NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

Jak walczyć z roztoczami kurzu? Skuteczne rozwiązanie dla alergików

Roztocza, małe pajęczaki bytujące w domowym kurzu, są przyczyną reakcji alergicznych, takich jak astma i nieżyt nosa. Czy można skutecznie neutralizować ich obecność w mieszkaniu? Tak. Zobacz, w jaki sposób.
Roztocza kurzu domowego
Źródło: 123RF
Spis treści

Kurz groźny dla alergików

Kurz jest wszechobecnym pyłem, składającym się z drobin piasku, włókien ubrań, fragmentów ludzkiego naskórka i sierści zwierząt oraz wszelkiego rodzaju brudu, a także bytujących w tym środowisku drobnoustrojów.

Gromadząc się na podłogach, meblach i we wszelkiego rodzaju zakamarkach, jest nieestetyczny, a unosząc w powietrzu – potencjalnie groźny dla zdrowia. Specjaliści podkreślają, że kurz domowy jest najczęstszą przyczyną alergicznych chorób dróg oddechowych, takich jak:

 • nieżyt nosa  (ANN), czyli zapalenie błony śluzowej, wywołujące wodnisty katar;
 • astma – przewlekłe zapalenie oskrzeli, powodujące ich nadmierny skurcz, czego efektem są m.in. kaszel i duszności.

Dlaczego tak się dzieje?

Roztocza kurzu domowego

Ze wszystkich mikroorganizmów żyjących w kurzu, szczególną rolę, z punktu widzenia alergii, odgrywają roztocza. To właśnie one są odpowiedzialne za reakcje alergiczne u osób do tego predestynowanych. Są to mikroskopijne pajęczaki (ich długość w waha się od 0,1 do 0,5 milimetra), żywiące się złuszczonym ludzkim naskórkiem.

Największe ich kolonie znajdują się w kocach, materacach, pościeli, zasłonach. Ich rozwojowi służy wysoka temperatura (ok. 25 stopni Celsjusza) i duża wilgotność (50-80 proc.), dlatego z reguły namnażają się w dużym tempie wiosną i latem. Natomiast w sezonie jesienno-zimowym w górę wzbijają się ich zaschnięte resztki. Roztocza są więc wdychane przez nos i usta z różnym natężeniem, ale praktycznie przez cały rok.

Na czym polega reakcja alergiczna?

Na świecie występują tysiące gatunków roztoczy, jednak działanie alergizujące mają tylko nieliczne, a wśród nich, przede wszystkim:

 • Dermatophagoides pteronyssinus,
 • Dermatophagoides farinae.

Uczulające działanie mają różnego typu substancje, z których zbudowane są roztocza, wśród których naukowcy wymieniają między innymi proteazy cysteinylowe, czy białka wiążące lipidy. Dla osób zdrowych są one niemal obojętne. Jednak u alergików styczność z nimi wywołuje ostre reakcje układu odpornościowego, zazwyczaj angażujące przeciwciała klasy IgE. Efektem tego są stany zapalne i wspomniane wyżej schorzenia – nieżyt nosa i astma.

Twój lekarz online
Konsultacja
Umów konsultację ze specjalistą
Sprawdź
79,99 zł zł
E-recepta
Konsultacja z lekarzem
Sprawdź
79,99 zł zł
E-zwolnienie
Konsultacja z lekarzem
Sprawdź
79,99 zł zł

Objawy alergicznego nieżytu nosa

Alergiczny nieżyt nosa przypomina nieco katar infekcyjny, wywołany przez zakażenie wirusowe lub bakteryjne. Najbardziej typowe jego objawy, to:

 • wyciek rzadkiej wydzieliny,
 • uczucie zapchania nosa,
 • kichanie, uczucie „kręcenia w nosie”.

Towarzyszą temu symptomy obejmujące inne zlokalizowane w pobliżu narządy. Charakterystyczne dla ANN jest swędzenie oczu, gardła, uszu. Może się rozwinąć pełnoobjawowe alergiczne zapalenie spojówek, z pieczeniem, łzawieniem i silnym świądem. Największe natężenie objawów występuje zazwyczaj zimą, ale ze względu na stałą obecność większych bądź mniejszych ilości roztoczy przez cały rok, alergia ta ma charakter praktycznie permanentny. Podobnie jest z astmą.

Objawy astmy

Astma jest przewlekłą chorobą układu oddechowego o zróżnicowanym podłożu. W około 70-80 proc. za jej rozwój odpowiadają reakcje o charakterze alergicznym, w dużej mierze związane z uczuleniem na roztocza kurzu domowego. Co ważne, skłonność do astmy alergicznej często jest dziedziczna, dlatego mówi się w tym przypadku o tak zwanej atopii.

Objawy choroby są bardzo charakterystyczne, a należą do nich:

 • męczący, suchy kaszel, szczególnie intensywny w nocy oraz w czasie wzmożonego wysiłku fizycznego;
 • silny ucisk w klatce piersiowej, z towarzyszącym mu uczuciem duszności;
 • głośny, świszczący oddech.

Choroba ta występuje przede wszystkim u dzieci i młodzieży, rzadziej u osób dorosłych.

Jak walczyć z roztoczami kurzu domowego?

Najskuteczniejszą metodą profilaktyki oraz leczenia ANN i astmy jest unikanie lub ograniczanie kontaktu z alergenem. W przypadku roztoczy jest to trudne – nawet pozbycie się zbędnych poduszek, koców i zasłon nie sprawi, że pajęczaki znikną całkowicie z przestrzeni mieszkalnej.

W takiej sytuacji podstawą jest odkurzanie domu – dokładne, częste, regularne. Kluczowe zaś znacznie ma wybór sprzętu. Bezprzewodowy, pionowy odkurzacz Redroad V17, zapewnia ogromną moc zasysania i precyzję sprzątania.

Dzięki zastosowaniu innowacyjnego systemu filtracji, urządzenie wychwytuje nawet 99,97 proc. cząsteczek o wielkości do 0,1 mikrona, a wśród nich drobny pył, roztocza, pyłki, sierść zwierząt domowych – wszystko to, co może powodować reakcje alergiczne. Jest to więc idealne rozwiązanie dla osób, które na co dzień zmagają się z astmą, nieżytem nosa i innymi tego typu dolegliwościami.

Czytaj również

Bibliografia

 • Krzysztof Kowal, Diagnostyka molekularna alergii na roztocza kurzu domowego, Alergia, 2019, 4; 23-2.
 • Informacje na temat alergii na roztocza kurzu domowego, http://www.ptzca.pl/pdf/roztocze.pdf, data dostępu 15 09 2021.
 • Marta Koblańska, Kurz domowy a alergia i astma, https://www.termedia.pl/pulmonologia/Kurz-domowy-a-alergia-i-astma,38414.html, data dostępu 15 09 2021
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Alergia krzyżowa - rozpoznanie i tabele reakcji krzyżowych
Przeczytaj artykuł
Alergia na słońce - jakie ma objawy i jak wygląda leczenie?
Przeczytaj artykuł
Bazofile a ich rola w organizmie. Jaka jest norma?
Podobne artykuły
Alergia krzyżowa - rozpoznanie i tabele reakcji krzyżowych
Alergia na słońce - jakie ma objawy i jak wygląda leczenie?
Bazofile a ich rola w organizmie. Jaka jest norma?
IgE całkowite: badanie i cena. Jaka jest norma IgE?
Kiedy pyli sosna?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Zimne dłonie – jak leczyć? Przyczyny i domowe sposoby
Ukruszony ząb - co należy zrobić, gdy dojdzie do urazu?
Skoki ciśnienia - przyczyny i objawy. Od czego nagłe?
Dieta w ciąży i w czasie karmienia piersią - czy warto stosować olej rzepakowy?

Reklama