Jak wybrać ośrodek opieki długoterminowej dla bliskiego?

Starszy niż rok
Kompleksowa opieka w domu nad niesamodzielnym członkiem rodziny wymaga ogromnego zaangażowania, wiedzy, sprzętu, poświęcenia czasu i sporych środków. Nie każdy, nawet gdy nie brak mu szczerych chęci oraz zaangażowania emocjonalnego i uczuciowego, potrafi sprostać temu zadaniu.

Alternatywą może być umieszczenie niesamodzielnego członka rodziny w ośrodku opieki długoterminowej. Podejmując tak ważną decyzję trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, szczególnie zwracając uwagę na te, które mają wpływ na samopoczucie i stan zdrowia bliskiego.

Jak wynika z badań wykonanych na zlecenie firmy MEDI-system, ponad 40 procent Polaków rozważa wybór ośrodka opieki długoterminowej dla swojego niesamodzielnego bliskiego. Wybór dobrej placówki nie jest łatwy, tym bardziej, że mają one różne opinie. Do najważniejszych czynników wpływających na decyzję o wyborze ośrodka według badanych należą:

Czytaj też: Ruch w leczeniu osób starszych

- zapewnienie dostępu do specjalistycznego leczenia i rehabilitacji (zwróciło na to uwagę 68 %  respondentów)
- przyjazny personel (61 %),
- dogodny dojazd i bliskość miejsca zamieszkania rodziny (36 %)

Co trzeci badany wziąłby pod uwagę opinię znajomych o danej placówce, natomiast 19 % wskazało na możliwość zapewnienia dodatkowych aktywności dla pacjentów, takich jak wycieczki czy zajęcia artystyczne.

Sprawdź: Dieta ludzi starszych

Kryteria wyboru ośrodka

Oto kilka ważnych punktów, jakimi warto kierować się wybierając placówkę opieki długoterminowej dla niesamodzielnego bliskiego:

1. Infrastruktura, a więc dostosowanie budowy pokoi, łazienek czy wind do niepełnosprawnych mieszkańców ośrodka – umożliwia to swobodne przemieszczanie się pacjentów oraz zwiększa ich bezpieczeństwo.
2. Personel ośrodka - jego kwalifikacje, doświadczenie oraz stosunek do pacjenta ma wpływ na opiekę, rezultaty rehabilitacji oraz stan psychiczny chorego.
3. Sprzęt, którym dysponuje ośrodek, a od którego zależeć będzie pielęgnacja i rehabilitacja bliskiego, w tym m.in. specjalistyczne łóżka, materace przeciwodleżynowe, urządzenia rehabilitacyjne czy włączniki z czujnikiem ruchu.
4. Rehabilitacja – ważny element w procesie terapeutycznym dla każdego pacjenta, pozytywnie wpływający na jego sprawność. Brak rehabilitacji dla osób po udarze mózgu czy chorych na SLA spowoduje wyraźne pogorszenie się ich stanu zdrowia.
5. Dostęp do specjalistów, m.in. psychologa, logopedy, terapeuty zajęciowego. Zwłaszcza kontakt z psychologiem/psychoterapeutą jest niezwykle istotnym czynnikiem w leczeniu pacjenta, rozmowa ze specjalistą pomaga choremu przystosować się do nowego otoczenia, zaakceptować zmianę, wyrazić swoje myśli czy obawy, a w wielu wypadkach zmotywować do walki o zdrowie czy życie.
6. Dostęp rodziny do informacji o stanie zdrowia bliskiego i sposobie realizacji opieki – daje rodzinie poczucie bezpieczeństwa i łagodzi stres związany z powierzeniem opieki nad bliskim instytucji zewnętrznej.
7. Odległość ośrodka od miejsca zamieszkania jego rodziny. Bliskość placówki, biorąc pod uwagę ilość czasu wolnego, jaką posiada przeciętny Polak, może okazać się kluczowa w kwestii częstości odwiedzin przez rodzinę.

Po zapoznaniu się z ofertą danego ośrodka i rozmowie z kierownictwem nie ma lepszego sposobu niż osobiste zwiedzenie placówki i przekonanie się, w jakich warunkach przebywają tu pacjenci. Obejrzenie ośrodka oraz rozmowa z pacjentami i pracownikami będzie stanowić najlepsze źródło informacji. Bardziej przemyślany wybór to lepsza opieka i mniej stresu dla bliskiej osoby.

Zobacz: Pielęgnacja osób starszych na co dzień

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Przy zakupie których produktów wybierasz opcję dostawy do domu?

  Produkty spożywcze (zdrową żywność, codzienne zakupy)

  Ubrania (ze sklepów internetowych lub aukcji)

  Kosmetyki (z internetowych drogerii)

  Książki, płyty, bilety (związane z życiem kulturalnym)

  Produkty, o które wstydzę się poprosić będąc w sklepie (np. środki chłonne)

Patronem sondy jest HARTMANN

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA