zabawy? Oczywiście, że tak! Dlatego tuż obok powinien stanąć organizator na akcesoria plastyczne, które umożliwią dziecku naukę poprzez zabawę. Mimo wszystko warto też wygospodarować w pokoju strefę, w której dziecko będzie czuło się swobodnie, gdzie będzie mogło podczas zabawy rozłożyć wszystkie swoje zabawki, nawet gdy ich ilość będzie zawrotna. W tej roli dobrze sprawdzi się duży materac lub wygodna kanapa, która od czasu do czasu może też być dodatkowym miejscem do spania.

Zapanowanie nad chaosem w pokoju dziecka nie jest proste, ale nie niemożliwe. Wystarczy już na etapie aranżacji wnętrza zagospodarować dostępną przestrzeń z głową, by potem nie było problemu ze znalezieniem miejsca dla nowych zabawek. Niestety skompletowanie mebli do pokoju dziecka wcale nie jest takim prostym zadaniem. W dodatku jeśli pokój dziecięcy nie jest duży, trzeba dwa razy przemyśleć, co powinno się w nim znaleźć.

Nursery furniture sets to rozwiązanie dla rodziców, którzy chcą, aby poszczególne segmenty pasowały do siebie i tworzyły jedną spójną całość. Zestawy mebli zostały stworzone z uwzględnieniem potrzeb dziecka i jego rodziców, dlatego nawet ograniczona liczba elementów doskonale spełnia swoją rolę. Wybierając nursery furniture zyskujesz wysoką jakość mebli i akcesoriów, w dodatku za całkiem przyzwoitą cenę.

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!