Jak wykluczyć podejrzenie raka pęcherza

Diagnostyka raka pęcherza moczowego
Źródło: 123RF
Objawy raka pęcherza moczowego nie są specyficzne i towarzyszą również innym chorobom dróg moczowych. A ponieważ w krajach Unii Europejskiej nowotwór ten stanowi aż 5 procent wszystkich nowotworów złośliwych, lepiej nie zaniedbywać rekomendowanych przez specjalistów badań w przypadku pojawiania się tych objawów.

Z danych wynika, że rak pęcherza moczowego zajmuje 4 miejsce pod względem częstotliwości występowania u mężczyzn oraz 11 u kobiet. Czynnikiem sprzyjającym powstaniu tego nowotworu są m.in. palenie papierosów i alkoholizm, ale także praca z narażeniem na liczne karcinogenne substancje, na przykład w przemyśle chemicznym.

Przeczytaj także: Zapalenie dróg moczowych - u dzieci i dorosłych. Objawy

Objawy choroby

Najczęstszym objawem raka pęcherza moczowego jest krwiomocz. Inne, rzadziej występujące objawy to: częste oddawanie moczu, ból, pieczenie podczas oddawania moczu, tzw. parcia naglące, uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego, zatrzymanie moczu. U osób z zaawansowanym rakiem pęcherza moczowego mogą wystąpić objawy związane z miejscowym zaawansowaniem choroby: ból w podbrzuszu, trudności w oddawaniu moczu i stolca, bóle w okolicy nerek będące konsekwencją utrudnienia odpływu moczu, bezmocz.

Sprawdź też: Guz nadnercza

Do podstawowych badań rekomendowanych w podejrzeniu raka pęcherza moczowego należą:

- badanie podmiotowe i przedmiotowe;

- badanie moczu;

- RTG klatki piersiowej;

- USG jamy brzusznej;

- USG miednicy małej.

Przeczytaj także: Jak przygotować się do USG?

Wśród badań pogłębionych należy wymienić:

- tomografię komputerową klatki piersiowej;

- urografię - badanie z użyciem promieni rentgenowskich po dożylnym podaniu środka cieniującego, służące do obrazowania układu moczowego;

- cystoskopię czyli wziernikowanie pęcherza moczowego. Badanie polega na wprowadzeniu poprzez cewkę moczową do pęcherza moczowego przyrządu zwanego cystoskopem. Badanie pozwala na wzrokową ocenę błony śluzowej wyściełającej pęcherz oraz drogi moczowe. W trakcie badania istnieje możliwość pobrania wycinków do badania histopatologicznego.

- tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny miednicy małej.

- scyntygrafię w przypadku podejrzenia przerzutów do kości. Scyntygrafia (badanie izotopowe) jest to obrazowa metoda diagnostyczna medycyny nuklearnej, polegająca na wprowadzeniu do organizmu farmaceutyków znakowanych radioaktywnymi izotopami, cyfrowej rejestracji ich rozpadu i graficznym przedstawieniu rozmieszczenia izotopu. Dzięki scyntygrafii ocenia się wielkość, kształt, położenie, ale także funkcję narządu. Głównym izotopem wykorzystywanym w diagnostyce jest technet w połączeniu z różnymi farmaceutykami, w zależności od narządu i funkcji, które chcemy zdiagnozować. Dawka pochłoniętego promieniowania jest niewielka i mniejsza niż przy wykonywaniu tomografii komputerowej.

Radosław Kalicki

Przeczytaj także:

Pęcherz neurologiczny

Rak prostaty - czy może zabić?

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA