Kurz groźny dla alergików
Kurz jest wszechobecnym pyłem, składającym się z drobin piasku, włókien ubrań, fragmentów ludzkiego naskórka i sierści zwierząt oraz wszelkiego rodzaju brudu, a także bytujących w tym środowisku drobnoustrojów.
Gromadząc się na podłogach, meblach i we wszelkiego rodzaju zakamarkach, jest nieestetyczny, a unosząc w powietrzu – potencjalnie groźny dla zdrowia. Specjaliści podkreślają, że kurz domowy jest najczęstszą przyczyną alergicznych chorób dróg oddechowych, takich jak:
- nieżyt nosa (ANN), czyli zapalenie błony śluzowej, wywołujące wodnisty katar;
- astma – przewlekłe zapalenie oskrzeli, powodujące ich nadmierny skurcz, czego efektem są m.in. kaszel i duszności.
Dlaczego tak się dzieje?
Roztocza kurzu domowego
Ze wszystkich mikroorganizmów żyjących w kurzu, szczególną rolę, z punktu widzenia alergii, odgrywają roztocza. To właśnie one są odpowiedzialne za reakcje alergiczne u osób do tego predestynowanych. Są to mikroskopijne pajęczaki (ich długość w waha się od 0,1 do 0,5 milimetra), żywiące się złuszczonym ludzkim naskórkiem.
Największe ich kolonie znajdują się w kocach, materacach, pościeli, zasłonach. Ich rozwojowi służy wysoka temperatura (ok. 25 stopni Celsjusza) i duża wilgotność (50-80 proc.), dlatego z reguły namnażają się w dużym tempie wiosną i latem. Natomiast w sezonie jesienno-zimowym w górę wzbijają się ich zaschnięte resztki. Roztocza są więc wdychane przez nos i usta z różnym natężeniem, ale praktycznie przez cały rok.
Na czym polega reakcja alergiczna?
Na świecie występują tysiące gatunków roztoczy, jednak działanie alergizujące mają tylko nieliczne, a wśród nich, przede wszystkim:
- Dermatophagoides pteronyssinus,
- Dermatophagoides farinae.
Uczulające działanie mają różnego typu substancje, z których zbudowane są roztocza, wśród których naukowcy wymieniają między innymi proteazy cysteinylowe, czy białka wiążące lipidy. Dla osób zdrowych są one niemal obojętne. Jednak u alergików styczność z nimi wywołuje ostre reakcje układu odpornościowego, zazwyczaj angażujące przeciwciała klasy IgE. Efektem tego są stany zapalne i wspomniane wyżej schorzenia – nieżyt nosa i astma.
Objawy alergicznego nieżytu nosa
Alergiczny nieżyt nosa przypomina nieco katar infekcyjny, wywołany przez zakażenie wirusowe lub bakteryjne. Najbardziej typowe jego objawy, to:
- wyciek rzadkiej wydzieliny,
- uczucie zapchania nosa,
- kichanie, uczucie „kręcenia w nosie”.
Towarzyszą temu symptomy obejmujące inne zlokalizowane w pobliżu narządy. Charakterystyczne dla ANN jest swędzenie oczu, gardła, uszu. Może się rozwinąć pełnoobjawowe alergiczne zapalenie spojówek, z pieczeniem, łzawieniem i silnym świądem. Największe natężenie objawów występuje zazwyczaj zimą, ale ze względu na stałą obecność większych bądź mniejszych ilości roztoczy przez cały rok, alergia ta ma charakter praktycznie permanentny. Podobnie jest z astmą.
Objawy astmy
Astma jest przewlekłą chorobą układu oddechowego o zróżnicowanym podłożu. W około 70-80 proc. za jej rozwój odpowiadają reakcje o charakterze alergicznym, w dużej mierze związane z uczuleniem na roztocza kurzu domowego. Co ważne, skłonność do astmy alergicznej często jest dziedziczna, dlatego mówi się w tym przypadku o tak zwanej atopii.
Objawy choroby są bardzo charakterystyczne, a należą do nich:
- męczący, suchy kaszel, szczególnie intensywny w nocy oraz w czasie wzmożonego wysiłku fizycznego;
- silny ucisk w klatce piersiowej, z towarzyszącym mu uczuciem duszności;
- głośny, świszczący oddech.
Choroba ta występuje przede wszystkim u dzieci i młodzieży, rzadziej u osób dorosłych.
Jak walczyć z roztoczami kurzu domowego?
Najskuteczniejszą metodą profilaktyki oraz leczenia ANN i astmy jest unikanie lub ograniczanie kontaktu z alergenem. W przypadku roztoczy jest to trudne – nawet pozbycie się zbędnych poduszek, koców i zasłon nie sprawi, że pajęczaki znikną całkowicie z przestrzeni mieszkalnej.
W takiej sytuacji podstawą jest odkurzanie domu – dokładne, częste, regularne. Kluczowe zaś znacznie ma wybór sprzętu. Bezprzewodowy, pionowy odkurzacz Redroad V17, zapewnia ogromną moc zasysania i precyzję sprzątania.
Dzięki zastosowaniu innowacyjnego systemu filtracji, urządzenie wychwytuje nawet 99,97 proc. cząsteczek o wielkości do 0,1 mikrona, a wśród nich drobny pył, roztocza, pyłki, sierść zwierząt domowych – wszystko to, co może powodować reakcje alergiczne. Jest to więc idealne rozwiązanie dla osób, które na co dzień zmagają się z astmą, nieżytem nosa i innymi tego typu dolegliwościami.