Jak zapobiec grzybicy stóp

Grzybica stóp jest schorzeniem długotrwałym i wyjątkowo zaraźliwym. Mimo iż zachorować na nią możemy o każdej porze roku, szczególnie mocno narażeni jesteśmy właśnie latem, gdy ciepło i wilgoć sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów.
 

Grzybica stóp to choroba zakaźna wywołana przez kilka rodzajów grzybów. Jest najczęstszym schorzeniem stóp występującym w naszym społeczeństwie. Szacuje się, że dotyczy aż 40% dorosłych Polaków, a zachorowalność w szczególnie narażonych grupach zawodowych, takich jak żołnierze czy sportowcy, sięgać może nawet 70%!

Rozpoznawanie grzybicy stóp

Mimo tak dużej powszechności i częstości występowania, grzybica stóp bywa często nierozpoznawana. Nie pozostaje to bez echa, ponieważ nieleczona grzybica stóp prowadzić może do rozwoju powikłań, takich jak np. grzybica paznokci, na którą cierpi prawie co piąty Polak. Trzeba uświadomić sobie, że oba schorzenia, tak często bagatelizowane, narażają kolejne osoby na zakażenie, co zwiększa częstość ich występowania… i tak błędne koło się zamyka.

Niestety praktycznie każdy. Z nawracającą grzybicą stóp często borykają się też sportowcy (stąd nazwa „stopa atlety”), którzy nie dość, że noszą nieprzewiewne, zakryte buty oraz mocno pocą się podczas treningów, to jeszcze często korzystają z „publicznych” pryszniców, które są świetnym siedliskiem dla form przetrwalnikowych grzybów. Ponadto na grzybicę stóp i paznokci (podobnie jak na wiele innych zakażeń) często zapadają osoby z zaburzeniami odporności – wrodzonymi lub nabytymi (AIDS, przyjmowanie leków immunosupresyjnych itd.), chorzy na cukrzycę, kobiety w ciąży, osoby z zaburzeniami krążenia obwodowego oraz innymi chorobami ogólnoustrojowymi (choroby tarczycy, nerek). Grzybicy stóp sprzyja też nadmierna potliwość, otyłość oraz noszenie skarpet wykonanych ze sztucznych materiałów. Czynnikiem predysponującym do rozwoju grzybicy paznokci jest dodatkowo długotrwały ucisk mechaniczny na płytkę, np. niewygodne, ciasne obuwie.

Czytaj: Jak leczyć grzybicę stóp i paznokci

Skąd się bierze grzybica

Dawno już obalono pogląd, że grzybica stóp bierze się z brudu. Wręcz przeciwnie – częste mycie z użyciem zasadowych mydeł wpływa na prawidłową florę bakteryjną oraz zmienia naturalne pH naszej skóry, co z kolei sprzyja zakażeniom – również grzybiczym. Głównymi czynnikami predysponującymi do rozwoju grzybicy stóp oraz paznokci jest ciepło oraz wilgoć. Nie dziwi więc fakt, że na te choroby zapadają najczęściej osoby zmuszone do wielogodzinnego noszenia zakrytych, nieprzewiewnych, wykonanych z syntetycznych tworzyw butów, a więc górnicy, żołnierze, policjanci itd. oraz osoby pracujące w biurach, które etykieta zmusza do noszenia oficjalnego stroju, nawet podczas upałów.

Do zakażenia grzybicą stóp i paznokci dochodzi najczęściej podczas bezpośredniego kontaktu z patogennymi grzybami lub ich zarodnikami. Mogą one znajdować się w obuwiu mierzonym uprzednio przez chorą osobę, na ręcznikach, skarpetach, a nawet dywanie, po którym przeszła boso zainfekowana osoba. Grzybicą stóp i paznokci łatwo też zarazić się na basenach, w klubach fitness i saunach, w których drewniane podesty, maty i posadzki stanowią świetne środowisko dla bytowania grzybów.

Zobacz też: Odciski – przyczyny ich powstawania, objawy i leczenie.

Sposoby na grzybicę stóp

Istnieje kilka prostych zasad, których przestrzeganie może w dużym stopniu uchronić nas przed zarażeniem grzybicą stóp i paznokci. Przede wszystkim należy nosić przewiewne, wygodne buty wykonane z naturalnych materiałów. To samo dotyczy skarpet – powinny być one przepuszczalne dla powietrzna, najlepiej bawełniane, bez domieszek sztucznych włókien. Poza tym w takich miejscach potencjalnego bytowania grzybów jak baseny, sauny czy publiczne natryski, należy chronić stopy poprzez noszenie klapek. Nie można też zapominać o dokładnym wycieraniu stóp po każdej kąpieli (ze szczególnym zwróceniem uwagi na przestrzenie międzypalcowe). Ważne jest też, by nie pożyczać swoich ani nie używać cudzych ręczników, butów, przyrządów do pedicure itd. W razie problemów z nadmierną potliwością stóp należy szczególnie dbać o ich higienę: często je myć, dokładnie osuszać i wymieniać zawilgotniałe skarpetki na czyste i suche, by nie stwarzać grzybom dobrych warunków do rozwoju.

Poznaj: Przyczyny bólu stóp

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA