Jak założyć prezerwatywę prawidłowo? Instrukcja i porady

Zakładanie prezerwatywy jest kluczowe dla jej skuteczności. Zobacz, jak założyć prezerwatywę, żeby zminimalizować ryzyko zajścia w ciążę oraz zakażenia groźnymi chorobami, a przy tym – nie pozbawić się przyjemności z intymnego zbliżenia.
Mężczyzna trzyma w dłoniach prezerwatywę
źródło:123RF

Spis treści

Zakładanie prezerwatywy a skuteczność jej stosowania

Zakładanie prezerwatywy to nie tylko czynność mechaniczna, przez jednych lubiana, u innych wzbudzająca zniechęcenie, a nawet reakcje lękowe. To przede wszystkim podstawa bezpieczeństwa. 

Prawidłowe zakładanie prezerwatywy jest kluczowym czynnikiem stanowiącym o jej skuteczności. Tak zwany wskaźnik Pearla w przypadku par prawidłowo posługujących się tą metodą antykoncepcji wynosi 2-3. Tyle wynosi kalkulacja ryzyka zajścia w ciąże w przeliczeniu na 100 par na przestrzeni 12 miesięcy.

W sytuacji jednak, gdy prezerwatywy używane są w sposób niewprawny, współczynnik Pearla wzrasta nawet do 15. Podobnie rzecz wygląda w przypadku zabezpieczenia przed wirusem HIV. U par, które z prezerwatyw korzystają w sposób modelowy, ryzyko wynosi 0-2 procent, natomiast wszelkie uchybienia windują zagrożenia do poziomu nawet 10-12 procent.

Dlatego właśnie instrukcja zakładania prezerwatywy powinna być jednym z kluczowych elementów edukacji seksualnej.

Jak założyć prezerwatywę krok po kroku?

Jak zakładać prezerwatywę?

 • Prezerwatywę ostrożnie wyjmujemy z opakowania, chwytając palcami za okalający ją pierścień. Uważamy, by nie doszło w tym momencie do jej rozerwania paznokciem.
 • Identyfikujemy strony – zewnętrzna, zrolowana, powinna być skierowana ku górze, wewnętrzną kierujemy w stronę członka.
 • Uciskamy dwoma palcami koniec prezerwatywy. W ten sposób pozbywamy się powietrza. Dzięki temu zostawiamy też około 1 centymetra wolnej przestrzeni na ejakulat.
 • Nie zwalniając ucisku na końcu prezerwatywy, rozwijamy pozostałą jej część na trzonie penisa, pewnym ruchem przesuwając zrolowany pierścień aż do nasady prącia. Jeśli nie rozwinie się do końca – nie szkodzi.

To prawie wszystko. Ale jest jeszcze kilka ważnych kwestii, o których należy pamiętać.

Jak zakładać prezerwatywy – zasady bezpieczeństwa

Jak zakładać prezerwatywę, żeby zminimalizować ryzyko zajścia w ciąże, a także zakażenia wirusem HIV lub chorobami wenerycznymi? Pamiętajmy o kilku dodatkowych zasadach bezpieczeństwa.

 • Prawidłowe zakładanie prezerwatywy możliwe jest wyłącznie w stanie silnego podniecenia. Nie należy jej rozwijać, jeśli członek nie jest w stanie pełnej erekcji. 
 • Nie powinno się dotykać prezerwatywy ręką, która miała kontakt z członkiem – jego powierzchnia może być zabrudzona preejakulatem, czyli powstającąwskutek podniecenia wydzieliną, w składzie której także są plemniki. Prezerwatywę powinien zakładać ten z partnerów, który ma czyste ręce.
 • Absolutnie zabronione jest zakładanie kondoma, który był używany w trakcie wcześniejszego zbliżenia (może być zabrudzony spermą także od zewnątrz), lub takiego, który z jakiś  powodów został odpakowany dużo wcześniej lecz nie był użyty (może być np. uszkodzony mechanicznie). 

Jak zakładać prezerwatywy, żeby nie stracić erekcji?

Jak prawidłowo założyć prezerwatywę, żeby nie stracić erekcji? To pytanie staje na porządku dziennym w przypadku wielu par. W szczególności u mężczyzn cierpiących na zaburzenia erekcji o podłożu psychicznym, moment rozpakowywania prezerwatywy, a następnie jej nakładania na członek, może spowodować utratę podniecenia, reakcje lękowe, a konsekwencji – utratę lub osłabienie wzwodu.

Aby temu zapobiec lub przynajmniej obniżyć ryzyko wystąpienia nieprzyjemnej sytuacji, warto się trzymać dwóch zasad:

 •  w trakcie seksu nie traćmy czasu i nerwów na szarpanie się z opakowaniem. Pudełka prezerwatyw opakowane są w folię, którą przy braku wprawy trudno jest zdjąć. Dobrze więc jest rozedrzeć ją, zanim dojdzie do sytuacji intymnej. W przypadku silnych zaburzeń erekcji, przed zbliżeniem prezerwatywę można wyjąć także z wewnętrznego opakowania, tak by od razu była gotowa do użycia,
 • nie traktujmy prezerwatywy jako zła koniecznego. To rekwizyt, który w psychice powinien zakodować się jako związany z przyjemnością, a nie źródłem ograniczeń, czy niepowodzeń. Jak to osiągnąć? W przypadku problemów z utrzymaniem erekcji kondom powinien być zakładany przez partnerkę/partnera, stając się elementem miłosnej gry. W trudniejszych przypadkach konieczne może być leczenie psychoterapeutyczne.

Jak zakładać prezerwatywę kobiecą?

Wśród metod antykoncepcyjnych występuje też rozwiązanie znane, jako „prezerwatywa kobieca”. Jest ona znacznie rzadziej używana, stąd świadomość kwestii technicznych z nią związanych stoi na relatywnie niskim poziomie. Jak zakładać prezerwatywę kobiecą

Przede wszystkim należy mieć świadomość, że budową znacznie różni się ona od męskiej. Jest szersza – ma około 7 centymetrów średnicy (męska standardowo ma 5,2 do 5,6 cm), a charakterystyczne pierścienie znajdują się przy obu końcach. Pierścień wewnętrzny, mniejszy, ulokowany przy końcu zamkniętym, należy ścisnąć i wprowadzić w głąb pochwy – główną jego rolą jest właściwie usytuowanie prezerwatywy w drogach rodnych. Pierścień zewnętrzny zostawiamy natomiast na zewnątrz pochwy, wraz z zapasem 1-2 centymetrów.

Prezerwatywę zakładamy tuż przed stosunkiem. Najwygodniej jest to zrobić w pozycji leżącej, z podkurczonymi i rozchylonymi nogami. Pamiętać należy, że prezerwatywa kobieca jest środkiem o niższej skuteczności, niż męska – w tym przypadku wskaźnik Pearla szacowany jest na 5 do nawet 21.

Czytaj też:​

Bibliografia

 • Zakładanie prezerwatywy, https://ponton.org.pl
 • Jak założyć prezerwatywę, https://www.durex.pl

Oceń artykuł

(liczba ocen 1)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Powyższy artykuł prezentuje treści informacyjne i został opracowany wyłącznie przez redakcję serwisu. Artykuł zawiera informacje o wybranych produktach dostępnych w internetowym Sklepie Medme.pl i ma charakter autopromocyjny Sklepu Medme.pl Wybór prezentowanych produktów lub kategorii produktów został dokonany w sposób rzetelny, wyłącznie przez redakcję serwisu.
Zamknij