Jak zadbać o swój kręgosłup?

Bóle pleców to rezultat procesu ewolucji. Kręgosłup człowieka nie został bowiem właściwie przygotowany do utrzymywania ciała w pozycji pionowej. Jeśli dodamy do tego otyłość i siedzący tryb życia, to bóle pleców śmiało możemy zaliczyć do chorób cywilizacyjnych.
 

Kręgosłup jest główną częścią układu kostnego człowieka. Składa się z 33 lub 34 kręgów (4 lub 5 kręgów tworzy kość ogonową), ułożonych jeden na drugim, przedzielonych tzw. krążkiem międzykręgowym. Krążek ten ma w środku konsystencję galaretki, co chroni sąsiadujące kręgi przed urazami wynikającymi z ich wzajemnego uderzania o siebie podczas ruchu. Zapewnia też kręgosłupowi elastyczność i możliwość ruchu w różnych płaszczyznach. Ponadto w kanale kręgowym, czyli w środku rury jaką jest kręgosłup, biegnie pęczek nerwów, bardzo wrażliwych na niewielkie nawet urazy i ucisk. Całość tej struktury jest stabilizowana przez więzadła biegnące wzdłuż całej długości kręgosłupa, mięśnie przykręgosłupowe oraz mięśnie brzucha.

Sprawdź: Co pomaga na ból pleców? 5 domowych sposobów

Zobacz wideo: Jak wygląda leczenie zachowawcze chorób kręgosłupa

Rwa kulszowa, dyskopatia

Najczęściej boli nas odcinek krzyżowo-lędźwiowy kręgosłupa. Jest to zazwyczaj spowodowane dyskopatią, przeciążeniem, zmianami zwyrodnieniowymi lub wadami postawy. Dyskopatia to przemieszczenie się krążka międzykręgowego (inaczej dysku) spomiędzy kręgów w kierunku kanału kręgowego. Powoduje to uciśnięcie biegnących tam nerwów i nagły ból. Przykładem tego jest rwa kulszowa, czyli ucisk na nerw kulszowy powodujący jednostronny, silny ból promieniujący wzdłuż całej nogi. Dyskopatia jest naturalną konsekwencją starzenia się organizmu, może być także spowodowana urazami lub nadmiernym obciążeniem kręgosłupa oraz wspierających go mięśni.

Zbyt duże napięcie mięśni

Każde napinanie tych mięśni jest dla naszego kręgosłupa obciążeniem. Dzieje się tak przy zbyt długim przebywaniu w tej samej pozycji, np. w czasie pracy przy biurku lub podczas długiej jazdy samochodem. Choć te czynności nie wydają się zbyt męczące, ale powodują długotrwały skurcz mięśni stabilizujących kręgosłup, co może powodować bóle pleców pod koniec dnia. Także chodzenie na wysokich obcasach, garbienie się oraz dźwiganie dużych ciężarów, zwłaszcza w jednym ręku przyspiesza powstawanie zmian zwyrodnieniowych.

Odpowiednia waga, gimnastyka

Aby uniknąć tych dolegliwości dbajmy o kręgosłup już od młodych lat.  Utrzymujmy prawidłową masę ciała, gdyż każdy zbędny kilogram niepotrzebnie obciąża nasze kręgi. Jeśli pracujemy w jednej pozycji, róbmy częste, nawet jednominutowe przerwy. Wystarczy przeciągnąć się, wykonać kilka skłonów lub przespacerować się po pokoju. Starajmy się też nie podnosić niczego z podłogi na wyprostowanych nogach. Lepiej przykucnąć, bo wtedy nasz kręgosłup nie odczuje tego tak silnie. Pamiętajmy też o sporcie, bo wysiłek fizyczny wzmacnia mięśnie stabilizujące kręgosłup. Jeśli jednak bóle pleców już nam doskwierają, unikajmy uprawiania dyscyplin wymagających wykonywania nagłych zwrotów tułowia, takich jak tenis, jazda konna czy kulturystyka.

Zwalczanie bólu

W okresie ostrych bólów, które zakłócają nasze normalne funkcjonowanie,  konieczne jest zwykle stosowanie niesterydowych leków przeciwbólowych oraz leków rozluźniających napięte w czasie bólu mięśnie. Pomaga też leżenie na plecach z nogami zgiętymi w stawach kolanowych, ułożonymi wyżej niż reszta ciała. Pamiętajmy jednak, że przebywanie w łóżku dłużej niż trzy dni jedynie pogorszy, a nie zlikwiduje nasze dolegliwości.

Sprawdź, co robić gdy boli nas kręgosłup

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA