NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

Jak zadbać o swoje zdrowie w czasie pandemii?

Minęły już dwa lata odkąd koronawirus pojawił się w naszym życiu. I choć codziennie szczepione są dziesiątki tysięcy osób, pandemia wciąż trwa. Nie ma chyba osoby na świecie, której pandemia COVID-19 nie dotknęła – pośrednio lub bezpośrednio.
Pandemia
Źródło: Materiały partnera
Spis treści

Kraje wciąż wprowadzają nowe restrykcje oraz podejmują różne środki na podstawie zaleceń wydawanych przez WHO, aby jak najbardziej chronić swoich obywateli, zwłaszcza tych najstarszych, dla których koronawirus jest szczególnie groźny.

Zdrowie nasze i naszych najbliższych stało się, jak nigdy wcześniej, największą wartością. Dlatego też środki ochrony osobistej zagościły w naszym życiu na dobre. Maseczki, rękawiczki jednorazowego użytku, przyłbice, środki dezynfekujące itp. stały się nieodłącznym elementem codzienności. Dowiedz się więcej o osobistych środkach ochronnych i ich prawidłowym użytkowaniu.

Pandemia koronawirusa a środki ochrony osobistej

Środki ochrony osobistej mają za zadanie dbać nie tylko o nasze bezpieczeństwo, ale także najbliższych i współpracowników. Obejmują one sprzęt, którego celem jest ochrona dróg oddechowych, oczu, dłoni lub całego organizmu (kombinezony). Aby spełniały swoją funkcję, muszą być użytkowane w prawidłowy sposób. Do środków ochrony osobistej zaliczamy:

Rękawiczki jednorazowego użytku

Rękawiczki jednorazowe przestały być kojarzone jedynie z gabinetami i placówkami medycznymi. Noszenie rękawiczek stało się nieodłącznym elementem chociażby w trakcie robienia zakupów. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów jednorazowych rękawiczek – foliowe, lateksowe, winylowe, pudrowane i bez pudrowe.

Ważne jest, żeby w trakcie ich noszenia nie dotykać twarzy. Aby rękawiczki nie stanowiły zagrożenia, trzeba je również prawidłowo zakładać i zdejmować. Przed ich założeniem należy umyć dłonie wodą z mydłem. Zakładając pierwszą rękawiczkę powinno się dotykać jej brzegu, a drugą rękawiczkę wyjąć gołą dłonią.

W trakcie ich zdejmowania, nie można dotykać zewnętrznej powierzchni. Jedną z nich należy chwycić na wysokości nadgarstka i ściągnąć, wywracając wewnętrzną stroną na wierzch. Zdjętą rękawiczkę powinno się przytrzymać w drugiej dłoni i ruchem ślizgowym włożyć palce gołej ręki między rękawiczkę a nadgarstek.

Zdjąć drugą rękawiczkę ściągając ją wzdłuż dłoni, a następnie naciągnąć na trzymaną w palcach rękawiczkę. Wyrzucamy je do kosza. Po zdjęciu rękawiczek warto ponownie umyć lub zdezynfekować dłonie.

Gogle

Gogle to kolejny środek ochrony osobistej, jednak zdecydowanie częściej stosowany w szpitalach i innych placówkach medycznych. Mają one za zadanie chronić oczy, ponieważ wykazano, że również tą drogą koronawirus może wniknąć do organizmu. Stanowią one dodatkowy element zabezpieczający przy jednoczesnym noszeniu maseczki.

Maseczki chirurgiczne

Maseczki to zdecydowanie najczęściej stosowany środek ochrony osobistej w dzisiejszych czasach. Jednorazowe maseczki po użyciu powinny zostać zutylizowane. Aby maseczka sama w sobie nie stanowiła zagrożenia, należy zachować środki ostrożności w trakcie jej użytkowania. Nie można dotykać powierzchni maseczki, jedynie troczków i gumek w trakcie jej zakładania i zdejmowania.

Maski antywirusowe wielorazowego użytku

Maski antywirusowe wielorazowego użytku to maski z filtrami FPP2, FFP3, N95 oraz N99. Chronią przed znacznie większą liczbą patogenów niż maseczki chirurgiczne. Jeśli maseczki posiadają filtr, należy pamiętać o jego częstej wymianie zgodnie z zaleceniami producenta.

Przyłbice

To alternatywa dla maseczek. Dla pełnej ochrony najlepiej jest stosować pełną przyłbicę z maseczką, szczególnie w miejscu pracy podczas kontaktu z klientami. Dzięki temu skutecznie chronimy przed zakażeniem nie tylko nasze drogi oddechowe, ale również oczy.

Kombinezon ochronny

Wraz z innymi środkami ochrony osobistej zapewnia wysoki stopień zabezpieczenia. Kombinezon ochronny najczęściej wykonany jest z laminatu polietylenowego. Powinien być on zakładany po założeniu maski, a przed założeniem jednorazowych rękawiczek.

Płyny i środki dezynfekujące

Aby płyny dezynfekujące spełniały swoją funkcję, powinny zawierać w składzie minimum 60 procent alkoholu. Mogą one być stosowane do dezynfekcji dłoni,, przedmiotów osobistych – telefonów, kluczy, kart płatniczych oraz powierzchni codziennego użytku – klamek, blatów, stolików itp.

Mydło

Częste mycie rąk wodą z mydłem jest podstawowym środkiem ochrony. Dłonie należy myć przez minimum 30 sekund. Proces ten powinien rozpoczynać się od zmoczenia rąk wodą, następnie nabrania tyle mydła, aby pokryło całą powierzchnię dłoni i dokładnego rozprowadzenia płynu mydło na dłoniach, w wyniku pocierania o siebie wyprostowanych palców.

Należy pamiętać o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców i okolic kciuków. Na koniec ręce trzeba opłukać i wytrzeć w jednorazowy ręcznik.

Szczególne środki w walce o bezpieczeństwo – autoklaw

Sterylizacja w autoklawie to obecnie najskuteczniejszy sposób na pozbycie się drobnoustrojów z przedmiotów wielokrotnego użytku. Tylko sterylizacja pozwala na pozbycie się form przetrwalnikowych, niemożliwych do usunięcia w procesie dezynfekcji.

W autoklawie odbywa się sterylizacja parą wodną pod wysokim ciśnieniem. Przedmiot, który przeszedł taki proces sterylizacji, jest jałowy i w pełni bezpieczny dla ludzkiego organizmu. Urządzenia te mają zastosowanie nie tylko w szpitalach i placówkach medycznych, ale również w salonach kosmetycznych, fryzjerskich, studiach tatuażu i wielu innych.

Sterylizacji narzędzi wielokrotnego użytku jest kwestią obligatoryjną, aby były w pełni bezpieczne dla odwiedzających klientów. Co więcej, autoklaw został uznany przez WHO za kluczowe narzędzie do walki z COVID-19. W autoklawie dekontaminowane mogą być nie tylko metalowe narzędzia, ale również maseczki wielorazowego użytku, czy materiały zakaźne przed utylizacją.

Autoklaw jako inwestycja w bezpieczny biznes

Niezależnie od tego, co się dzieje na świecie, istnieje wiele innych zakażeń, na które jesteśmy narażeni podczas zabiegów wiążących się z naruszeniem ciągłości tkanki łącznej. Są to m.in. WZW typu B i C, wirus HIV, HPV, bakterie i grzyby.

Ważne jest również przestrzeganie w trakcie dezynfekcji i sterylizacji zasad ciągu sterylizacyjnego, prowadzenie odpowiedniej dokumentacji i zachowanie innych środków bezpieczeństwa. Autoklaw to inwestycja na lata.

W miejscu pracy jest kropką nad „i” w kontekście dbania o bezpieczeństwo, zdrowie, a nawet życie klientów i pracowników.

Bibliografia

  • Główny Inspektorat Sanitarny, Koronawirus – Jak prawidłowo nałożyć i zdjąć rękawice, https://gis.gov.pl/aktualnosci/koronawirus-jak-prawidlowo-nalozyc-i-zdjac-rekawice/
  • Krawczyk K., Koronawirus a bezpieczeństwo personelu medycznego, https://www.mp.pl/ratownictwo/na-dyzurze/229925,koronawirus-a-bezpieczenstwo-personelu-medycznego
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
W Medme rozmawiamy o niepłodności
Przeczytaj artykuł
Trądzik – walcz z nim za pomocą diety
Przeczytaj artykuł
Dieta przy endometriozie - co jeść?
Podobne artykuły
W Medme rozmawiamy o niepłodności
Trądzik – walcz z nim za pomocą diety
Dieta przy endometriozie - co jeść?
Dieta przy nadciśnieniu - co jeść i czego unikać?
Dieta przy niedoczynności tarczycy – co jeść? Jadłospis

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Zimne dłonie – jak leczyć? Przyczyny i domowe sposoby
Ukruszony ząb - co należy zrobić, gdy dojdzie do urazu?
Skoki ciśnienia - przyczyny i objawy. Od czego nagłe?
Dieta w ciąży i w czasie karmienia piersią - czy warto stosować olej rzepakowy?

Reklama