NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

Jak wygląda poronienie: pęcherzyk, krwawienie i skrzep?

Jak wygląda poronienie? To pytanie zadaje się sobie wiele przyszłych mam, kiedy ich ciąża jest zagrożona. Ciąża to szczególny czas dla kobiety i również specyficzny czas dla organizmu. W niektórych przypadkach dochodzi do przedwczesnego zakończenia ciąży. Najczęstszy objaw, jakim jest krwawienie pojawia się u wielu kobiet w pierwszych 16 tygodniach ciąży.
Nieszczęśliwa para przegląda zdjęcia z USG
Źródło: 123RF
Spis treści

Poronienie to powikłanie ciąży, zakończone obumarciem jaja płodowego. Oznacza to, iż ciąża kończy się przed 22 tygodniem wydaleniem obumarłego płodu. Sytuacja ta dotyka sporą liczbę kobiet. Najczęstszą przyczyną poronienia są wady genetyczne płodu.

Ale dość powszechnymi przyczynami są także zaburzenia hormonalne, autoimmunologiczne czy wiek kobiety. Objawy poronienia mogą być bardzo różne i w głównej mierze zależą od wieku ciąży i predyspozycji zdrowotnych kobiety. Różne objawy wywołują różne rodzaje przedwczesnego zakończenia ciąży.

Statystyki wskazują, iż około 15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem w pierwszym trymestrze ciąży. W połowie przypadków do poronień dochodzi jeszcze przed zagnieżdżeniem się zarodka w jamie macicy. 

Jak wygląda poronienie?

Objawy poronienia mogą bardzo różniewyglądaći zależą przede wszystkim od wieku ciąży. O ich intensywności decyduje także stopień zaawansowania poronienia. Tylko lekarz może stwierdzić stan zagrożenia ciąży i rodzaj poronienia, analizując jego objawy. 

Jak wygląda poronienie? Oto jego główne objawy: 

●      krwawienie i plamienie z dróg rodnych- jest to najczęstszy objaw poronienia, którym charakteryzuje się poronienie zagrażające. Lekarz stosuje wtedy leczenie zachowawcze, ale raczej przy tych objawach rokowania są złe,

●      puste jajo płodowe- to przypadki, w których doszło do zapłodnienia, ale komórki podzieliły się w nieprawidłowy sposób. W normalnej ciąży zarodek rozwija się w pęcherzyku płodowym. Przy ciąży bezzarodkowej tego rozwijającego się zarodka nie ma, ale wywołuje ona objawy normalnie rozwijającej się ciąży.  Ta specyficzna patologia ciąży wykrywana jest dopiero przy pierwszym badaniu USG i jest to w tym przypadku jedyne wiarygodne badanie, 

●      skurcze brzucha- skurcze traktowane są jako naturalny element ciąży. Ale tylko skurcze łagodne i przemijające nie powinny wzbudzać niepokoju. Jeśli mają one duże i bolesne natężenie, a także utrzymują się przez dłuższy czas mogą oznaczać poronienie,

●      wydzielina z pochwy- nie tylko krwawienia może oznaczać poronienie. Często kobiety zauważają biało-różowy śluz lub nawet tylko wodnistą wydzielinę. Kiedy w śluzie są zauważalne fragmenty tkanki, może to oznaczać pojawienie się strzępów łożyska. Ale również sam czysty śluz  w dużej ilości też może sygnalizować poronienie,

●      ból w podbrzuszu- często pojawia się wraz z bólem w krzyżowej części kręgosłupa, w dość dużym nasileniu,

●      wysoka gorączka,pojawiająca się bez wyraźnej przyczyny- powyżej 38 stopni Celsjusza, której mogą towarzyszyć bóle typowe dla przeziębień, takie jak bóle mięśni, sztywność karku czy dreszcze,

●      niespodziewana i niewytłumaczalna utrata wagi- wpierwszych miesiącach ciąży spadek wagi jest raczej typowy dla przyszłych mam, ale nadmierny i zbyt szybki powinien zaniepokoić,

●      szybki zanik ciążowych dolegliwości- zbyt gwałtowna utrata wrażliwości piersi czy nagłe ustanie nudności to przesłanki, które także mogą oznaczać wczesne poronienie,

●      brak czynności serca płodu- ten objaw może być wykryty tylko w trakcie badania USG i pojawia się czasem bez innych dodatkowych dolegliwości,

●      zapalenie przydatków- taki stan zapalny może być także objawem poronienia, ale tylko ginekolog jest w stanie postawić słuszną diagnozę,

●      odejście płynu owodniowego- płyn owodniowy to naturalne środowisko życia płodu o ogromnym znaczeniu dla jego prawidłowego rozwoju, a jego brak pozbawia płód najważniejszej ochrony.

Jak widać istnieje szereg objawów, które powinny zaniepokoić kobietę we wczesnej ciąży. Ich pojawienie może oznaczać poronienie, a każda z takich sytuacji powinna być niezwłocznie skonsultowana z lekarzem ginekologiem. Do najczęściej pojawiających się zaliczane są : krwawienie, skrzep i pusty poroniony pęcherzyk. 

Jak wygląda poroniony pęcherzyk?

Określenia poroniony pęcherzyk i ciąża bezzarodkowa dotyczą tego samego rodzaju wczesnego poronienia. W tym przypadku występują różne nazwy tej samej jednostki medycznej. Lekarze często termin „puste jajo” zastępują sformułowaniem „pusty pęcherzyk ciążowy” lub „poroniony pęcherzyk”. Uważają nawet, że dokładniej opisuje ono ten specyficzny rodzaj poronienia. 

Kiedy pojawia się poroniony pęcherzyk? Są to sytuacje, w których już doszło do zapłodnienia i komórki zaczęły się dzielić. Oznacza to, iż nastąpiło poczęcie. Komórki budujące zarodek w przypadku tej patologii ciąży są słabe i szybko przestają się rozwijać.

Następstwem tego jest absorpcja (czyli wchłonięcie) zarodka. Jego otoczka, czyli pęcherzyk ciążowy nadal rozwija się prawidłowo i rośnie. Ten stan ciążowy jest z reguły rozpoznawalny pomiędzy 8 a 13 tygodniem. Poroniony pęcherzyk można zdiagnozować tylko badaniem USG.

W trakcie badanie widać wyraźnie pęcherzyk, w którym brak jest zarodka. Sama kobieta nie jest w stanie dostrzec jakichkolwiek objawów patologii. Ciąża  obarczona tego typu poronieniem wywołuje typowe objawy ciąży prawidłowej – nudności, wrażliwość piersi, zmienność nastrojów.

W sytuacjach pustego jaja płodowego nawet wyniki testu ciążowego są pozytywne. Przyszła mama nie odczuwa raczej żadnych niepokojących dolegliwości i taka diagnoza jest dość dużym zaskoczeniem. Ciąża bezzarodkowa wymaga szybkiej interwencji medycznej, aby nie doszło do zakażenia czy innych powikłań.  

Jak wygląda krwotok przy poronieniu?

Krwotok, który pojawia się przy poronieniu jest nazywany często krwawieniem ginekologicznym. Jest to całkowicie odmienne krwawienie od normalnej miesiączki. Bardzo często w pierwszej fazie zapłodnienia, podczas zagnieżdżania się zarodka, może pojawiać się delikatne krwawienie. I jeśli szybko mija nie oznacza nic niepokojącego. Kiedy krwawienie powinno zaniepokoić? 

Oto podstawowe cechy krwotoku przy poronieniu:

 • krwawienie pojawia się niespodziewanie,
 •  plamienie przybiera na intensywności, 
 • ma mocno czerwony lub brązowy kolor, 
 • dodatkowo pojawiają się skurcze brzucha, 
 •  dodatkowo może pojawiać się także stan podgorączkowy,
 • rozpierający ból w podbrzuszu lub krzyżu,
 • czasami wyczuwalne są dość intensywne skurcze macicy.

Każde plamienie w ciąży należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem, nawet to bezbolesne. Żadnego krwawienia nie powinno się bagatelizować. Często krwawienie stopniowo się zwiększa i towarzyszy temu coraz silniejsze osłabienie. To także sygnał dla ciężarnej kobiety, że może dochodzić do samoistnego poronienia. Wszystkie te objawy wymagają jak najszybszej reakcji i konsultacji z ginekologiem. 

Jak wygląda skrzep przy poronieniu?

Skrzepy w ciąży nie wróżą niestety nic pozytywnego. Krwawienie z domieszką skrzepów, z dodatkowym bólem w podbrzuszu, może oznaczać poronienie. Taki stan wymaga bezwzględnej konsultacji z lekarzem. Jednymi z najniebezpieczniejszymi krwawieniami ze skrzepami są te, które występują w pierwszym trymestrze ciąży.  

Pojawienie się skrzepów we krwi może oznaczać wczesne odklejenie się łożyska, co z kolei powoduje niedotlenienie płodu - jedno z największych zagrożeń dla dziecka. Przyczyną powstania skrzepów może być też nieprawidłowa wymiana gazowa w łożysku.

Dochodzi wtedy do przedwczesnego oddzielenia się łożyska. Każde pojawienie się skrzepów we krwi powinno wzbudzić niepokój i konsultację lekarską.     

Czytaj również

Bibliografia

 • M. Lewicka, M. Sulima „Charakterystyka poronień i prawa przysługujące kobiecie po stracie ciąży”, Zakład Położnictwa, Ginekologii i Pielęgniarstwa Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, 2013 r.,
 • D. Ware Branch i inni „Poronienia nawracające”, Ginekologia Po Dyplomie 2011 r.
 • dr J. Korczyński, prof. P. Sieroszewski „Krwawienie w pierwszej połowie ciąży”, Klinika Medycyny Płodu i Ginekologii,
 • dr M. Sulima, A. Sulej i inni „Ocena kariotypu ciężarnej z zagrażającym poronieniem”, Uniwersytet w Lublinie, 2015.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie szczęśliwa mama i miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii Parenting
Przeczytaj artykuł
Dieta w ciąży i w czasie karmienia piersią - czy warto stosować olej rzepakowy?
Przeczytaj artykuł
Przebarwienia w okolicy kresy – czym są i co oznaczają?
Przeczytaj artykuł
Badanie beta hCG - normy oraz interpretacja wyników
Podobne artykuły
Przebarwienia w okolicy kresy – czym są i co oznaczają?
Badanie beta hCG - normy oraz interpretacja wyników
Bóle brzucha w ciąży. Co mogą oznaczać?
Implantacja zarodka - objawy. Ile trwa?
Ryby w ciąży - jakie można jeść? Czy są bezpieczne?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Zimne dłonie – jak leczyć? Przyczyny i domowe sposoby
Ukruszony ząb - co należy zrobić, gdy dojdzie do urazu?
Skoki ciśnienia - przyczyny i objawy. Od czego nagłe?
Dieta w ciąży i w czasie karmienia piersią - czy warto stosować olej rzepakowy?

Reklama