Jak wychowywać dziecko z ADHD?

Nie ulega wątpliwości, że wychowanie dziecka stanowi wyzwanie dla rodzica za każdym razem. Mówi się nawet, że rodzicem zawsze się jest po raz pierwszy. Wszakże każdy potomek jest inny i wymaga indywidualnego dostosowania metod wychowawczych. Szczególne zadania stawia przed nami dziecko, u którego zdiagnozowano ADHD.

Przede wszystkim, dziecko z zaburzeniami uwagi i zachowania potrzebuje jasno określonego planu dnia. Musimy wypracować pewien rozkład zajęć i konsekwentnie się go trzymać. Stworzymy mu tym samym świat, który jest bezpieczny, bo przewidywalny.

Terapia dziecka z ADHD

Ułatwia to młodemu człowiekowi samokontrolę i zapobiega stresowi związanemu z ciągłym dostosowywaniem do zmieniających się warunków. A i samym rodzicom znacznie ułatwi życie. Wyjście do szkoły, spożywanie posiłków czy położenie się spać przebiega o wiele sprawniej, jeśli stanowi ono ciąg znanych i powtarzanych czynności następujących w określonej kolejności.

Niepożądane zachowania dziecka często wynikają z jego bezradności wobec okoliczności, w których się znalazło. Nie potrafi ono poradzić sobie w sposób społecznie akceptowalny i oczekuje pomocy. Rolą rodzica jest wskazanie mu właściwych rozwiązań. Nie powinien on zatem odpowiadać krzykiem i agresją na podobne zachowania u dziecka.

Warto doceniać również każde dobre zachowanie dziecka i nagradzać je. Repertuar nagród jest szeroki: czasem może to być pochwała, czasem jakiś drobiazg albo dodatkowy przywilej. Ważne by były one adekwatne do „zasługi” i dotyczyły zachowań, które chcemy wzmacniać.

Nie bez znaczenia są również przedmioty w otoczeniu dziecka, które pomagają mu trzymać się wyznaczonej struktury. Powieśmy w jego pokoju duży zegar, który, wskazując godzinę, będzie informował o tym, co teraz dziecko powinno robić.

Czy wiesz, że: Dzieci poddawane narkozie są bardziej narażone na ADHD

Stwórzmy razem z dzieckiem jego grafik obowiązków i umieśćmy w widocznym miejscu – tak, by mógł w dowolnej chwili na niego spojrzeć. Postarajmy się, by zabawki zawsze znajdowały się w tym samym miejscu, a na biurku wszystkie przybory, książki i zeszyty były ułożone w określony sposób. W uporządkowanym otoczeniu łatwiej zachować spokój i ład.

Do niedawna w terapii dzieci z ADHD lansowano tzw. „puste biurko”. Sądzono, że dziecko łatwiej się skupi, gdy nic nie będzie zaburzało jego uwagi. Obecnie wiadomo, że przy tak dużej potrzebie stymulacji, „puste biurko” absolutnie się nie sprawdza. Niech zatem nie brakuje na nim przedmiotów, ale niech będą one ułożone w znanym porządku.

Kontakt z dzieckiem

Ogromną rolę w wychowywaniu dzieci (nie tylko tych z ADHD) odgrywa odpowiednia komunikacja. Pamiętajmy, by mówić do dziecka z ADHD tylko wtedy, gdy mamy pewność, że ono nas słucha. Mówmy przodem do niego i w sposób dla niego zrozumiały. Używajmy jasnych i prostych komunikatów. Nie krzyczmy na dziecko, nie używajmy obrażających go słów. Bądźmy spokojni i opanowani.

Pamiętajmy, że konsekwencje niewłaściwego postępowania muszą być do niego adekwatne i jasno z niego wynikać. Jeśli dziecko specjalnie ubrudziło farbą ulubione spodnie, w konsekwencji nie założy ich przez tydzień albo dwa. Karanie go na przykład zakazem gry na komputerze w tym przypadku byłoby dla niego kompletnie niezrozumiałe.

Odpowiedzialność spoczywająca na rodzicach i opiekunach zawsze jest ogromna. Właściwe wychowanie dziecka wymaga sporo trudu i cierpliwości. Zastosowanie się do powyższych wskazówek może nam jednak to zadanie nieco ułatwić.

Czytaj też: Diety stosowane w ADHD

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA