Jak zadbać o zdrowe zęby i cerę?

Higienizacja jamy ustnej jest podstawowym elementem profilaktyki próchnicy i chorób przyzębia.
Kobieta dbająca o cerę i zęby

Artykuł sponsorowany

Źródło: 123RF

Większość pacjentów w Polsce nie ma świadomości, jak ważnym elementem profilaktyki próchnicy jest higienizacja jamy ustnej. Niestety wciąż nie wszyscy  korzystają z usług dyplomowanych higienistek stomatologicznych, które na co dzień wykonują profesjonalne czyszczenie zębów w gabinecie stomatologicznym, zabieg ten nazywany jest „higienizacją jamy ustnej”.

Higienizacja w gabinecie stomatologicznym to nic innego jak zapobieganie powstawaniu próchnicy (opis zabiegu: http://cdcstomatologia.pl/wybielanie-higienizacja.html). Kamień nazębny  i płytka nazębna powodują namnażanie się bakterii w jamie ustnej co przyczynia się do powstawania próchnicy. Twarde złogi nazębne czyli kamień nad i poddziąsłowy mogą doprowadzić do chorób dziąseł, przyzębia  a nawet rozchwiania i utraty zębów. Mogą maskować próchnicę, doprowadzać do recesji dziąseł owrzodzenia i martwicy. Dodatkowo kamień nazębny utrudnia przeprowadzanie profilaktyki w warunkach domowych.

Kamień naddziąsłowy jest zmineralizowaną płytką nazębną. Odkłada się najczęściej  przy ujściach ślinianek, na powierzchniach językowych zębów dolnych siecznych i trzonowców. Jest koloru biało żółtego.

Inny rodzaj kamienia umiejscowiony poniżej brzegu dziąsłowego to kamień poddziąsłowy, jest on bardzo twardy, trudny do usunięcia i jest koloru ciemno brązowego.

Twarde złogi nazębne to jednak nie wszystko. Na zębach znajdują się złogi miękkie: płytka nazębna, biały nalot, przebarwienia czy resztki pokarmowe. Płytka nazębna to nabyta warstwa miękkiego osadu złożonego głównie z drobnoustrojów. Ich liczba  wynosi  nawet do 200 milionów/mg!

Aby pozbyć się twardych złogów nazębnych konieczna jest wizyta w gabinecie stomatologicznym. Niestety samo szczotkowanie zębów nie wystarczy aby się ich pozbyć.

Zabieg higienizacji wykonywany przez dyplomowaną higienistkę stomatologiczną składa się z czterech etapów.

Pierwszym z nich jest usunięcie twardych złogów czyli kamienia nazębnego. Zabieg wykonywany jest skalerem ultradźwiękowym. Końcówka robocza skalera tzw. tip przyłożony do zęba przenosi drgania na jego powierzchnię powodując, że kamień nazębny odpada.

Przebarwienia oraz złogi miękkie, które znajdują się na zębach usuwane są za pomocą mocnego strumienia wody, piasku i powietrza. Jest to drugi etap higienizacji tzw. piaskowanie. Etap ten dodatkowo wygładza powierzchnie zębów po zabiegu skalingu, co spowolni ponowne odkładanie się płytki nazębnej  i kamienia nazębnego. Proces  usuwania osadu polega na mechanicznym ścieraniu oraz kruszeniu osadu pod wpływem  uderzeń strumienia wody, piasku i powietrza wydobywającego się z jednego strumienia piaskarki.

Kolejny etap higienizacji polega na wypolerowaniu zębów za pomocą specjalnej szczoteczki i pasty oraz wygładzeniu powierzchni zębów gumką polerską.

Ostatnim  etapem profesjonalnego czyszczenia zębów jest aplikacja fluoru w postaci żelu lub pianki fluoryzacyjnej w celu zmniejszenia nadwrażliwości pozabiegowej, która u niektórych pacjentów może się pojawić.  Na wizycie higienizacyjnej pacjent otrzymuje również szczegółowy instruktaż  higieny jamy ustnej oraz  wszelkie zalecenia pozabiegowe.

Higienizacja jest bardzo ważnym elementem profilaktyki próchnicy i chorób przyzębia. Zapalenie dziąseł i przyzębia mogą stanowić ognisko zakażenia dla całego organizmu! Chorobom przyzębia towarzyszy ból, niewygoda związana z rozchwianiem zębów i nieprzyjemny zapach z ust. Zachęcam zatem do skorzystania z zabiegu profesjonalnej higienizacji aby uniknąć powyższych powikłań. Cytując Hipokratesa  „Lepiej zapobiegać niż leczyć”.

Zamykanie naczynek – jak pozbyć się zaczerwienienia na skórze?

Rozszerzone naczynia krwionośne nazywamy teleangiektazjami. Występują w postaci czerwonych nitek, następnie pojawia się rumień, który może prowadzić do bardziej widocznych naczyń, które tworzą gęstą sieć i nieestetycznie wyglądają. Na szczęście istnieją kliniki medycyny estetycznej, w których możemy się pozbyć niechcianego problemu szybko i bezinwazyjnie (przykładowy opis zabiegu: https://klinikamurano.com/oferta_zamykanie-naczynek_204.html). Naczynia krwionośne mogą być mniej lub bardziej widoczne, zależy to również od grubości skóry danej osoby. Jednak każdy, kto się z nimi boryka, odczuwa przez nie dyskomfort i niezadowolenie.

Cera naczynkowa jest niestety bardzo problematyczna, nawet jeśli podejmiemy się właściwej pielęgnacji to może nam ona nadal dokuczać. Co zrobić, gdy nie pomagają nam kremy, czy nawet odpowiednia dieta? Zawsze możemy udać się na zabieg zamykania naczynek za pomocą lasera neodymowo-yagowego. Działa on na zasadzie naświetlania promieniem lasera rozszerzonych naczynek. W ten sposób zostaje podgrzana krew, znajdująca się w naczynku, które w procesie tym zostaje obkurczone i zamknięte. Jest to bezbolesny zabieg, odczuwalne może być po nim jedynie niewielkie pieczenie.

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->