Jak wybrać zajęcia pozaszkolne dla dziecka

Jak wybrać zajęcia pozaszkolne dla dziecka
Zajęcia pozaszkolne to obecnie modne zjawisko. I bardzo dobrze, bo każde z nich stymuluje rozwój dziecka. Jednak po pierwsze wybór ich rodzaju musi być dobrze przemyślany, a po drugie nie można przesadzić z ilością takich zajęć. Dziecko musi mieć czas także dla siebie.

Decyzję o wyborze warto podejmować wspólnie z dzieckiem i to właśnie ono powinno mieć tu głos decydujący. Bo zajęcia pozaszkolne nie tylko mają dostarczać korzyści edukacyjnych, ale też sprawiać przyjemność. Często rodzice, którzy w dzieciństwie chcieli jeździć konno lub grać w teatrzyku, właśnie na takie zajęcia zapisują dziecko. A tymczasem ono woli rysować i uprawiać sport. Czasem rodzice przy wyborze zajęć kierują się modą („bo córka sąsiadów chodzi na zumbę”) lub własną wygodą (zajęcia odbywają się blisko domu). Pamiętajmy jednak, że źle dobrane zajęcia nie dadzą naszemu dziecku nic oprócz stresu.

Treningi pamięci i koncentracji uwagi

Przeznaczone są dla dzieci w każdym wieku, a ich celem jest, aby uczniowie poprzez trening pamięci efektywniej wykorzystywali czas na naukę. Zajęcia takie ułatwiają dzieciom płynne przyswajanie wiedzy. Dla 7- czy 8-latków odbywają się w formie zabawowej, przy użyciu kolorowych, atrakcyjnych wizualnie materiałów. W kolejnych latach nauki w szkole pojawiają się nowe przedmioty, a więc nowe wyzwania i obowiązki. Czy to będzie matematyka, historia, przyroda czy język angielski, wszędzie dzieci przyswajają ogromną ilość materiału, który muszą zapamiętać w sposób usystematyzowany. Umiejętności zapamiętywania nabyte podczas kursów pozwalają dzieciom efektywnie się uczyć, dużo i szybko zapamiętać oraz nauczyć się technik koncentracji. Pierwsze efekty widać po około 2 miesiącach zajęć. Dziecko krok po kroku nabywa nowe umiejętności zapamiętywania tylko wtedy, gdy aktywnie uczestniczy w zajęciach.

Zobacz wideo: Jaki sport wybrać dla dziecka?

Zajęcia szybkiego czytania

Czytać potrafi dziś każdy, lecz mało kto potrafi to robić szybko i zarazem uważnie. Istnieją w świecie sprawdzone sposoby pozwalające kilkakrotnie zwiększyć szybkość czytania bez uszczerbku dla treści zawartej w tekstach. Takich sposobów dzieci mogą nauczyć się na tak modnych teraz kursach szybkiego czytania. Kursy polecane są dla dzieci od 12 roku życia. Nabycie tej umiejętności, oprócz oszczędności czasu podczas czytania, ma wiele innych zalet – sprawi, że czytanie stanie się przyjemnością i zniknie stres przed czytaniem obszernej lektury oraz pomoże dzieciom z dekoncentracją i dyslektykom.  

Nauka języków obcych

To nadal jedne z najmodniejszych i najczęściej wybieranych zajęć pozalekcyjnych. Rodzice je uwielbiają, dzieci – są mniej zachwycone tym wyborem. Warto zacząć dziecko uczyć języka obcego już w przedszkolu, ponieważ przez pierwsze lata życia najszybciej przyswaja się języki. Dziecko w wieku przedszkolnym nie powinno się uczyć więcej niż dwa języki obce. Najchętniej wybierane języki to angielski i niemiecki, ale ostatnio coraz częściej także: hiszpański, francuski, szwedzki, a nawet chiński. Pamiętajmy, że nauka języka obcego w każdym wieku wspaniale stymuluje rozwój mózgu i podnosi poziom IQ.

Nauka gry na instrumencie

Amerykański pedagog, psycholog i jazzman Edwin E. Gordon twierdzi, że najważniejszym okresem dla uczenia się muzyki jest czas od pierwszych chwil po urodzeniu do ukończenia trzeciego roku życia. Wtedy dzieci uczą się najszybciej. W Polsce ten okres w kształceniu muzycznym jest właściwie pomijany. Dzieci rodzą się z określonym potencjałem muzycznym. Jednakże nawet duży talent bez odpowiedniego wsparcia ze strony środowiska, w którym przebywa dziecko, może zostać zmarnotrawiony. Na zajęcia muzyczne lub umuzykalniające warto dziecko wysłać już w przedszkolu. Modne instrumenty to gitara, pianino, skrzypce i keyboard.

Zajęcia taneczne

Dzieci kochają te zajęcia! Do wyboru jest ich wiele. Balet, który uwielbiają zwłaszcza małe księżniczki. Modne są zajęcia typu: hip-hop, street dance, jazz, zumba oraz tańce towarzyskie. To świetny sposób nie tylko na relaks, ale także zadbanie o formę fizyczną.

Zajęcia plastyczne

Jeśli dziecko chętnie rysuje, maluje albo lepi z plasteliny – pomyśl o zajęciach plastycznych. Takie zajęcia rozwijają wyobraźnię i kreatywność. Można także zapisać dziecko na warsztaty ceramiczne albo malarskie.

Zajęcia teatralne

Wbrew obiegowej opinii to nie są wyłącznie zajęcia dla dzieci otwartych i odważnych. Mogą one być doskonałą terapią dla nieśmiałych i stroniących od innych. Na zajęciach dzieci nie tylko uczą się grać, deklamować, ale też same przygotowują kostiumy i scenografie. Świetna terapia i nauka jednocześnie.

Zajęcia sportowe

Modne i lubiane od lat. Warto tylko wybrać te najlepsze dla naszego dziecka. Propozycji jest wiele: pływanie, tenis, karate, judo, aikido, jazda konna, piłka nożna. Uprawianie sportu nie tylko rozwija ogólną sprawność fizyczną, ale ma też wiele innych pozytywnych aspektów, np. psychologicznych - poprawia wiarę w siebie, czy społecznych - uczy zachowania w grupie i współdziałania zespołowego.

 

Bożena Kowalska

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA