Jak walczyć z uporczywą pokrzywką u dziecka?

Dziecięcy organizm jest niezwykle delikatną i wrażliwą konstrukcją. Z czasem ulega zahartowaniu, a choroby właściwe dla wieku dziecięcego przestają mu zagrażać. Mały organizm jest jednak o wiele bardziej podatny na podrażnienia i uczulenia. Jak radzić sobie z nawracającą pokrzywką u malucha?
pokrzywka

Artykuł sponsorowany

Pomoże w tym dermatolog dziecięcy. W Warszawie, podobnie jak w innych miastach o dużym zanieczyszczeniu powietrza, problemy skórne pojawiają się częściej.

Czym jest pokrzywka?

Pokrzywka pojawiająca się na skórze jest dość łatwa do odróżnienia od innych zmian. Objawia się przede wszystkim zaczerwienieniem i swędzeniem skóry, a w podrażnionym miejscu pojawiają się czerwone bąble, obrzęki i opuchlizna. Jest rodzajem wysypki, która może mieć postać ostrą lub przewlekłą. W pierwszym przypadku może utrzymywać się nawet do 6 tygodni. W drugim – trwa dłużej niż 6 tygodniu. Pokrzywka często występuje na podłożu alergicznym, jednak ustalenie jednoznacznej przyczyny, a co za tym idzie – wyeliminowanie jej – nie zawsze jest łatwe i możliwe.

Pokrzywka u dzieci – skąd się bierze?

Oprócz alergii (pokarmowej, wziewnej, kontaktowej, na owadzi jad, sierść zwierząt domowych czy kurz), pokrzywkę mogą powodować również choroby: infekcyjne, autoimmunologiczne lub tarczycy. Czasem pokrzywka powstaje wskutek miejscowego i doraźnego podrażnienia skóry, na przykład przez zadrapanie czy otarcia. Jeśli pokrzywka na skórze dziecka utrzymuje się bez wyraźnej tendencji zanikowej, aby ustalić jej przyczynę, trzeba wybrać się do odpowiedniego lekarza. Dermatolog dziecięcy (Warszawa i inne duże miasta skupiają najlepszych specjalistów) przeprowadzi odpowiednie badania, by wskazać lub wykluczyć daną przyczynę pojawiania się tego rodzaju wysypki.

Jak walczyć z uporczywą pokrzywką u dziecka?

Skuteczne leczenie objawów możliwe jest wyłącznie wówczas, gdy poznana zostanie przyczyna ich występowania. Dlatego dermatolog dziecięcy (w Warszawie warto wybrać dużą klinikę) jest w tym przypadku niezbędny. Leczenie polega przede wszystkim na unikaniu kontaktu z alergenem (w przypadku alergii), unikaniu zażywania konkretnych leków lub substancji (jeśli to one są odpowiedzialne za wysypkę), a także stosowaniu przepisanych przez lekarza leków, czasem maści miejscowo łagodzących objawy.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->